Collaborative Translation Project for Maps Marker Pro - en to ro translation catalogue (1128 entries)

en: #1 mapping plugin for WordPress
ro: Pluginul de cartografiere nr. 1 pentru WordPress

en: %1$s markers added, %2$s markers updated, %3$s markers skipped, %4$s errors
ro: %1$s marcaje adăugațe, %2$s marcaje actualizate, %3$s marcaje omise, %4$s erori

en: (no name)
ro: (fără nume)

en: (no title)
ro: (fără titlu)

en: <a href="%1$s">Please renew your access to updates and support to keep your plugin up-to-date and safe</a>.
ro: <a href="%1$s">Vă rugăm să vă reînoiţi accesul la actualizări şi suport pentru a vă păstra modulul în siguranţă şi actualizat la zi</a>.

en: A map with ID %1$s does not exist.
ro: O hartă cu ID %1$s nu există.

en: A marker with ID %1$s does not exist.
ro: Marcajul cu ID-ul %1s nu există.

en: AJAX request
ro: Solicitare AJAX

en: API endpoint
ro: Obiectiv final API

en: API key missing
ro: Cheia API lipsește

en: API key required
ro: Este necesară cheia API

en: Access to updates and support valid until
ro: Acces la actualizări și suport valabil până la

en: Action
ro: Acțiune

en: Activate
ro: activare

en: Add
ro: Adăugare

en: Add Map
ro: Adăugare Hartă

en: Add basemap
ro: Adăugați hartă de bază

en: Add close button
ro: Adăugați butonul de închidere

en: Add filter
ro: Adaugă filtre

en: Add from GeoJSON
ro: Adăugați din GeoJSON

en: Add map
ro: Adăugați o hartă

en: Add maps
ro: Adăugați hărți

en: Add marker
ro: adăugare marcaj

en: Add markers
ro: Adaugă markere

en: Add new layer
ro: Adăugare strat/layer nou

en: Add new map
ro: Adăugați o hartă nouă

en: Add new marker
ro: Adăgare marcaj nou

en: Add or edit map
ro: Adăugați sau editați harta

en: Add or edit marker
ro: Adăugați sau editați marcajul

en: Add overlay
ro: Adăugați suprapunere

en: Add popup to track
ro: Adăugați pop-up la urmărire

en: Add/edit custom layer
ro: Adăugați/editați un strat personalizat

en: Added shapes
ro: Forme adăugate

en: Adding a new translation or updating an existing one is quite easy - please visit %s for more information.
ro: Adăugarea unei traduceri noi sau actualizarea unei deja existente, este destul de uşor de făcut - vă rugăm vizitaţi %s pentru mai multe informaţii!

en: Address
ro: Adresa

en: Adds a map shortcode.
ro: Adaugă un shortcode de hartă.

en: Admin area
ro: Zonă de administrare

en: Advanced
ro: Avansat

en: Affiliate ID
ro: ID Afiliere

en: Affiliates
ro: Afiliați

en: Afrikaans
ro: Africană

en: Albanian
ro: Albaneză

en: All
ro: Toate

en: All maps
ro: Toate hărțile

en: All markers
ro: Toate marcajele

en: All markers except from these maps
ro: Toate marcajele, cu excepția acestor hărți

en: Allowed file types
ro: Tipuri de fișiere permise

en: Also load shapes for added filters
ro: De asemenea, încărcați forme pentru filtrele adăugate

en: Always
ro: Mereu

en: An API key is required if you want to use Bing Maps. For more information on how to get an API key, please visit %1$s.
ro: Este necesară o cheie API dacă doriți să utilizați Bing Maps. Pentru mai multe informații despre cum să obțineți o cheie API, vizitați %1$s.

en: An installation of Maps Marker Pro %1$s was detected.
ro: A fost detectată o instalare Maps Marker Pro %1$s.

en: An older installation of Maps Marker Pro was detected.
ro: A fost detectată o instalare mai veche a Maps Marker Pro.

en: An unknown error has occured
ro: A apărut o eroare necunoscută

en: And
ro: Și

en: App Code
ro: Codul aplicației

en: App ID
ro: ID aplicație

en: App icon URL
ro: URL pictogramă aplicaţie

en: Apply
ro: Aplică

en: Apply settings to all maps
ro: Aplicați setările tuturor hărților

en: Apply settings to all markers
ro: Aplicați setările tuturor marcajelor

en: Apply settings to all markers assigned to these maps (will not apply to markers added via filters)
ro: Aplicați setările tuturor marcajelor alocate acestor hărți (nu se va aplica marcajele adăugate prin filtre)

en: Apply settings to these maps
ro: Aplicați setările acestor hărți

en: Apply settings to these markers
ro: Aplicați setările acestor marcaje

en: Arabic
ro: Arabă

en: Arabic (Saudi Arabia)
ro: Arabă (Arabia Saudită)

en: Arcs
ro: Arcuri

en: Are you sure you want to apply the chosen layers to the selected maps? This cannot be undone.
ro: Sigur doriți să aplicați straturile alese hărților selectate? Acest lucru nu poate fi anulat.

en: Are you sure you want to apply the chosen settings to the selected maps? This cannot be undone.
ro: Sigur doriți să aplicați setările alese hărților selectate? Acest lucru nu poate fi anulat.

en: Are you sure you want to apply the chosen settings to the selected markers? This cannot be undone.
ro: Sigur doriți să aplicați setările alese marcajelor selectate? Acest lucru nu poate fi anulat.

en: Are you sure you want to delete the map with ID %1$s?
ro: Sigur doriți să ștergeți harta cu ID %1$s?

en: Are you sure you want to delete the marker with ID %1$s
ro: Sigur doriți să ștergeți marcatorul cu ID %1$s

en: Are you sure you want to delete the selected icons? This cannot be undone!
ro: Sigur doriți să ștergeți pictogramele selectate? Acest lucru nu poate fi anulat!

en: Are you sure you want to delete this marker?
ro: Confirmaţi ştergerea acestui marcaj?

en: Are you sure you want to replace these icons? This cannot be undone.
ro: Sigur doriți să înlocuiți aceste pictograme? Acest lucru nu poate fi anulat.

en: Are you sure you want to reset the settings to their defaults? This cannot be undone!
ro: Sigur doriți să resetați setările la valorile implicite? Acest lucru nu poate fi anulat!

en: Are you sure?
ro: Esti sigur?

en: Armenian
ro: Armenă

en: Ascending
ro: ascendent

en: Assign all unassigned markers to a map
ro: Atribuiți toate marcajele nealocate unei hărți

en: Assign markers
ro: Atribuiți marcaje

en: Assign markers to this map
ro: Atribuiți marcajele acestei hărți

en: Assign the selected markers to the map with ID %1$s
ro: Atribuiți marcajele selectate hărții cu ID %1$s

en: Assigned to map
ro: Atribuit la hartă

en: Assignment mode
ro: Modul de atribuire

en: Assignments
ro: Sarcini

en: Attention: if you change the shortcode after having embedded shortcodes into content, the shortcode on these pages has to be changed manually. Otherwise, these maps will not be show!
ro: Atenție: dacă schimbați codul scurt după ce ați încorporat coduri scurte în conținut, codul scurt de pe aceste pagini trebuie schimbat manual. În caz contrar, aceste hărți nu vor fi afișate!

en: Attribution
ro: Atribuire/Asociere

en: Attribution text to show on the map when the layer is active
ro: Text de atribuire de afișat pe hartă când stratul este activ

en: Authentication for Google Maps APIs Premium Plan customers
ro: Autentificare pentru clienții cu planul Premium API-uri Google Maps

en: Authentication method
ro: Metoda de autentificare

en: Auto close
ro: Închidere automată

en: Automatic (use WordPress default)
ro: automatic (folosire WordPress implicit)

en: Automatic (use the WordPress language setting)
ro: Automat (utilizați setarea de limbă WordPress)

en: Automatic (use the browser language setting)
ro: Automat (utilizați setarea limbii browserului)

en: Available placeholders
ro: Substituenți disponibili

en: Available providers
ro: Furnizori disponibili

en: Avoid highways
ro: Evitare autostrăzi

en: Avoid tolls
ro: Evitare taxe de trecere

en: Azerbaijani (Latin)
ro: Azerbaijani (Latină)

en: Background color
ro: Culoare de fundal

en: Backup and restore
ro: Backup și restaurare

en: Backup completed successfully
ro: Backup finalizat cu succes

en: Backup or restore database
ro: Faceți backup sau restaurați baza de date

en: Backup or restore settings
ro: Configurări Copie de Rezervă / Restabilire

en: Backup, restore & reset
ro: Backup, restaurare și resetare

en: Bangla (India)
ro: Bengla (India)

en: Basemap
ro: Hartă-de-bază

en: Basemaps
ro: Hărţi de Bază

en: Basque
ro: Bască

en: Batch update layers
ro: Straturi de actualizare în lot

en: Batch update map settings
ro: Setările hărții actualizate în lot

en: Batch update markers
ro: Marcaje de actualizare în lot

en: Before you post a new support ticket, please follow the instructions on %1$s for a guideline on how to deal with the most common issues.
ro: Înainte de a posta un nou tichet de asistență, urmați instrucțiunile de pe %1$s pentru un ghid despre cum să rezolvați cele mai frecvente probleme.

en: Belarusian
ro: Belarusă

en: Below
ro: Dedesubt

en: Below are your current settings, encoded in JSON. Use copy and paste to create or restore a backup.
ro: Mai jos sunt setările dvs. actuale, codificate în JSON. Utilizați copierea și inserarea pentru a crea sau a restaura o copie de rezervă.

en: Beta testing
ro: Testare Beta

en: Beta testing is enabled - updates will be downloaded from the beta release channel. Use these versions at your own risk, as they might be unstable, and please use the <a href="%1$s" target="_blank">helpdesk</a> for feedback.
ro: Testarea beta este activată - actualizările vor fi descărcate de pe canalul de lansare beta. Utilizați aceste versiuni pe propriul risc, deoarece ar putea fi instabile și vă rugăm să utilizați <a href="%1$s" target="_blank">serviciu de asistență</a> pentru feedback.

en: Bevel
ro: Teşit

en: Bicycle
ro: Bicicletă

en: Bing Maps (worldwide)
ro: Hărţi Bing (internaţional)

en: Bing Maps API key
ro: Cheia API Hărţi Bing

en: Bosnian
ro: Bosniac

en: Bosnian (Latin)
ro: Bosniacă (Latină)

en: Bottom
ro: Jos

en: Bounce at zoom limits
ro: Sari la limitele de zoom

en: Bounds
ro: Limite

en: Bounds will be in pixels with a top-left origin
ro: Limitele vor fi în pixeli cu o origine în stânga sus

en: Bounty Hunters wanted - find security bugs to earn cash and licenses!
ro: Căutăm vânătorii de recompense - găsiți erori de securitate pentru a câștiga bani și licențe!

en: Box zoom
ro: Zoom caseta

en: Breakpoint
ro: Punct de întrerupere

en: Bulgarian
ro: Bulgară

en: Burmese
ro: Birmanez

en: Butt
ro: La fund

en: Buttons
ro: Butoane

en: Cancel
ro: Anulare

en: Capabilities
ro: Capabilități

en: Car
ro: Mașină

en: Catalan
ro: Catalană

en: Catalan Spanish
ro: Spaniola Catalană

en: Center
ro: Central

en: Center on map
ro: Centrare pe hartă

en: Central Curdish
ro: Central Curdă

en: Change
ro: Schimbă

en: Change icon
ro: Schimbă iconița

en: Change marker icon
ro: Schimbați pictograma marcatorului

en: Change settings
ro: Schimbă setările

en: Change units
ro: Schimbați unitățile

en: Changelog
ro: Istoric modificări

en: Changelog could not be loaded, please try again later.
ro: Jurnalul de modificări nu a putut fi încărcat, vă rugăm să încercați din nou mai târziu.

en: Changes the countries to search in. You can pass a comma-separated list of two-letter country codes (%1$s).
ro: Schimbă țările în care se caută. Puteți transmite o listă de coduri de țară din două litere separate prin virgulă (%1$s).

en: Changes the countries to search in. You can pass a comma-separated list of two-letter or three-letter country codes (%1$s).
ro: Schimbă țările în care se caută. Puteți transmite o listă, separată prin virgulă, de coduri de țară din două sau trei litere (%1$s).

en: Changes the language of the results. You can pass a two-letter country code (%1$s).
ro: Schimbă limba rezultatelor. Puteți transmite un cod de țară din două litere (%1$s).

en: Changes the language of the results. You can pass an IETF language tag (<a href="%1$s" target="_blank">supported tags</a>).
ro: Schimbă limba rezultatelor. Puteți transmite o etichetă de limbă IETF (<a href="%1$s" target="_blank">etichete acceptate</a>).

en: Check migration
ro: Verificați migrarea

en: Chinese
ro: Chineză

en: Chinese (Simplified)
ro: Chineză (Simplificată)

en: Chinese (Traditional)
ro: Chineză (Traditională)

en: Chinese (simplified)
ro: Chinză (simplificată)

en: Chinese (traditional)
ro: Chineză (traditională)

en: Choose
ro: Alege

en: Circle
ro: Cerc

en: Clear measurements
ro: Ștergeți măsurătorile

en: Clear measurements on stop
ro: Țtergeși măsurători la oprire

en: Click and drag to <b>move point</b>
ro: Faceți clic și trageți pentru a <b>muta punctul</b>

en: Click behavior in view
ro: Faceți clic pe comportament în vedere

en: Click behavior out of view
ro: Comportamentul clicului nu este vizibil

en: Click here for more info
ro: Click aici pentru mai multe informații

en: Click to <b>finish line</b>
ro: Faceți clic pentru a <b>finalizare</b>

en: Close
ro: Închide

en: Collapsed
ro: desfăşurat

en: Collapsed height
ro: Înălțime prăbușită

en: Collapsed on mobile
ro: Strâns pe mobil

en: Collapsed width
ro: Lățimea restrânsă

en: Color
ro: Culoare

en: Columns
ro: Coloane

en: Comma-separated list of bounds
ro: Listă de limite separate prin virgulă

en: Comma-separated list of layers to show
ro: Listă de straturi separate prin virgulă de afișat

en: Comma-separated list of styles
ro: Listă cu stiluri virgulă-separator

en: Components
ro: Componente

en: Condensed
ro: Condensat

en: Controls
ro: Controale

en: Coordinates
ro: Coordonate

en: Could not parse settings
ro: Nu s-au putut analiza setările

en: Could not retrieve file
ro: Nu s-a putut prelua fișierul

en: Count
ro: Numără

en: Countries
ro: Țări

en: Created
ro: Creat

en: Created by
ro: Creată de

en: Created on
ro: Creată pe

en: Created on %1$s by %2$s
ro: Creat pe %1$s de %2$s

en: Credentials missing or incomplete
ro: Acreditări lipsă sau incomplete

en: Croatian
ro: Croată

en: Culture parameter
ro: Parametru de cultură

en: Current page
ro: Pagina curentă

en: Custom
ro: Personalizat

en: Custom JavaScript
ro: JavaScript personalizat

en: Custom layers
ro: Straturi personalizate

en: Custom marker shadow URL
ro: URL personalizat pentru umbra marcajului

en: Czech
ro: Cehă

en: Daily
ro: Zilnic

en: Danish
ro: Daneză

en: Data by
ro: Date de către

en: Data migration
ro: Migratia datelor

en: Data migration completed successfully
ro: Migrarea datelor a fost finalizată cu succes

en: Database error
ro: Eroare bază de date

en: Database reset successfully
ro: Resetarea bazei de date cu succes

en: Date
ro: Data

en: Date & time
ro: Data și ora

en: Date format
ro: Format dată

en: Date type
ro: Tipul de dată

en: Default culture
ro: Cultura/Ţara Implicită

en: Default language
ro: Limba implicită

en: Default order by
ro: Comandă implicit de către

en: Default sort order
ro: Ordine de sortare implicită

en: Default sorting
ro: Sortare implicită

en: Delay in milliseconds between character inputs before a request to the geocoding provider is sent.
ro: Întârziere în milisecunde între introducerea caracterelor înainte de trimiterea unei cereri către furnizorul de geocodare.

en: Delete
ro: ştergere

en: Delete all maps
ro: Ștergeți toate hărțile

en: Delete all markers
ro: Ștergeți toate marcajele

en: Delete map
ro: Șterge harta

en: Delete maps and assign markers to this map
ro: Ștergeți hărțile și atribuiți marcajele acestei hărți

en: Delete maps and assigned markers
ro: Ștergeți hărțile și marcajele alocate

en: Delete maps and unassign markers
ro: șterge strat/layer și marcaje asignate

en: Delete marker
ro: Șterge marcaj

en: Delete markers
ro: ştergere marcaj

en: Delete other maps
ro: Ștergeți alte hărți

en: Delete other markers
ro: Ștergeți alțe marcaje

en: Delete selected
ro: Șterge selectat

en: Delete the selected maps and assign all their markers to the map with ID %1$s
ro: Ștergeți hărțile selectate și atribuiți toate marcajele acestora hărții cu ID %1$s

en: Delete the selected maps and their markers?
ro: Ștergeți hărțile selectate și marcajele acestora?

en: Delete the selected maps and unassign their markers?
ro: Ștergeți hărțile selectate și anulați atribuirea marcajelor lor?

en: Delete the selected markers?
ro: Ștergeți marcajele selectate?

en: Descending
ro: descendent

en: Description
ro: Descriere

en: Direction
ro: Direcție

en: Directions
ro: Direcţii

en: Directions provider
ro: Furnizor de direcții

en: Disable at zoom
ro: Dezactivați la zoom

en: Disabling this option allows you to display unfiltered popups and is only recommended if special HTML tags are needed.
ro: Dezactivarea acestei opțiuni vă permite să afișați ferestre pop-up nefiltrate și este recomandată numai dacă sunt necesare etichete HTML speciale.

en: Distance
ro: Distanţă

en: Distance precision
ro: Precizie la distanță

en: Distance unit
ro: Unitate de distanță

en: Distance units
ro: Unităţi distanţă

en: Distribute the license key to all subsites
ro: Distribuiți cheia de licență tuturor subsite-urilor

en: Double click zoom
ro: Zoom dublu click

en: Download
ro: Descarcă

en: Dragging
ro: Tragând

en: Draw
ro: A desena

en: Draw circle
ro: Desenați cerc

en: Draw marker
ro: Desenați marcaj

en: Draw radius
ro: Desenați raza

en: Duplicate maps
ro: Hărți duplicate

en: Duplicate maps and assign the same markers
ro: Duplicați hărțile și atribuiți aceleași marcaje

en: Duplicate markers
ro: Șterge marcajele

en: Duplicate the selected maps and assign their respective markers?
ro: Duplicați hărțile selectate și atribuiți marcajele lor respective?

en: Duplicate the selected maps?
ro: Duplicați hărțile selectate?

en: Duplicate the selected markers?
ro: Duplicați marcajele selectate?

en: Duration
ro: Durata

en: Dutch
ro: Olandeză

en: Dutch (Netherlands)
ro: Olandeză (Olanda)

en: Edge buffer tiles
ro: Margini tampon

en: Edit
ro: Editare

en: Edit map
ro: Editați harta

en: Edit marker
ro: Editare marcaj

en: Edit other maps
ro: Editați alte hărți

en: Edit other markers
ro: Editați alțe marcaje

en: Edit post
ro: Editează postarea

en: Elevation
ro: Elevaţie/Altitudine

en: Elevation chart
ro: Diagramă de altitudine

en: Email
ro: E-mail

en: Embedded map - show in fullscreen mode
ro: Hartă încorporată - afișată în modul ecran complet

en: Enable
ro: Permite

en: Enable / disable
ro: Activează / dezactivează

en: End
ro: Final

en: End icon
ro: Pictogramă "Final"

en: English
ro: Engleză

en: English (Australian)
ro: Engleză (Australiană)

en: English (Great Britain)
ro: Engleză (Britanică)

en: English (United Kingdom)
ro: Engleza (Regatul Unit)

en: English (United States)
ro: Engleza (SUA)

en: Enter your affiliate ID to replace the default MapsMarker.com backlink on all maps with your personal affiliate link - enabling you to receive commissions up to 50% from sales of the pro version.
ro: Introduceţi ID-ul dvs. de afiliere pentru a înlocui backlink-ul implicit MapsMarker.com din toate hărţile, cu legătura dvs. personală de afiliere - vă permite să primiţi comisioane de pâna la 50% din vânzările versiunii pro.

en: Error
ro: Eroare

en: Error loading GPX
ro: Eroare la încărcarea GPX

en: Error: The local key is invalid for this license.
ro: Eroare: Cheia locală este invalidă pentru această licenţă.

en: Error: The local license key has been tampered with or is invalid.
ro: Eroare: Cheia de licenţă locală a fost falsificată sau este invalidă.

en: Error: The local license key is invalid for this location.
ro: Eroare: Cheia de licenţă locală este invalidă pentru această locaţie.

en: Error: This license has an invalid status.
ro: Eroare: această licență are o stare nevalidă.

en: Error: This license has been suspended. This usually happens when someone tries to register a second trial license for the same domain. <a href="%1s" target="_blank">Please click here to get a non-expiring license for this domain.</a>
ro: Eroare: Această licenţă a fost suspendată. Aceasta se întâmplă de obicei când cineva încearcă să înregistreze o a doua licenţă trial, pe acelaşi domeniu. <a href="%1s" target="_blank">Vă rugăm să apăsaţi aici pentru a primi o licenţă permanentă pentru acest domeniu.</a>

en: Error: This license is pending review.
ro: Eroare: Această licenţă este în curs de reexaminare.

en: Error: This version of the plugin was released after your download access expired. Please <a href="%1$s" target="_blank">renew your download and support access</a> or <a href="%2$s" target="_blank">downgrade to version %3$s or older</a>.
ro: Eroare: Această versiune a modulului a fost lansată după expirarea accesului dvs. la descărcări. Vă rugăm să vă <a href="%1$s" target="_blank">reînoiţi accesul la suport şi descărcări</a> sau <a href="%2$s" target="_blank">treceți la versiunea %3$s sau mai vechi</a>.

en: Error: a new local license key could not be obtained. Please see %s for more information
ro: Eroare: nu s-a putut obţine o nouă cheie locală de licenţă. Vă rugăm consultaţi %s pentru mai multe informaţii

en: Error: map could not be loaded - a map with ID %1$s does not exist. Please contact the site owner.
ro: Eroare: harta nu a putut fi încărcată - o hartă cu ID %1$s nu există. Vă rugăm să contactați proprietarul site-ului.

en: Error: map could not be loaded - a marker with ID %1$s does not exist. Please contact the site owner.
ro: Eroare: harta nu a putut fi încărcată - nu există un marcaj cu ID %1$s. Vă rugăm să contactați proprietarul site-ului.

en: Error: map could not be loaded - invalid shortcode. Please contact the site owner.
ro: Eroare: harta nu a putut fi încărcată - shortcode nevalid. Vă rugăm să contactați proprietarul site-ului.

en: Error: map could not be loaded - invalid type. Please contact the site owner.
ro: Eroare: harta nu a putut fi încărcată - tip nevalid. Vă rugăm să contactați proprietarul site-ului.

en: Estonian
ro: Estoniană

en: Example
ro: Exemplu

en: Example link for map with ID 1: %1$s
ro: Exemplu de link pentru harta cu ID-ul 1: %1$s

en: Example link to fullscreen map with ID 1: %1$s
ro: Exemplu de link către harta ecran complet cu ID 1: %1$s

en: Example links for map with ID 1: %1$s, %2$s, %3$s
ro: Exemple de linkuri pentru harta cu ID-ul 1: %1$s, %2$s, %3$s

en: Exclude specific maps
ro: Excludeți hărți specifice

en: Exit fullscreen
ro: Ieşire ecran-complet

en: Expanded
ro: expandare

en: Export as GeoJSON
ro: Exportare ca GeoJSON

en: Export as GeoRSS
ro: Exportare ca GeoRSS

en: Export as KML
ro: Exportați ca KML

en: Export completed successfully
ro: Exportul a fost finalizat cu succes

en: Export endpoint
ro: Exportați punctul final

en: Export markers
ro: Exportare marcaje

en: External URLs require an "allow origin" header
ro: Adresele URL externe necesită un antet „permite origine”.

en: Failed to send request
ro: Nu s-a putut trimite cererea

en: Farsi
ro: Farsi (Persană)

en: Feed could not be retrieved, please try again later or read the latest blog posts at %1$s.
ro: Feed-ul nu poate fi preluat, vă rugăm să reîncercaţi mai târziu, sau sau citiţi ultiile aticole postate pe %1$s.

en: File (all markers will be assigned according to their assignment info in the file)
ro: Fișier (toate marcajele vor fi alocate în funcție de informațiile de atribuire din fișier)

en: File could not be parsed
ro: Fișierul nu a putut fi analizat

en: File could not be read
ro: Fișierul nu a putut fi citit

en: File could not be written
ro: Fișierul nu a putut fi scris

en: File missing
ro: Fișier lipsă

en: File not found
ro: Fișierul nu a fost găsit

en: File type
ro: Tip fișier

en: Filename missing
ro: Numele fișierului lipsește

en: Filipino
ro: Filipineză

en: Fill
ro: Completați

en: Fill color
ro: Culoare de umplere

en: Fill opacity
ro: Opacitatea de umplere

en: Fill rule
ro: Regulă de umplere

en: Filter mode
ro: Modul de filtrare

en: Filters
ro: Filtre

en: Filters control
ro: Control filtre

en: Find a location
ro: Găsiți o locație

en: Finnish
ro: Finlandeză

en: First name
ro: Prenume

en: Fit all markers
ro: listare toate marcajele

en: Fixed (all markers will be assigned to the selected maps, even if they have assignment info in the file)
ro: Fix (toate marcajele vor fi alocate hărților selectate, chiar dacă au informații despre atribuire în fișier)

en: Fixed zoom level
ro: Nivel fix de zoom

en: Follow @MapsMarker on Twitter
ro: Urmăriţi @MapsMarker pe Twitter

en: Follow MapsMarker on Facebook
ro: Urmăriţi MapsMarker pe Facebook

en: For a community-curated list of custom layers and WMS services, please visit %1$s.
ro: Pentru o listă organizată de comunitate de straturi personalizate și servicii WMS, vizitați %1$s.

en: For a comparison of supported geocoding providers, please visit %1$s.
ro: Pentru o comparație a providerilor de geocodare acceptați, vizitați %1$s.

en: For a tutorial on how to get your free LocationIQ Geocoding API key, please visit %1$s.
ro: Pentru un tutorial despre cum să obțineți gratuit cheia API de geocodare LocationIQ, vă rugăm să vizitați %1$s.

en: For a tutorial on how to get your free MapQuest Geocoding API key, please visit %1$s.
ro: Pentru un tutorial despre cum să obțineți cheia API MapQuest Geocoding gratuită, vă rugăm să vizitați %1$s.

en: For a tutorial on how to get your free TomTom Geocoding API key, please visit %1$s.
ro: Pentru un tutorial despre cum să obțineți cheia gratuită TomTom Geocoding API, vă rugăm să vizitați %1$s.

en: For more details about the export feature and a tutorial on how to convert the output file into other formats, please visit %1$s.
ro: Pentru mai multe detalii despre caracteristica de export și un tutorial despre cum să convertiți fișierul de ieșire în alte formate, vă rugăm să vizitați %1$s.

en: For more details about the import feature, file requirements and a tutorial on how to convert between formats, please visit %1$s.
ro: Pentru mai multe detalii despre funcția de import, cerințele pentru fișiere și un tutorial despre cum să convertiți între formate, vă rugăm să vizitați %1$s.

en: For more info on the Maps Marker affiliate program and how to get your affiliate ID, please visit %1$s.
ro: Pentru mai multe informații despre programul de afiliere Maps Marker și despre cum să obțineți ID-ul de afiliat, vă rugăm să vizitați %1$s.

en: For terms of services, pricing, usage limits and a tutorial on how to register a Google Geocoding API key, please visit %1$s.
ro: Pentru condițiile serviciilor, prețurile, limitele de utilizare și un tutorial despre cum să înregistrați o cheie Google Geocoding API, vă rugăm să vizitați %1$s.

en: For terms of services, pricing, usage limits and more please visit %1$s.
ro: Pentru termeni și condiții, prețuri, limite de utilizare și multe altele, accesați %1$s.

en: Format
ro: Formatare

en: Free trial license valid until
ro: Licenţa gratuită trial este validă pânla la:

en: French
ro: Franceză

en: French (Canada)
ro: Franceză (Canada)

en: French (France)
ro: Franceză (Franţa)

en: From
ro: Din

en: Frontend
ro: Frontend (interfață)

en: Fullscreen
ro: Ecran complet

en: Fullscreen button
ro: Buton ecran-complet

en: Fullscreen endpoint
ro: Punct final ecran complet

en: Fullscreen map
ro: Hartă pe ecran complet

en: GPX URL
ro: URL GPX

en: GPX control
ro: Control GPX

en: GPX download
ro: Descărcare GPX

en: GPX download button
ro: Butonul de descărcare GPX

en: GPX track <span class="count">(%s)</span> | GPX tracks <span class="count">(%s)</span>
ro[0]: Pistă/Traseu GPX <span class="count">(%s)</span>
ro[1]: Piste/Trasee GPX <span class="count">(%s)</span>
ro[2]: Piste/Trasee GPX <span class="count">(%s)</span>

en: GPX tracks
ro: Piste/Trasee GPX

en: Galician
ro: Galaciană

en: Geo sitemap endpoint
ro: Punctul final al hărții de site geografice

en: GeoJSON button
ro: butonul GeoJSON

en: GeoJSON export
ro: Export GeoJSON

en: GeoRSS export
ro: Export GeoRSS

en: GeoRss button
ro: butonul GeoRss

en: Geocoding
ro: Geocodare

en: Geocoding bounds
ro: Limite Geocodare

en: Geocoding control
ro: Controlul geocodării

en: Geocoding error
ro: Eroare de geocodare

en: Geocoding is the process of transforming a description of a location - like an address, name or place - to a location on the earth's surface.
ro: Geocodarea este procesul de transformare a unei descrieri a unei locații - cum ar fi o adresă, un nume sau un loc - într-o locație de pe suprafața pământului.

en: Geocoding provider
ro: Furnizor de geocodare

en: Geocoding settings
ro: Setări de geocodare

en: Geolocation error
ro: Eroare de geolocalizare

en: Georgian
ro: Georgiană

en: German
ro: Germană

en: German (Germany)
ro: Germana (Germania)

en: Gesture handling
ro: Manipularea gesturilor

en: Get a non-expiring license key
ro: Obțineți o cheie de licență care nu expiră

en: Get an unexpiring license key at %1$s and activate the license key below.
ro: Achiziţionaţi o cheie de licenţă permanentă de pe  %1$s şi activaţi-o mai jos.

en: Get directions
ro: Obțineți indicații de orientare

en: Globally enables or disables the GeoJSON, KML and GeoRSS export endpoints for all maps.
ro: Activează sau dezactivează global punctele finale de export GeoJSON, KML și GeoRSS pentru toate hărțile.

en: Globally enables or disables the fullscreen endpoint for all maps.
ro: Activează sau dezactivează global punctul final de ecran complet pentru toate hărțile.

en: Globally enables or disables the geo sitemap endpoint %1$s
ro: Activează sau dezactivează global punctul final al hărții de site geografice %1$s

en: Google Maps (worldwide)
ro: Hărţi Google (global)

en: Google Maps APIs Premium Plan customers only
ro: API-urile Google Maps Premium doar pentru clienții planului

en: Google Maps JavaScript API key
ro: Cheie API JavaScript pentru Hărți Google

en: Google styles
ro: Stiluri Google

en: Greek
ro: Greacă

en: Grid lines color
ro: Culoarea liniilor de grilă

en: Gujarati
ro: Gujaratiană

en: Gzip compression
ro: Compresie Gzip

en: HERE Maps API key
ro: Cheia HERE Hărți API

en: HTML filter for popups
ro: Filtru HTML pentru ferestre pop-up

en: Hausa (Latin)
ro: Hausa (Latină)

en: Header and data size mismatch at row %1$u
ro: Dimensiunea antetului și a datelor nu se potrivește la rândul %1$u

en: Health check
ro: Verificare software de erori

en: Heart rate
ro: Frecvența cardiacă

en: HeavyVehicle
ro: VehiculGreu

en: Hebrew
ro: Ebraică

en: Height
ro: Înălţime

en: Height of the icons in pixels.
ro: Înălţimea pictogramei în pixeli.

en: Height of the shadow icon in pixels.
ro: Înălţimea, în pixeli, a pictogramei de umbră.

en: Help & Support
ro: Ajutor & Suport

en: Help translate Maps Marker Pro
ro: Ajută la traducerea Maps Marker Pro

en: Here you can set the backend capabilities for each user role. Administrators always have all capabilities.
ro: Aici puteți seta capacitățile backend pentru fiecare rol de utilizator. Administratorii au întotdeauna toate capacitățile.

en: Hide changelog
ro: Ascunde jurnalul de modificări

en: Hide fields with no value
ro: Ascundeți câmpurile fără valoare

en: Hide minimap
ro: Ascundere mini-hartă

en: Hindi
ro: Hindusă

en: Hourly
ro: Orar

en: How frequently the maps are likely to change. This value provides general information to search engines and may not correlate exactly to how often they crawl the page. Additional information available at %1$s.
ro: Cât de des se vor schimba hărțile. Această valoare oferă motoarelor de căutare informații generale și este posibil să nu se coreleze exact cu cât de des accesează pagina cu crawlere. Informații suplimentare sunt disponibile la %1$s.

en: Hungarian
ro: Maghiară

en: Hybrid
ro: Hibrid

en: I have read the <a href="%1$s" target="_blank">Terms of Service</a> and <a href="%2$s" target="_blank">Privacy Policy</a>.
ro: Am citit <a href="%1$s" target="_blank">Condiţiile de Utilizare</a> şi <a href="%2$s" target="_blank">Politica de Confidențialitate</a>.

en: Icelandic
ro: Islandeză

en: Icon
ro: Pictogramă

en: Icon anchor
ro: Ancora Pictogramă

en: Icon replaced successfully
ro: Pictograma a fost înlocuită cu succes

en: Icon size
ro: Dimensiune Pictogramă

en: Icon to replace
ro: Pictogramă de înlocuit

en: Icons
ro: Pictograme

en: If a popup text is set, it will appear here
ro: Dacă este setat un text pop-up, acesta va apărea aici

en: If empty, "WordPress Address (URL)" - %1$s - will be used.
ro: Dacă este gol, se va folosi „Adresa WordPress (URL)” - %1$s.

en: If empty, the entire planet will be searched.
ro: Dacă este gol, întreaga planetă va fi căutată.

en: If empty, the language set in WordPress will be used.
ro: Dacă este gol, va fi folosită limba setată în WordPress.

en: If enabled, an "Insert map" button gets added above the TinyMCE editor on post and page edit screens for easily searching and inserting maps.
ro: dacă este activat, va fi adăugat un buton "Insert map" ("inserare hartă") deasupra editorului TinyMCE din ecranele de editare pentru articole şi pagini, pentru a căuta şi insera harţi mult mai rapid.

en: If enabled, and the %1$s plugin is active, KML links will automatically be added to the sitemap.
ro: Dacă este activat, iar pluginul %1$s este activ, linkurile KML vor fi adăugate automat în sitemap.

en: If enabled, and the %1$s plugin is active, the geo sitemap will automatically be added to the sitemap index.
ro: Dacă este activat, iar pluginul %1$s este activ, harta site-ului geografic va fi adăugată automat la indexul sitemap-ului.

en: If enabled, map data is compressed to improve load times.
ro: Dacă este activată, datele hărții sunt comprimate pentru a îmbunătăți timpul de încărcare.

en: If enabled, maps will only be loaded after they become visible in the viewport.
ro: Dacă este activată, hărțile vor fi încărcate numai după ce devin vizibile în fereastra de vizualizare.

en: If enabled, popups will only be loaded when needed.
ro: Dacă este activat, ferestrele pop-up vor fi încărcate numai atunci când este necesar.

en: If enabled, show a dropdown menu in the Wordpress Admin Bar.
ro: Dacă este activat, afișați un meniu drop-down în bara de administrare Wordpress.

en: If enabled, shows a widget on the admin dashboard which displays latest markers and blog posts from mapsmarker.com.
ro: afişarea unui wideget în tabloul de bord administrativ, ce va afişa ultimele marcaje şi articole din mapsmarker.com.

en: If enabled, unsupported code tags are stripped from popups to prevent injection of malicious code.
ro: Dacă sunt activate, etichetele de cod neacceptate sunt eliminate din ferestrele pop-up pentru a preveni injectarea de cod rău intenționat.

en: If set, only tiles inside these bounds will be loaded
ro: Dacă se setează, vor fi încărcate numai piesele din interiorul acestor limite

en: If the download does not start automatically, please <a href="%1$s">click here</a>
ro: Dacă descărcarea nu pornește automat, <a href="%1$s">dați clic aici</a>

en: If the list is set to right or left and the width of the map falls below this value, the list will be shown below the map instead
ro: Dacă lista este setată la dreapta sau la stânga și lățimea hărții scade sub această valoare, lista va fi afișată sub hartă.

en: If you are a Google Maps APIs Premium Plan customer, please change the authentication method above to "%1$s" and fill in the credentials below, which you received in the welcome email from Google.
ro: Dacă sunteți client Google Maps API Premium Plan, vă rugăm să schimbați metoda de autentificare de mai sus la „%1$s” și să completați acreditările de mai jos, pe care le-ați primit în e-mailul de bun venit de la Google.

en: If you have any issues with your license, please <a href="%1$s" target="_blank">open a support ticket</a>.
ro: Dacă întâmpinaţi orice problemă cu licenţa dvs., <a href="%1$s" target="_blank">vă rugăm să deschideţi un nou tichet de suport</a>.

en: If you want to copy your existing maps to this version, you need to update the old Maps Marker Pro installation to version %1$s first.
ro: Dacă doriți să copiați hărțile existente în această versiune, mai întâi trebuie să actualizați vechea instalare Maps Marker Pro la versiunea %1$s.

en: If you want to copy your existing maps to this version, you need to update the old Maps Marker Pro installation to version %1$s first. For more information, please see the <a href="%2$s">data migration tool</a>.
ro: Dacă doriți să copiați hărțile existente în această versiune, mai întâi trebuie să actualizați vechea instalare Maps Marker Pro la versiunea %1$s. Pentru mai multe informații, consultați <a href="%2$s">instrumentul de migrare a datelor</a>.

en: If you want to use Google Maps, you have to register a personal Google Maps JavaScript API key. For terms of services, pricing, usage limits and more, please visit %1$s.
ro: Dacă doriți să utilizați Google Maps, trebuie să înregistrați o cheie API JavaScript personală Google Maps. Pentru condițiile serviciilor, prețurile, limitele de utilizare și multe altele, accesați %1$s.

en: If you want to use HERE Maps, you have to register a personal HERE account. For a tutorial, terms of services, pricing, usage limits and more, please visit %1$s.
ro: Dacă doriți să utilizați HERE Maps, trebuie să vă înregistrați un cont personal HERE. Pentru un tutorial, termeni și condiții, prețuri, limite de utilizare și multe altele, accesați %1$s.

en: If you want to use Lima Labs Maps, you have to register a personal Lima Labs account. For a tutorial, terms of services, pricing, usage limits and more, please visit %1$s.
ro: Dacă doriți să utilizați Hărți Lima Labs, trebuie să vă înregistrați un cont personal Lima Labs. Pentru un tutorial, termeni și condiții, prețuri, limite de utilizare și multe altele, accesați %1$s.

en: If you want to use TomTom Maps, you have to register a personal TomTom account. For a tutorial, terms of services, pricing, usage limits and more, please visit %1$s.
ro: Dacă doriți să utilizați TomTom Maps, trebuie să înregistrați un cont personal TomTom. Pentru un tutorial, termeni și condiții, prețuri, limite de utilizare și multe altele, accesați %1$s.

en: If you would prefer to have no location bias, set the location to 0,0 and radius to 20000000 (20 thousand kilometers), to encompass the entire world.
ro: Dacă preferați să nu aveți erori de locație, setați locația la 0,0 și raza la 20000000 (20 de mii de kilometri), pentru a cuprinde întreaga lume.

en: If your language is missing or not fully translated yet, you are invited to help on the web-based translation plattform:
ro: Dacă limba dvs. lipsește sau nu este încă tradusă complet, sunteți invitat să ajutați pe platforma de traducere bazată pe web:

en: Image format
ro: Format imagine

en: Import markers
ro: Importare marcaje

en: Important: please click the update button next to the license key after purchasing a renewal to finish your order.
ro: Important: După achiziţionarea unei noi chei, vă rugăm să apăsaţi butonul de actualizare de lângă cheia de licenţă, pentru a vă finaliza comanda.

en: In case of any issues, you can always <a href="%1$s">reset the plugin settings</a>.
ro: Dacă apare orice problemă, puteţi oricând <a href="%1$s">reseta configurările modulului</a>.

en: Inactive (API key required)
ro: Inactiv (este necesară cheia API)

en: Include specific maps
ro: Includeți hărți specifice

en: Indicator line color
ro: Culoarea liniei indicatoare

en: Indicator line width
ro: Lățimea liniei indicatoare

en: Indonesian
ro: Indoneziană

en: Inertia
ro: Inerţie

en: Inertia deceleration
ro: Decelerație de inerție

en: Inertia max speed
ro: Viteza maximă de inerție

en: Initial view
ro: Vedere inițială

en: Insert map
ro: Inseraţi hartă

en: Installation finished - you can now start creating maps!
ro: Instalarea s-a terminat - acum puteți începe să creați hărți!

en: Integration
ro: Integrare

en: Interaction
ro: Interacţiune

en: Interface language
ro: Interfață limbă

en: Invalid GeoJSON
ro: GeoJSON nevalid

en: Invalid JSON
ro: JSON nevalid

en: Invalid URL
ro: URL invalid

en: Invalid filename
ro: Nume invalid

en: Invalid format
ro: Format invalid

en: Invalid header row
ro: Rând antet nevalid

en: Invalid license key. The license key must start with %1$s
ro: Cheie de licență nevalidă. Cheia de licență trebuie să înceapă cu %1$s

en: Invalid map ID
ro: ID hartă nevalid

en: Invalid marker ID
ro: ID marcator nevalid

en: Invalid request
ro: Cerere invalida

en: Inverses Y-axis numbering for tiles
ro: Numerotarea axa Y inversă pentru zone

en: Irish
ro: Irlandeză

en: Italian
ro: Italiană

en: Italian (Italy)
ro: Italiană (Italia)

en: Japanese
ro: Japoneză

en: JavaScript callback
ro: JavaScript callback (programare)

en: Jump to marker
ro: Salt la marcaj

en: Jump to marker and zoom
ro: Salt la marcator și măriți

en: KML button
ro: butonul KML

en: KML export
ro: Export KML

en: Keep current zoom level
ro: Păstrați nivelul actual de zoom

en: Keyboard navigation
ro: Navigare prin tastatură

en: Keyboard pan delta
ro: Pan delta de la tastatură

en: Korean
ro: Coreană

en: Language
ro: Limbă

en: Last name
ro: Nume

en: Latest available version:
ro: Ultima versiune disponibilă:

en: Latest blog posts from %1$s
ro: Cele mai recente postări pe blog de la %1$s

en: Latitude
ro: Latitudine

en: Latitude (south), Longitude (west), Latitude (north), Longitude (east)
ro: Latitudine (sud), Longitudine (vest), Latitudine (nord), Longitudine (est)

en: Latvian
ro: Letoniană

en: Layers
ro: Straturi/Layere

en: Layers control
ro: Control straturi

en: Leave the API key empty if you want to authenticate using App ID and App Code.
ro: Lăsați cheia API goală dacă doriți să vă autentificați folosind ID-ul aplicației și Codul aplicației.

en: Left
ro: Stânga

en: Legacy authentication
ro: Autentificare moștenită

en: Libraries, services and images
ro: Biblioteci, servicii și imagini

en: License
ro: Licenţă

en: License Key
ro: Cheie de Licenţă

en: License key missing
ro: Cheia de licență lipsește

en: License registered to
ro: Licenţă înregistrată pentru

en: License settings
ro: Configurări Licenţă

en: Lima Labs API key
ro: Cheia API Five Labs

en: Line cap
ro: Cap de linie

en: Line color
ro: Culoarea liniei

en: Line join
ro: Unire de linie

en: Line tension
ro: Tensiunea liniei

en: Line width
ro: Lățimea liniei

en: Link target
ro: Legătura ţintă

en: List
ro: Listă

en: List action
ro: Listează acțiuni

en: List all maps
ro: Listați toate hărțile

en: List all markers
ro: Lista toate marcajele

en: List settings
ro: Listă setări

en: Lithuanian
ro: Lituaniană

en: Loading changelog, please wait ...
ro: Se încarcă jurnalul de modificări, așteptați...

en: Locate button
ro: Butonul de localizare

en: Location
ro: Locaţie

en: Location biasing
ro: Denaturarea locației

en: Location finder
ro: Găsitor de locație

en: LocationIQ Geocoding API key
ro: Cheia API LocationIQ Geocoding

en: Locator
ro: Localizator

en: Locator fill color
ro: Culoarea de umplere a locatorului

en: Locator fill opacity
ro: Opacitatea umplerii locatorului

en: Locator radius
ro: Rază localizare

en: Locator stroke
ro: Linie localizare

en: Locator stroke color
ro: Culoarea liniei de localizare

en: Locator stroke weight
ro: Grosimea liniei de localizare

en: Logic
ro: Logică

en: Longitude
ro: Longitudine

en: Luxembourgish
ro: Luxemburgheza

en: Macedonian
ro: Macedoneană

en: Malay
ro: Malaeză

en: Malayalam
ro: Malayalamă

en: Manage GPX tracks
ro: Gestionaţi pistele/traseele GPX

en: Manage icons
ro: Gestionați pictogramele

en: Map
ro: Harta

en: Map ID missing
ro: ID-ul hărții lipsește

en: Map Icons Collection
ro: Colecția de icoane pe hartă

en: Map could not be displayed because of an invalid license. More information can be found on the <a href="%1$s">license page</a>.
ro: Harta nu a putut fi afișată din cauza unei licențe nevalide. Mai multe informații pot fi găsite pe <a href="%1$s">pagina de licență</a>.

en: Map created with <a href="%1$s" title="%2$s">Maps Marker Pro</a> could not be displayed because of an invalid license. Please contact the site owner for more details.
ro: Harta creată cu <a href="%1$s" title="%2$s">Maps Marker Pro</a> nu a putut fi afișată din cauza unei licențe nevalide. Vă rugăm să contactați proprietarul site-ului pentru mai multe detalii.

en: Map dimensions
ro: Dimensiunile hărții

en: Map lazy loading
ro: Încărcare întârziată a hărții

en: Map missing
ro: Harta lipsește

en: Map not found
ro: Harta nu a fost găsită

en: Map saved successfully
ro: Harta a fost salvată cu succes

en: Map settings for new maps
ro: Setări hărți pentru hărți noi

en: Map style
ro: Stil hartă

en: Map tiles by
ro: Zone de hartă de

en: Map type
ro: Tip hartă

en: MapQuest Geocoding API allows up to %1$s transactions/month and a maximum of %2$s requests/second with a free API key. Higher quotas are available on demand - %3$s.
ro: MapQuest Geocoding API permite până la %1$s tranzacții/lună și maximum %2$s solicitări/secundă cu o cheie API gratuită. Cote mai mari sunt disponibile la cerere - %3$s.

en: MapQuest Geocoding API key
ro: Cheia API MapQuest Geocoding

en: Maps
ro: Hărţi

en: Maps Marker Pro - #1 mapping plugin for WordPress
ro: Maps Marker Pro - #1 modul de cartografiere pentru WordPress

en: Maps Marker Pro - plugin update available!
ro: Maps Marker Pro - actualizare de modul disponibilă!

en: Maps Marker Pro 3.1.1 data migration
ro: Migrarea datelor Maps Marker Pro 3.1.1

en: Maps Marker Pro 4.0 was completely rewritten from scratch and received a new database structure. As a result, existing data needs to be migrated. To make this as risk-free as possible, the plugin folder was renamed (which means it is considered a different plugin by WordPress) and a new database was created. This allows you to easily go back to the old plugin, should you encounter any issues, by simply deactivating this version and reactivating Maps Marker 3.1.1.
ro: Maps Marker Pro 4.0 a fost complet rescris de la zero și a primit o nouă structură de bază de date. Ca urmare, datele existente trebuie migrate. Pentru a face acest lucru cât mai lipsit de riscuri, folderul cu pluginuri a fost redenumit (ceea ce înseamnă că este considerat un plugin diferit de WordPress) și a fost creată o nouă bază de date. Acest lucru vă permite să reveniți cu ușurință la vechiul plugin, dacă întâmpinați probleme, pur și simplu dezactivând această versiune și reactivând Maps Marker 3.1.1.

en: Maps Marker Pro has been successfully updated from version %1s to %2s!
ro: Maps Marker Pro a fost actualizat cu succes, de la versiunea %1s la %2s!

en: Maps Marker Pro includes a <a href="%1$s" target="_blank">geo sitemap</a>. To learn how to manually register this sitemap, please visit <a href="%2$s" target="_blank">this tutorial</a>. Alternatively, you can use one of the supported plugins to automate the process.
ro: Maps Marker Pro include o <a href="%1$s" target="_blank">sitemap geografică</a>. Pentru a afla cum să înregistrați manual acest sitemap, vizitați <a href="%2$s" target="_blank">acest tutorial</a>. Alternativ, puteți utiliza unul dintre pluginurile acceptate pentru a automatiza procesul.

en: Maps and markers
ro: Hărți și marcaje

en: Maps deleted successfully
ro: Hărțile au fost șterse cu succes

en: Maps per page
ro: Hărți pe pagină

en: MapsMarker affiliate program - sign up now and receive commissions up to 50%!
ro: Programul de afiliere MapsMarker - înscrieți-vă acum şi primiţi comisioane de până la 50%!

en: MapsMarker reseller program - re-sell with a 20% discount!
ro: Programul de reseller MapsMaker - revinde cu un discount de 20%!

en: MapsMarker.com backlinks
ro: Backlinkuri MapsMarker.com

en: Marathi
ro: Marathiană

en: Marker ID
ro: ID marker

en: Marker icon
ro: Pictogramă marcaj

en: Marker list
ro: Listă marcaje

en: Marker mode
ro: Modul marcaj

en: Marker name
ro: Nume marcaj

en: Marker saved successfully
ro: Marcajul a fost salvat cu succes

en: Marker settings for new markers
ro: Setări marker pentru markeri noi

en: Marker shadow
ro: Umbră marcaj

en: Marker will only appear on maps within the set time span
ro: Marcajul va apărea pe hărți numai în intervalul de timp stabilit

en: Marker with ID %1$s not found
ro: Marcajul cu ID %1$s nu a fost găsit

en: Marker with ID %1$s updated
ro: Marcajul cu ID %1$s a fost actualizat

en: Markers
ro: Marcaje

en: Markers deleted successfully
ro: Marcajele au fost șterse cu succes

en: Markers from map %1$s successfully moved to map %2$s
ro: Marcajele de pe harta %1$s au fost mutați cu succes pe harta %2$s

en: Markers per page
ro: Marcaje pe pagină

en: Markers successfully assigned to map %1$s
ro: Marcajele au fost alocate cu succes hărții %1$s

en: Markers successfully removed from map %1$s
ro: Marcajele au fost eliminate cu succes de pe harta %1$s

en: Max bounds
ro: Limite maxime

en: Max cluster radius
ro: Raza maximă a clusterului

en: Max height
ro: Înălţime hartă

en: Max interval
ro: Interval maxim

en: Max width
ro: Lăţime hartă

en: Max zoom
ro: Zoom maxim

en: Maximum upload size exceeded
ro: Dimensiunea maximă de încărcare a fost depășită

en: Maximum zoom level for which the server has tiles available
ro: Nivelul maxim de zoom pentru care serverul are zone disponibile

en: Measure button
ro: Butonul de măsurare

en: Metadata
ro: Metadate

en: Metric units
ro: Unitati metrice

en: Min width
ro: Lățimea minimă

en: Min zoom
ro: Zoom minim

en: Minimap
ro: MiniHartă

en: Minimum amount of characters that need to be typed before a request to the geocoding provider is sent.
ro: Cantitatea minimă de caractere care trebuie introduse înainte de a trimite o solicitare către furnizorul de geocodare.

en: Minimum zoom level for which the server has tiles available
ro: Nivelul minim de zoom pentru care serverul are zone disponibile

en: Misc
ro: Diverse

en: Missing (markers with missing assignment info will be assigned to the selected maps)
ro: Lipsă (marcajele cu informații de atribuire lipsă vor fi alocate hărților selectate)

en: Missing (markers with missing coordinates will be geocoded)
ro: Lipsă (marcajele cu coordonate lipsă vor fi geocodate)

en: Missing address for geocoding
ro: Lipsește adresa pentru geocodare

en: Missing marker ID
ro: Lipsește ID-ul marcajului

en: Missing or incomplete coordinates
ro: Coordonate lipsă sau incomplete

en: Miter
ro: Mitra

en: Miter-Clip
ro: Mitra-Clip

en: Mongolian (Cyrillic)
ro: Mongoleză (Cyrillic)

en: Monthly
ro: Lunar

en: Move markers
ro: mutare marcaje

en: Move markers to a map
ro: Mutaţi marcaje pe un strat/layer

en: Move objects to map copies
ro: Mutați obiecte pe hartă copii

en: Moving
ro: În mișcare

en: Moving time
ro: Timp de mişcare

en: Multisite-only: also update settings on all subsites
ro: Doar pentru MultiSite: deasemenea actualizaşi configurările pentru toate sub-siturile

en: Name
ro: Nume

en: Name of the layer
ro: Numele stratului

en: Needed for creating pretty links to fullscreen maps or API endpoints.
ro: Necesar pentru crearea de link-uri frumoase către hărți pe ecran complet sau puncte finale API.

en: Never
ro: Niciodată

en: New icons will be uploaded to the following directory
ro: Pictogramele noi vor fi încărcate în următorul director

en: New marker added
ro: A fost adăugat un nou marcaj

en: New shape settings
ro: Noi setări de formă

en: New shortcode
ro: Shortcode nou

en: New tab
ro: Filă nouă

en: News via RSS
ro: Știri prin RSS

en: News via email
ro: Știri prin e-mail

en: No elevation data available
ro: Nu sunt disponibile date de altitudine

en: No geographical data found
ro: Nu s-au găsit date geografice

en: No issues have been found.
ro: Nu au fost găsite probleme.

en: No limit
ro: Fără limită

en: No maps selected
ro: Nu au fost selectate hărți

en: No marker map shortcodes found - please click on "Start migration" to continue.
ro: Nu s-au găsit marcaje shortcode pentru hărți - faceți clic pe „Începeți migrarea” pentru a continua.

en: No markers found
ro: Nu s-au găsit markeri

en: No markers selected
ro: Nu a fost selectat niciun marcaj

en: No preview
ro: Fără previzualizare

en: No preview - save and reload to see changes
ro: Fără previzualizare - salvați și reîncărcați pentru a vedea modificările

en: No results
ro: Fără rezultate

en: No supported multilingual plugin found
ro: Nu a fost găsit niciun plugin multilingv acceptat

en: No supported multilingual plugin installed.
ro: Nu este instalat niciun plugin multilingv acceptat.

en: No wrap
ro: Fără înveliș

en: None
ro: Niciunul

en: None (geocoding disabled)
ro: Niciuna (geocodare dezactivată)

en: Norwegian
ro: Norvegiană

en: Norwegian (Bokmål)
ro: Norvegian (Bokmål)

en: Norwegian (Nynorsk)
ro: Norvegiană (Nynorsk)

en: Not assigned to any map
ro: Nu este atribuit niciunei hărți

en: Not used in any content
ro: Nu este folosit în niciun conținut

en: Note: markers are only unassigned, but not deleted.
ro: Notă: marcajele sunt doar nealocate, dar nu sunt șterse.

en: Number of markers to show:
ro: Numărul de marcaje afişate:

en: Off
ro: Oprit

en: Off (markers with missing coordinates will be skipped)
ro: Dezactivat (marcajele cu coordonate lipsă vor fi omise)

en: Off (no changes to marker assignments)
ro: Dezactivat (fără modificări la atribuirea marcajelor

en: On
ro: Pornit

en: On (all markers will be geocoded)
ro: Activat (toate marcajele vor fi geocodate)

en: On (imported markers will be assigned or unassigned)
ro: Activat (marcajele importate vor fi alocate sau nealocate)

en: On demand
ro: La cerere

en: Once
ro: O singura data

en: Once the error is resolved, please click the update button. If you need further assistance, you can <a href="%1$s" target="_blank">open a support ticket</a>.
ro: Odată ce eroarea este rezolvată, faceți clic pe butonul de actualizare. Dacă aveți nevoie de asistență suplimentară, puteți <a href="%1$s" target="_blank">deschideți un tichet de asistență</a>.

en: One result
ro: Un rezultat

en: Only active settings will be applied to the selected maps. To activate a setting, tick the checkbox on the left.
ro: Doar setările active vor fi aplicate hărților selectate. Pentru a activa o setare, bifați caseta de selectare din stânga.

en: Only change the values below if you are not using marker or shadow icons from the %1$s!
ro: Schimbați valorile de mai jos doar dacă nu utilizați pictograme marcatoare sau umbră din %1$s!

en: Only markers from these maps
ro: Doar marcaje de pe aceste hărți

en: Only set this option to the URL of your WordPress folder if you are experiencing issues or recommended so by support!
ro: Setați această opțiune la adresa URL a folderului dvs. WordPress numai dacă întâmpinați probleme sau dacă vă recomandăm de la asistență!

en: Opacity
ro: Opacitate

en: Opacity of the layer
ro: Opacitatea stratului

en: Open Media Library
ro: Deschide Media Library

en: Open link
ro: Deschide link-ul

en: Open on hover
ro: Deschide la hover

en: Open popup
ro: deschide pop-up

en: Open popup and zoom
ro: Deschideți pop-up și măriți

en: Open standalone map in fullscreen mode
ro: Deschiderea hărţii independente/standalone pe ecran complet

en: Option A: activate an unexpiring license key
ro: Opţiunea A: activaţi o cheie de licenţă permanentă

en: Option B: get a personalized trial license key
ro: Opţiunea B: obţineţi o cheie personalizată de licență trial (de probă)

en: Option C: get an anonymous trial license key
ro: Opţiunea C: obţineţi o licenţă de încercare anonimă

en: Option to hide backlinks to Mapsmarker.com on maps and screen overlays in KML files.
ro: Opţiune pentru ascunderea backlink-urilor, ce conduc către Mapsmarker.com, din hărţi şi din suprapunerile peste ecran din fişierele KML.

en: Optional component filters, separated by a pipe (|). Each component filter consists of a component:value pair and will fully restrict the results from the geocoder. For more information, please visit %1$s.
ro: Filtre componente opționale, separate printr-o linie orizontală (|). Fiecare filtru de componentă constă dintr-o pereche componentă:valoare și va restricționa complet rezultatele de la geocoder. Pentru mai multe informații, accesați %1$s.

en: Optional region code, specified as a ccTLD (country code top-level domain). This parameter will only influence, not fully restrict, results from the geocoder. For a list of ccTLDs, please visit %1$s.
ro: Cod de regiune opțional, specificat ca ccTLD (domeniu de nivel superior de cod de țară). Acest parametru va influența doar, nu va restricționa complet, rezultatele de la geocoder. Pentru o listă de ccTLD-uri, vă rugăm să vizitați %1$s.

en: Or
ro: Sau

en: Order by
ro: Ordonare după

en: Overlay
ro: Strat

en: Overlays
ro: Suprapuneri

en: Overview map
ro: Harta de ansamblu

en: PHP version
ro: Versiunea PHP

en: Pace
ro: Ritm/Cadenţă

en: Page
ro: Pagină

en: Pagination
ro: Paginare

en: Panel
ro: Panou

en: Pedestrian
ro: Pietonal

en: Permalinks
ro: Permalink-uri

en: Permalinks base URL
ro: Adresa URL de bază a linkului permanent

en: Permalinks for the Maps Marker Pro API endpoints are not working correctly, which means API links (e.g. fullscreen) will not work. To fix this, please navigate to the <a href="%1$s">WordPress integration settings</a> and add the URL to your WordPress folder to the option "Permalinks base URL".
ro: Legăturile permanente (permalinks) pentru punctele finale API Maps Marker Pro nu funcționează corect, ceea ce înseamnă că linkurile API (de exemplu, ecran complet) nu vor funcționa. Pentru a remedia acest lucru, navigați la <a href="%1$s">setările de integrare WordPress</a> și adăugați adresa URL în folderul dvs. WordPress la opțiunea „Adresa URL de bază a linkurilor permanente”.

en: Permalinks slug
ro: Permalink-uri slug

en: Persian
ro: Persană (Farsi)

en: Please be aware that restoring settings from a version other than %1$s will result in settings that have been added, changed or removed in this version to revert to their default values.
ro: Rețineți că restabilirea setărilor dintr-o altă versiune decât %1$s va duce la setările care au fost adăugate, modificate sau eliminate în această versiune pentru a reveni la valorile implicite.

en: Please click here to finish the installation of Maps Marker Pro.
ro: Click aici pentru a finaliza instalarea Maps Marker Pro

en: Please click here to renew your access to updates and support
ro: vă rugăm să apăsaţi aici pentru a vă reînoi accesul la actualizările şi suportul modulului

en: Please do not delete Maps Marker Pro 3.1.1 until you have verified that all data has been migrated correctly. We also recommend to make a backup of the %1$s and %2$s database tables, to be able to run the migration again at a later point, should it become necessary.
ro: Vă rugăm să nu ștergeți Maps Marker Pro 3.1.1 până când nu ați verificat că toate datele au fost migrate corect. De asemenea, vă recomandăm să faceți o copie de rezervă a tabelelor bazei de date %1$s și %2$s, pentru a putea rula din nou migrarea la un moment ulterior, dacă va fi necesar.

en: Please enter a comma-separted list of IDs (e.g. 1,2,3).
ro: Vă rugăm să introduceți o listă de ID-uri separate prin virgulă (de exemplu, 1,2,3).

en: Please enter a license key to continue.
ro: Pentru a continua, vă rugăm să introduceţi o cheie de licenţă.

en: Please enter a valid email address (or get an anonymous trial license key)
ro: Vă rugăm să introduceţi o adresă validă de email, pentru a continua (sau optaţi pentru o cheie de licenţă, de încercare, anonimă)

en: Please enter your first name
ro: Vă rugăm să introduceți prenumele dvs

en: Please enter your last name
ro: Vă rugăm să introduceți numele dvs. de familie

en: Please go to the health page for more information.
ro: Vă rugăm să accesați pagina de sănătate pentru mai multe informații.

en: Please go to the license page for more information.
ro: Vă rugăm să accesați pagina de licență pentru mai multe informații.

en: Please note that a license is bound to the domain it was activated on. If you want to use your license on another domain, please follow <a href="%1$s" target="_blank">this tutorial</a>.
ro: Vă rugăm să reţineţi faptul că o licenţă este conectată direct la domeniul pe care a fost activată! Dacă doriţi să vă utilizaţi licenţa pe un alt domeniu, vă rugăm să urmăriţi tutorialul pe <a href="%1$s" target="_blank">tutorial</a>.

en: Please note that any caches you are using must be cleared, or maps might stop working.
ro: Vă rugăm să rețineți că orice cache pe care le utilizați trebuie să fie șters, altfel hărțile ar putea să nu mai funcționeze.

en: Please note that in contrast to a personalized trial license, you will not be able to <a href="%1s" target="_blank">open support tickets</a> or get a reminder when your trial license has expired.
ro: Vă rugăm să reţineţi faptul că, în contrast cu licenţa personalizată de încercare, nu veţi putea <a href="%1s" target="_blank">deschide tichete de suport</a> şi veţi avea un memento când vă va expira licenţa.

en: Please note that only files with UTF-8 encoding are currently supported.
ro: Vă rugăm să rețineți că numai fișierele cu codificare UTF-8 sunt acceptate în prezent.

en: Please note that the selected basemaps and overlays will completely replace the current settings on the respective maps.
ro: Vă rugăm să rețineți că hărțile de bază și suprapunerile selectate vor înlocui complet setările curente de pe hărțile respective.

en: Please renew your access to updates and support to keep your plugin up-to-date and safe.
ro: Vă rugăm să vă reînnoiți accesul la actualizări și asistență pentru a vă menține pluginul actualizat și în siguranță.

en: Please select the map you want to display
ro: Vă rugăm să selectați harta pe care doriți să o afișați

en: Please select the map you would like to add.
ro: Vă rugă selectaţi harta pe care doriţi s-o adăugaţi

en: Please select your preferred directions provider. This setting will be used for the directions link that gets attached to the popup text on each marker if enabled.
ro: Vă rugăm să selectați furnizorul de indicații preferat. Această setare va fi utilizată pentru linkul de direcții care este atașat textului pop-up de pe fiecare marcator, dacă este activat.

en: Plugin settings
ro: Setări plugin

en: Plugin version
ro: Versiune plugin

en: Polish
ro: Poloneză

en: Polygon
ro: Poligon

en: Polyline
ro: Polilinie

en: Popup
ro: Pop-up

en: Popup anchor
ro: Ancoră Popup

en: Popup lazy loading
ro: Încărcare întârziata a pop-upului

en: Portuguese
ro: Portugheză

en: Portuguese (Brazil)
ro: Portugheză (Brazilia)

en: Portuguese (Portugal)
ro: Portugheză (Portugalia)

en: Position
ro: Poziţie

en: Positon
ro: Poziţie

en: Powered by
ro: creat de

en: Preferred route profile
ro: Profilul de traseu preferat

en: Press CTRL-key and click to <b>add point</b>
ro: Apăsați tasta CTRL și faceți clic pentru a <b>adăugați punct</b>

en: Press CTRL-key and click to <b>resume line</b>
ro: Apăsați tasta CTRL și faceți clic pentru a <b>relua linia</b>

en: Press SHIFT-key and click to <b>delete point</b>
ro: Apăsați tasta SHIFT și faceți clic pentru a <b>șterge punctul</b>

en: Prevents the layer from getting wrapped around the antimeridian
ro: Împiedică stratul să se înfășoare în jurul antimeridianului

en: Preview
ro: Previzualizare

en: Priority for maps
ro: Prioritate pentru hărți

en: Provider
ro: Furnizor

en: Public transport (works only in some areas)
ro: Transport public (doar pentru anumite zone)

en: Publish
ro: Publică

en: Radius
ro: Rază

en: Raster tiles
ro: Zone raster

en: Rate limit savings and performance
ro: Rata limită economii și performanță

en: Recent markers
ro: Marcaje recente

en: Recommended
ro: Recomandat

en: Rectangle
ro: Dreptunghi

en: Redirect to external GPX files
ro: Redirecționați către fișiere GPX externe

en: Redirects to external GPX files rather than processing them like internal GPX files when clicking on the download button. Enabling this will save server traffic, but can cause external GPX files to be opened in the browser instead of being downloaded.
ro: Redirecționează către fișiere GPX externe, mai degrabă decât să le proceseze ca fișiere GPX interne atunci când faceți clic pe butonul de descărcare. Activarea acestui lucru va economisi traficul de server, dar poate determina deschiderea fișierelor GPX externe în browser în loc să fie descărcate.

en: Region
ro: Regiune

en: Register strings
ro: Înregistrați șiruri

en: Register strings for translation
ro: Înregistrați șiruri pentru traducere

en: Remove all markers from a map
ro: Ştergeţi toate marcajele dintr-un strat/layer

en: Remove markers
ro: Ștergeți marcajele

en: Renew your access to updates and support
ro: Reînnoiește-ți accesul la actualizări și asistență

en: Replace
ro: Înlocuiește

en: Replace marker icons
ro: Înlocuiți pictogramele marcajului

en: Replacement icon
ro: Pictogramă de înlocuire

en: Request parameter keys will be uppercase
ro: Tastele parametrilor de solicitare vor fi cu majuscule

en: Resellers
ro: Reselleri

en: Reset
ro: Resetare

en: Reset IDs (new maps will start with ID 1)
ro: Resetați ID-urile (noile hărți vor începe cu ID-ul 1)

en: Reset IDs (new markers will start with ID 1)
ro: Resetați ID-urile (noile marcaje vor începe cu ID-ul 1)

en: Reset button
ro: Butonul de resetare

en: Reset database
ro: Resetați baza de date

en: Reset map view
ro: Resetați vizualizarea hărții

en: Reset settings
ro: Resetare Configurări

en: Responsive map
ro: Hartă receptivă la dimensiuni

en: Restore backup
ro: Restaurați backupul

en: Restore completed successfully
ro: Restaurare finalizată cu succes

en: Restrict to current view
ro: Restricționați la vizualizarea curentă

en: Return images with transparency
ro: Returnați imaginile cu transparență

en: Reverse X-axis
ro: Axa X inversă

en: Reverse Y-axis
ro: Axa Y inversă

en: Right
ro: Dreapta

en: Role
ro: Rol

en: Romanian
ro: Română

en: Romanian (Romania)
ro: Română (România)

en: Round
ro: Rotund

en: Route type
ro: Tipul de rută

en: Russian
ro: Rusă

en: Same tab
ro: Același tab

en: Satellite
ro: Satelit

en: Save
ro: Salvați

en: Save current values as defaults for new maps
ro: Salvați valorile curente ca implicite pentru hărți noi

en: Save current values as defaults for new markers
ro: Salvați valorile curente ca valori implicite pentru marcaje noi

en: Scale
ro: Scală

en: Scottish Gaelic
ro: Galeza Scoţiană

en: Scroll wheel zoom
ro: Zoom pe rotiță de derulare (mouse)

en: Search
ro: Căutare

en: Search and sort
ro: Căutați și sortați

en: Search maps
ro: Căutați hărți

en: Search markers
ro: Caută marcatoare

en: Security check failed
ro: Verificarea de securitate a eșuat

en: Select all
ro: Selectează tot

en: Select icons
ro: Selectați pictogramele

en: Select or Upload GPX file
ro: Selectați sau Încărcați fișierul GPX

en: Select the map you want to display
ro: Selectați harta pe care doriți să o afișați

en: Serbian
ro: Sârbă

en: Serbian (Cyrillic, Bosnia and Herzegovina)
ro: Sârbă (Cyrillic, Bosnia şi Herzegovina)

en: Serbian (Cyrillic, Serbia)
ro: Sârbă (Cyrillic, Serbia)

en: Serbian (Latin, Serbia)
ro: Sârbă (Latină, Serbia)

en: Set to enabled if you want to easily upgrade to beta releases.
ro: Activaţi dacă doriţi să actualizaţi cu uşurinţă versiunile beta.

en: Set view
ro: Setați vizualizarea

en: Settings
ro: Configurări

en: Settings missing
ro: Setările lipsesc

en: Settings reset successfully
ro: Setările sunt resetate cu succes

en: Settings saved successfully
ro: Setările au fost salvate cu succes

en: Settings updated successfully
ro: Setările au fost actualizate cu succes

en: Shadow anchor
ro: Ancoră Umbră

en: Shadow size
ro: Dimensiune Umbră

en: Shapes added via filters are hidden while this tab is active
ro: Formele adăugate prin filtre sunt ascunse în timp ce această filă este activă

en: Share
ro: Distribuie

en: Share URL
ro: Distribuiți adresa URL

en: Share button
ro: Butonul Partajare

en: Share text
ro: Distribuie text

en: Share window
ro: Partajați

en: Shortcode
ro: Codscurt/Shortcode

en: Shortcode to add maps - Example: [mapsmarker map="1"]
ro: Cod scurt pentru a adăuga hărți - Exemplu: [mapsmarker map="1"]

en: Shortest
ro: Cel mai scurt

en: Show
ro: Arată

en: Show QR code for fullscreen map
ro: Afișați codul QR pentru harta pe ecran complet

en: Show address
ro: Arată adresa

en: Show advanced settings
ro: Arată setările avansate

en: Show all available markers (disables individual filters)
ro: Afișați toate marcajele disponibile (dezactivează filtrele individuale)

en: Show bearings
ro: Arată orientarea

en: Show blog posts and link section:
ro: Ascundeţi secţiunea articolelor şi legăturilor:

en: Show bounds on hover
ro: Afișați limite la trecerea cu mouse-ul

en: Show clear button
ro: Afișează butonul de ștergere

en: Show coordinates
ro: Afișați coordonatele

en: Show directions link
ro: adăugaţi legătura pentru direcţii

en: Show end icon
ro: Afișați pictograma de sfârșit

en: Show error tiles
ro: Afișați mesaje de eroare

en: Show fullscreen link
ro: Afișează linkul pe ecran complet

en: Show health check:
ro: Arată verificarea stării de sănătate (codului software):

en: Show imperial
ro: Arata mod imperial

en: Show in markers list
ro: Afișați în lista de marcaje

en: Show in popup
ro: Afișați în pop-up

en: Show interval markers
ro: Afișați marcatori de interval

en: Show location finder
ro: Afișați locația de căutare

en: Show location marker
ro: Afișați marcajul de locație

en: Show marker name
ro: Afișați numele marcajului

en: Show me where I am
ro: Arată-mi unde mă aflu

en: Show metric
ro: Arata mod metric

en: Show minimap
ro: Afişare mini-hartă

en: Show popup
ro: Afișați popup

en: Show release notes
ro: Afișați notele de lansare

en: Show search and sort
ro: Afișează căutarea și sortarea

en: Show start icon
ro: Afișează pictograma de pornire

en: Show start/end icons
ro: Afișați pictogramele de început/sfârșit

en: Show traffic layer?
ro: Afişare trafic strat/layer?

en: Show unit button
ro: Afișează butonul de unitate

en: Shows a placeholder image for tiles that cannot be loaded
ro: Afișează o imagine substituent pentru zonele care nu pot fi încărcate

en: Single marker mode
ro: Modul de marcare unică

en: Slovak
ro: Slovacă

en: Slovenian
ro: Slovenă

en: Sort order
ro: Ordine sortare

en: Sorting
ro: Sortare

en: Source
ro: Sursa

en: Source or target missing
ro: Sursa sau ținta lipsește

en: Source or target not found
ro: Sursa sau ținta nu a fost găsită

en: Spanish
ro: Spaniolă

en: Spanish (Mexico)
ro: Spaniola (Mexic)

en: Spanish (Spain)
ro: Spaniola (Spania)

en: Spanish (United States)
ro: Spaniola (SUA)

en: Spiderfy multiplier
ro: Multiplicator Spiderfy

en: Spiderfy on every zoom
ro: Spiderfy la fiecare zoom

en: Square
ro: Pătrat

en: Start anonymous free 30-day trial period
ro: Începeţi utilizarea anonimă a perioadei cu cele 30-de-zile-de-încercare

en: Start backup
ro: Porniți backup

en: Start export
ro: start exportare

en: Start full-text search
ro: start căutare text-complet

en: Start icon
ro: Pictogramă "Start"

en: Start import
ro: Start importare

en: Start migration
ro: Începeți migrarea

en: Start personalized free 30-day trial period
ro: Începeţi utilizarea personalizată a perioadei de 30-de-zile-de-încercare

en: Start typing for suggestions
ro: Începeți să scrieți pentru sugestii

en: Start typing for suggestions (%1$s characters minimum)
ro: Începeți să scrieți pentru sugestii (minimum %1$s caractere)

en: Starting with Maps Marker Pro 4.0, marker maps have been deprecated, but can still be used for backwards compatibility. However, additional shortcode attributes are needed in order to make them look the same. Due to the high risk of doing this programmatically, we require you to replace these shortcodes manually. Start the migration check to get a list of used shortcodes and how they need to be updated. Only shortcodes in posts and pages can be detected, so please also check if you are using any shortcodes in widgets or other places. This only affects shortcodes for marker maps. Shortcodes for layer maps do not need to be updated.
ro: Începând cu Maps Marker Pro 4.0, hărțile cu marcaje au fost depreciate, dar pot fi încă folosite pentru compatibilitate cu versiunea anterioară. Cu toate acestea, sunt necesare atribute suplimentare de shortcodes pentru a le face să arate la fel. Din cauza riscului mare de a face acest lucru în mod programatic, vă solicităm să înlocuiți manual aceste shortcodes. Începeți verificarea migrației pentru a obține o listă de coduri scurte utilizate și modul în care acestea trebuie actualizate. Pot fi detectate doar shortcodes din postări și pagini, așa că vă rugăm să verificați și dacă utilizați shortcodes în widget-uri sau în alte locuri. Acest lucru afectează numai shortcodes pentru hărțile marcajelor. Shortcodes pentru hărțile straturilor nu trebuie actualizate.

en: Sticky
ro: Lipicios

en: String of available tile server subdomains (each letter is a subdomain name)
ro: Șir de subdomenii disponibile pentru server (fiecare literă este un nume de subdomeniu)

en: Strings for all maps and markers successfully registered for translation
ro: Șiruri pentru toate hărțile și marcaje înregistrate cu succes pentru traducere

en: Stroke
ro: Linie (marcaj)

en: Stroke color
ro: Culoarea liniei

en: Stroke opacity
ro: Opacitate stroke/linie de bordură

en: Stroke weight
ro: Grosimea liniei

en: Styles
ro: Stiluri

en: Subdomains
ro: Subdomenii

en: Submit
ro: trimite

en: Support
ro: Suport

en: Swedish
ro: Suedeză

en: Swedish (Sweden)
ro: Suedeză (Suedia)

en: Tagalog
ro: Tagalog (Filipineză)

en: Tajik (Cyrillic)
ro: Tajikă (Cyrillic)

en: Target
ro: Ţinta

en: Tatar (Cyrillic)
ro: Tătară (Cyrillic)

en: Terrain
ro: Teren

en: Test mode
ro: Mod Test

en: Test mode off - changes will be saved to the database.
ro: Modul de testare dezactivat - modificările vor fi salvate în baza de date.

en: Test mode on - no changes will be made to the database.
ro: Modul de testare activat - nu se vor face modificări în baza de date.

en: Thai
ro: Thai (Thailandeză)

en: The GPX file could not be loaded. Please contact the site owner.
ro: Fișierul GPX nu a putut fi încărcat. Vă rugăm să contactați proprietarul site-ului.

en: The URL points to a Web Map Service
ro: URL-ul indică un Serviciu de Hărți Web

en: The URL to the custom icons shadow image. If empty, no shadow image will be used.
ro: Adresa URL la imaginea umbră a pictogramelor personalizate. Dacă este gol, nu va fi folosită nicio imagine umbră.

en: The correct URL is: %1$s
ro: Adresa URL corectă este: %1$s

en: The culture parameter allows you to select the language of the culture for geographic entities, place names and map labels on Bing map images. For supported cultures, street names are localized to the local culture. For example, if you request a location in France, the street names are localized in French. For other localized data such as country names, the level of localization will vary for each culture. For example, there may not be a localized name for the "United States" for every culture code. See %1$s for more details.
ro: Paramentrul culturi (ţări) vă permite selectarea unei limbi pentru o cultură/ţară a unor entităţi geografice, toponime şi etichete de hartă pe imaginile din harta Bing. Pentru culturile/ţările suportate, sunt menţionate,respectivei culturi/ţări, si numele de străzi. De exemplu, dacă solicitaţi o locaţie în Franţa, numele străzilor sunt menţionate/stipulate în franceză. Pentru alte date locale, cum ar fi numele de ţări, nivelul de localizare/menţionare poate varia de la o cultură/ţară la alta. De exemplu, nu poate fi localizat numele pentru "United States" în orice cod de cultură/ţară. Details: %1$s.

en: The distance (in meters) within which to return place results. Note that setting a radius biases results to the indicated area, but may not fully restrict results to the specified area.
ro: Rezultă distanța (în metri) în care să vă întoarceți. Rețineți că setarea unei raze influențează rezultatele către zona indicată, dar este posibil să nu restricționeze complet rezultatele la zona specificată.

en: The distance (in meters) within which to return place results. Note that setting a radius biases results to the indicated area, but may not fully restrict results to the specified area. Set to zero to disable.
ro: Rezultă distanța (în metri) în care să vă întoarceți. Rețineți că setarea unei raze influențează rezultatele către zona indicată, dar este posibil să nu restricționeze complet rezultatele la zona specificată. Setați la zero pentru a dezactiva.

en: The export endpoint is disabled, so this setting has no effect
ro: Punctul final de export este dezactivat, deci această setare nu are efect

en: The fullscreen endpoint is disabled, so this setting has no effect
ro: Punctul final de ecran complet este dezactivat, așa că această setare nu are efect

en: The geolocation has been denied
ro: Geolocalizarea a fost refuzată

en: The geolocation has failed for an unknown reason
ro: Geolocalizarea a eșuat dintr-un motiv necunoscut

en: The geolocation has timed out
ro: Geolocalizarea a expirat

en: The geolocation is unavailable
ro: Geolocalizarea este indisponibilă

en: The interface language to use on backend and/or on maps on frontend. Please note that the language for Google Maps and Bing maps can be set separately via the according basemap settings section.
ro: Limbajul interfeței de utilizat pe backend și/sau pe hărți pe frontend. Vă rugăm să rețineți că limba pentru hărțile Google Maps și Bing poate fi setată separat prin secțiunea de setări a hărții de bază corespunzătoare.

en: The language in which to return results. For a list of supported languages, please visit %1$s.
ro: Limba în care se returnează rezultatele. Pentru o listă a limbilor acceptate, accesați %1$s.

en: The language used when displaying textual information such as the names for controls, copyright notices, and labels.
ro: Limba utilizată la afișarea informațiilor textuale, cum ar fi numele comenzilor, notificările privind drepturile de autor și etichetele.

en: The map is not used in any content.
ro: Harta nu este folosită în niciun conținut.

en: The map is used in the following content:
ro: Harta este utilizată în următorul conținut:

en: The maximum upload file size on your server is %1$s
ro: Dimensiunea maximă a fișierului de încărcare pe serverul dvs. este %1$s

en: The point around which you wish to retrieve place information. Must be specified as latitude,longitude (e.g. %1$s).
ro: Punctul în jurul căruia doriți să preluați informații despre locație. Trebuie specificat ca latitudine, longitudine (de exemplu, %1$s).

en: The priority of maps relative to other URLs on your site.
ro: Prioritatea hărților în raport cu alte adrese URL de pe site-ul dvs.

en: The tiles are non-geographical
ro: Zonele sunt non-geografice

en: The x-coordinate of the "tip" of the icons (relative to its top left corner).
ro: Coordonatele X pentu "indiciu" pictogramă (relativ la colţul din stânga sus).

en: The x-coordinate of the "tip" of the shadow icon (relative to its top left corner).
ro: Coordonatele X pentu "indiciu" pictogramă umbră (relativ la colţul din stânga sus).

en: The x-coordinate of the popup anchor (relative to the icon anchor).
ro: Coordonata X a ancorei pop-up (relativ cu ancora pictogramei).

en: The y-coordinate of the "tip" of the icons (relative to its top left corner).
ro: Coordonatele Y pentu "indiciu" pictogramă (relativ la colţul din stânga sus).

en: The y-coordinate of the "tip" of the shadow icon (relative to its top left corner).
ro: Coordonatele Y pentu "indiciu" pictogramă umbră (relativ la colţul din stânga sus).

en: The y-coordinate of the popup anchor (relative to the icon anchor).
ro: Coordonata Y a ancorei pop-up (relativ cu ancora pictogramei).

en: There are %1$s unassigned markers.
ro: Există %1$s marcaje nealocate.

en: There are issues with your installation.
ro: Există probleme cu instalarea dvs.

en: This includes custom layers, maps, markers and relationships. Settings need to be backed up separately.
ro: Aceasta include straturi personalizate, hărți, marcaje și relații. Setările trebuie să facă backup separat.

en: This marker uses custom overlays and/or WMS layers, which are unsupported for marker maps. Please create a map for this marker and replace the old marker shortcode with the new map shortcode.
ro: Acest marcator folosește suprapuneri personalizate și/sau straturi WMS, care nu sunt acceptate pentru hărțile marcajelor. Creați o hartă pentru acest marcator și înlocuiți vechiul shortcode al marcajului cu noul shortcode al hărții.

en: This will reset the Maps Marker Pro database. All custom layers, maps, markers and relationships will be deleted. Settings are not affected.
ro: Aceasta va reseta baza de date Maps Marker Pro. Toate straturile, hărțile, marcajele și relațiile personalizate vor fi șterse. Setările nu sunt afectate.

en: This will reset the selected Maps Marker Pro settings to their default values.
ro: Aceasta va reseta setările selectate pentru Maps Marker Pro la valorile implicite.

en: This will test the plugin for problems and incompatibilities.
ro: Acest lucru va testa pluginul pentru probleme și incompatibilități.

en: Ticks font color
ro: Ticks culoarea fontului

en: Tiles courtesy of
ro: Zone prin amabilitatea

en: Time
ro: Perioada

en: TinyMCE button
ro: Buton TinyMCE

en: To download a detailed report, please <a href="%1$s">click here</a>.
ro: Pentru a descărca un raport detaliat, <a href="%1$s">dați clic aici</a>.

en: To select a location, please click on a result or press
ro: Pentru a selecta o locație, dați clic pe un rezultat sau apăsați

en: To use the geocoding feature, please activate one or more providers in the <a href="%1$s" target="_blank">geocoding settings</a>
ro: Pentru a utiliza funcția de geocodare, activați unul sau mai mulți furnizori în <a href="%1$s" target="_blank">setările de geocodare</a>

en: TomTom API key
ro: Cheia API TomTom

en: TomTom Geocoding API allows up to %1$s transactions/month and a maximum of %2$s requests/second with a free API key. Higher quotas are available on demand - %3$s.
ro: TomTom Geocoding API permite până la %1$s tranzacții/lună și maximum %2$s solicitări/secundă cu o cheie API gratuită. Cote mai mari sunt disponibile la cerere - %3$s.

en: TomTom Geocoding API key
ro: Cheia API TomTom Geocoding

en: Tools
ro: Instrumente

en: Tooltip
ro: Indicator

en: Tooltip background color
ro: Culoarea de fundal pentru indicații

en: Tooltip font color
ro: Culoarea fontului pentru indicații

en: Top
ro: Sus

en: Total maps:
ro: Total hărți:

en: Total markers:
ro: Total marcaje:

en: Track
ro: Urmărește

en: Track color
ro: Culoare Pistă/Traseu

en: Track name
ro: Numele pistei/traseului

en: Track opacity
ro: Opacitatea traseului

en: Track smooth factor
ro: Factorul-neted/Smooth al pistei/traseului

en: Track weight
ro: Grosime linie pistă/traseu

en: Trademarks and copyright
ro: Mărci comerciale și drepturi de autor

en: Translate
ro: Traduceți

en: Translations
ro: Traduceri

en: Transparent tiles
ro: Zone transparente

en: Turkish
ro: Turcă

en: Turkmen (Latin)
ro: Turkmenă (Latin)

en: Turn off measuring
ro: Opriți măsurarea

en: Turn on measuring
ro: Porniți măsurarea

en: Tutorial and example styles
ro: Tutorial și exemple de stiluri

en: Two finger zoom
ro: Zoom cu două degete

en: Type
ro: Tip

en: Typeahead suggestions character limit
ro: Limită de caractere pentru sugestii de introducere înainte

en: Typing interval delay
ro: Întârziere interval de tastare

en: URL missing
ro: Lipsește adresa URL

en: URL template for the tile server
ro: Șablon de adresă URL pentru serverul de tile

en: Ukrainian
ro: Ucrainiană

en: Unable to determine delimiter
ro: Nu se poate determina delimitatorul

en: Unfortunately, Algolia has discontinued their geocoding services. In order to enable geocoding again, you need to register an API key for at least one of the other available geocoding providers and activate it as the new default. For more information on how to register and set up geocoding API keys, please <a href="%1$s">click here</a>.
ro: Din păcate, Algolia și-a întrerupt serviciile de geocodare. Pentru a activa din nou geocodarea, trebuie să înregistrați o cheie API pentru cel puțin unul dintre ceilalți furnizori de geocodare disponibili și să o activați ca noua implicită. Pentru mai multe informații despre cum să vă înregistrați și să configurați cheile API de geocodare, vă rugăm să <a href="%1$s">dați clic aici</a>.

en: Unit
ro: Unitate

en: Units
ro: Unităţi

en: Until
ro: Până când

en: Until pan
ro: Mută până

en: Until pan or zoom
ro: Până la pan sau zoom

en: Update
ro: actualizare

en: Update GPX
ro: Actualizați GPX

en: Update existing, add remaining
ro: Actualizați existentul, adăugați restul

en: Update frequency
ro: Frecvență de actualizare

en: Update instruction: as your user does not have the right to update plugins, please contact your <a href="%1$s">administrator</a>
ro: Instrucțiuni de actualizare: deoarece utilizatorul dvs. nu are dreptul de a actualiza pluginurile, vă rugăm să contactați <a href="%1$s">administratorul</a>.

en: Update instruction: please start the update from the <a href="%1$s">updates page</a>.
ro: Instrucţiuni de actualizare: vă rugăm să porniţi actualizarea din <a href="%1$s">Pagina-actualizări</a>.

en: Update markers
ro: actualizare marcaj

en: Update settings
ro: actualizare configurări

en: Updated
ro: La curent

en: Updated by
ro: Actualizată de

en: Updated on
ro: Actualizată pe

en: Upload
ro: încărcare

en: Upload new icon
ro: Încărcare pictogramă nouă

en: Uppercase parameters
ro: Parametrii majuscule

en: Use \u2318 + scroll to zoom the map
ro: Folosiți \u2318 + scroll pentru a mări harta

en: Use ctrl + scroll to zoom the map
ro: Folosiți ctrl + scroll pentru a mări harta

en: Use the following directions provider
ro: Folosiţi următorul furnizor de direcţii

en: Use tools
ro: Folosiți instrumente

en: Use two fingers to move the map
ro: Folosiți două degete pentru a muta harta

en: Used in content
ro: Folosit în conținut

en: Used to create pretty links to fullscreen maps or API endpoints.
ro: Folosit pentru a crea linkuri frumoase către hărți pe ecran complet sau puncte finale API.

en: Uzbek
ro: Uzbec

en: Uzbek (Latin)
ro: Uzbekă (Latină)

en: Valencian
ro: Valensiana

en: Version
ro: Versiune

en: Version of the service to use
ro: Versiune de utilizat

en: Vietnamese
ro: Vietnameză

en: View fullscreen
ro: Vizualizare pe ecran complet

en: View maps
ro: Vizualizați hărți

en: View markers
ro: Vizualizare marcaj

en: View post
ro: Vezi postarea

en: View release notes
ro: Vedeți notele de lansare

en: Visible between %1$s and %2$s
ro: Vizibil între %1$s și %2$s

en: Visible from %1$s
ro: Vizibil de la %1$s

en: Visible until %1$s
ro: Vizibil până la %1$s

en: WARNING: If you restore a backup, the entire Maps Marker Pro database will be wiped and replaced with the data from the file. This cannot be undone.
ro: AVERTISMENT: Dacă restaurați o copie de rezervă, întreaga bază de date Maps Marker Pro va fi ștearsă și înlocuită cu datele din fișier. Acest lucru nu poate fi anulat.

en: WARNING: this cannot be undone.
ro: AVERTISMENT: acest lucru nu poate fi anulat.

en: WMS settings
ro: Configurări WMS

en: Walking directions
ro: Direcţii de mers

en: Warning: If you migrate your data, any maps or markers created with Maps Marker Pro 4.0 will be deleted and replaced with the Maps Marker Pro 3.1.1 data (which will remain unchanged). This cannot be undone.
ro: Avertisment: dacă vă migrați datele, orice hărți sau marcaje create cu Maps Marker Pro 4.0 vor fi șterse și înlocuite cu datele Maps Marker Pro 3.1.1 (care vor rămâne neschimbate). Acest lucru nu poate fi anulat.

en: Warning: invalid value for %1$s in row %2$s (%3$s) - using current value %4$s instead
ro: Atenţie: valoare invalidă pentru %1$s în linia %2$s (%3$s) - în schimb se foloseşte valoarea curentă %4$s

en: Warning: not recommended on production sites - use at your own risk!
ro: Atenţie: Nerecomandat pe site-urile de producție - utilizați pe propriul dvs. risc!

en: Warning: your access to updates and support for Maps Marker Pro has expired!
ro: Atenţie: accesul dvs. la actualizările şi suportul pentru Maps Marker Pro a expirat!

en: Warning: your license is invalid!
ro: Atenție: licența dvs. este invalidă!

en: Waypoints
ro: Puncte de referință

en: Waypoints radius
ro: Raza punctelor de referință

en: We recommend using OpenStreetMap, but if you also want to use Google Maps, you need to register a <a href="%1$s" target="_blank">Google Maps Javascript API key</a>.
ro: Vă recomandăm să utilizați OpenStreetMap, dar dacă doriți să utilizați și Google Maps, trebuie să înregistrați o <a href="%1$s" target="_blank">cheie API Google Maps Javascript</a>.

en: Weekly
ro: Săptămânal

en: Weighting method of routing
ro: Metoda de ponderare de rutare

en: Welsh
ro: Scoţiana

en: When looking up a location without choosing a maximum distance, the map will zoom to this level (0 to disable).
ro: Când căutați o locație fără a alege o distanță maximă, harta va mări la acest nivel (0 pentru a dezactiva).

en: When panning past the edges of a map, objects such as markers will seamlessly be moved to the new copy of the map
ro: Când treceți peste marginile unei hărți, obiectele, cum ar fi marcajele, vor fi mutate fără probleme în noua copie a hărții.

en: When using batch geocoding or when ambiguous results are returned, any results within the provided bounding box will be moved to the top of the results list. Below you will find an example for Vienna/Austria:
ro: Când utilizați geocodarea în lot sau când sunt returnate rezultate ambigue, orice rezultat din caseta de delimitare furnizată va fi mutat în partea de sus a listei de rezultate. Mai jos veți găsi un exemplu pentru Viena/Austria:

en: Whether or not to show an error image in place of map imagery for each map tile that cannot be retrieved from the selected basemap provider. When disabled, the tiles that fail to load will show as empty squares on the map.
ro: Dacă se afișează sau nu o imagine de eroare în locul imaginilor hărții pentru fiecare dală de hartă care nu poate fi preluată de la furnizorul de hartă de bază selectat. Când este dezactivată, zonele care nu se încarcă vor apărea ca pătrate goale pe hartă.

en: Whether the layer should be treated as a basemap or an overlay
ro: Dacă stratul ar trebui tratat ca o hartă de bază sau o suprapunere

en: Width
ro: Lăţime

en: Width of the icons in pixels.
ro: Lăţimea pictogramei în pixeli.

en: Width of the shadow icon in pixels.
ro: Lăţimea în pixeli a pictogramei umbră.

en: Width unit
ro: Unitate de lățime

en: Will be used if a link to a fullscreen map gets added to the homescreen on mobile devices. If empty, the Maps Marker Pro logo will be used.
ro: Va fi utilizat dacă un link către o hartă pe ecran complet este adăugat la ecranul de pornire pe dispozitivele mobile. Dacă este gol, se va folosi sigla Maps Marker Pro.

en: Will display a marker each kilometer or mile, depending on the units setting
ro: Va afișa un marcaj pentru fiecare kilometru sau milă, în funcție de setarea unităților

en: WordPress Admin Bar integration
ro: Integrare Bară de Administrare în WordPress

en: WordPress admin dashboard widget
ro: Widget Tablou de bord administrativ WordPress

en: WordPress integration
ro: Integrare WordPress

en: WordPress version
ro: Versiune WordPress

en: XML sitemaps help search engines like Google, Bing, Yahoo and Ask.com to better index your blog. With such a sitemap, it is much easier for the crawlers to see the complete structure of your site and retrieve it more efficiently. Geolocation information can also be added to sitemaps in order to improve your local SEO value for services like Google Places.
ro: Hărțile de site XML ajută motoarele de căutare precum Google, Bing, Yahoo și Ask.com să indexeze mai bine blogul. Cu o astfel de hartă a site-ului, este mult mai ușor pentru crawler-uri să vadă structura completă a site-ului dvs. și să o recupereze mai eficient. Informațiile de localizare geografică pot fi adăugate și în hărțile site-ului pentru a îmbunătăți valoarea SEO locală pentru servicii precum Google Places.

en: Y-axis max value
ro: Valoarea maximă a axei Y

en: Y-axis min value
ro: Valoarea minimă a axei Y

en: Y-axis offset value
ro: Valoarea decalajului axei Y

en: Yearly
ro: Anual

en: You already started a free 30-day-trial for this site - free trial license key: %1$s
ro: Aţi început deja folosirea gratuită a perioadei de 30-de-zile-de-probă pentru acest site - cheie de licenţă gratuită de încercare: %1$s

en: You are currently using v%1$s and the plugin author highly recommends updating to v%2$s for new features, bugfixes and updated translations (please see <a href="%3$s" target="_blank">this blog post</a> for more details about the latest release).
ro: În prezent folosiţi v%1$s şi autorul modulului vă recomandă actualizarea la v%2$s pentru noi funcţii, remedieri şi traduceri actualizate (vizitaţi <a href="%3$s" target="_blank">acest articolul</a> pentru mai multe detalii despre versiunile recente).

en: You are using the plugin "%1$s", which is severely outdated and incompatible with Maps Marker Pro - please deactivate it.
ro: Utilizați pluginul „%1$s”, care este neactualizat și incompatibil cu Maps Marker Pro - vă rugăm să-l dezactivați.

en: You are within %1$s %2$s from this point
ro: Vă aflați la %1$s %2$s de acest punct

en: You can backup, restore and reset the settings on the <a href="%1$s">tools page</a>.
ro: Puteți face backup, restaura și reseta setările pe <a href="%1$s">pagina de instrumente</a>.

en: You can choose from different geocoding providers, which enables you to get the best results according to your needs.
ro: Puteți alege dintre diferiți furnizori de geocodare, ceea ce vă permite să obțineți cele mai bune rezultate în funcție de nevoile dvs.

en: You can continue using version %1$s without any limitations. However, you will not be able access the support system or get updates including bugfixes, new features and optimizations.
ro: Puteți continua să utilizați versiunea %1$s fără nicio limită. Cu toate acestea, nu veți putea accesa sistemul de asistență sau nu veți putea obține actualizări, inclusiv remedieri de erori, funcții noi și optimizări.

en: You can copy your existing maps to this version using the <a href="%1$s">data migration tool</a>.
ro: Puteți copia hărțile existente în această versiune utilizând <a href="%1$s">instrumentul de migrare a datelor</a>.

en: You can enable or disable the built-in layers. When a layer is disabled, it will not be available when creating, editing or viewing maps. Please note that layers that require registration will not be available until credentials (API key etc.) have been added, even if they are enabled here.
ro: Puteți activa sau dezactiva straturile încorporate. Când un strat este dezactivat, acesta nu va fi disponibil la crearea, editarea sau vizualizarea hărților. Rețineți că straturile care necesită înregistrare nu vor fi disponibile până când acreditările (cheia API etc.), chiar dacă sunt activate aici.

en: You can test Maps Marker Pro for 30 days for free without any obligations.
ro: Puteţi testa gratuit Maps Marker Pro pentru 30 de zile, fără nicio obligaţie.

en: You do not have the required capabilities to add maps.
ro: Nu aveți capabilitățile necesare pentru a adăuga hărți.

en: You do not have the required capabilities to add markers.
ro: Nu aveți capabilitățile necesare pentru a adăuga marcaje.

en: You do not have the required capabilities to edit the map with ID %1$s.
ro: Nu aveți capabilitățile necesare pentru a edita harta cu ID %1$s.

en: You do not have the required capabilities to edit the marker with ID %1$s.
ro: Nu aveți capabilitățile necesare pentru a edita marcajul cu ID %1$s.

en: You may bias results to a specified circle by passing a location and a radius parameter. This instructs the Place Autocomplete service to prefer showing results within that circle. Results outside of the defined area may still be displayed. You can use the components parameter to filter results to show only those places within a specified country.
ro: Puteți modifica rezultatele către un cerc specificat prin transmiterea unei locații și a unui parametru de rază. Acest lucru indică serviciului de completare automată a locației să prefere afișarea rezultatelor în acel cerc. Rezultatele din afara zonei definite pot fi în continuare afișate. Puteți utiliza parametrul componente pentru a filtra rezultatele pentru a afișa numai acele locuri dintr-o țară specificată.

en: You must agree to the ToS
ro: trebuie să fiți de acord cu ToS

en: You need to confirm this action
ro: Trebuie să confirmați această acțiune

en: You seem located outside the boundaries of the map
ro: Păreți a fi localizat în afara limitelor hărții

en: Your chosen file has %1$s, cannot continue
ro: Fișierul ales de dvs. are %1$s, nu poate continua

en: Your chosen file has %1$s, we are good to go
ro: Fișierul ales de dvs. are %1$s

en: Your free 30 day trial license key has expired. <a href="%1s" target="_blank">Please purchase a valid pro license key to continue</a>.
ro: Cheia dvs. de licenţa trial, de 30 de zile a expirat.<a href="%1s" target="_blank">Pentru a continua, vă rugăm să achiziţionaţi o cheie de licenţă PRO</a>.

en: Your free 30 day trial license key is invalid.
ro: Cheia de licență de probă gratuită de 30 de zile este nevalidă.

en: Zoom
ro: Magnificare/Zoom

en: Zoom buttons
ro: Butoane de zoom

en: Zoom in
ro: Apropiere

en: Zoom level offset
ro: Compensarea nivelului de zoom

en: Zoom out
ro: Depărtare

en: Zoom step
ro: Pas de zoom

en: all
ro: toate

en: click here for 1000+ free icons
ro: faceți clic aici pentru peste 1000 de pictograme gratuite

en: click here for more details
ro: click aici pentru mai multe detalii

en: click to sort
ro: faceți clic pentru a sorta

en: contributors
ro: contribuabili

en: culture code
ro: cod cultură/ţară

en: days left
ro: zile rămase

en: disabled
ro: dezactivat

en: download GPX file
ro: download fișier GPX

en: edit
ro: editare

en: enabled
ro: activat

en: feet
ro: picioare

en: hidden
ro: ascuns

en: hide
ro: ascundere

en: imperial (miles)
ro: anglo-saxon (miles)

en: language code
ro: cod limbă

en: markers
ro: marcaje

en: meters
ro: metri

en: miles
ro: mile

en: nautical miles
ro: mile marine

en: no
ro: nu

en: none
ro: nici unul

en: of
ro: de

en: open starter guide
ro: deschideți ghidul de pornire

en: openrouteservice.org (based on OpenStreetMap, Europe only)
ro: yournavigation.org (bazat pe OpenStreetMap, doar Europa)

en: optional
ro: opțional

en: preview
ro: previzualizare

en: required
ro: necesar

en: results
ro: rezultate

en: settings
ro: configurări

en: show
ro: afişare

en: show all available changelogs
ro: afişarea completă a istoricului de modificări /changelogs

en: translate
ro: traduceți

en: under
ro: sub

en: use custom shadow (please enter URL below)
ro: folosiţi o umbră personalizată (introduceţi mai jos adresa URL)

en: use default shadow
ro: folosiţi umbrirea implicită

en: visible
ro: vizibil

en: yes
ro: da

en: {s} - subdomain
ro: {s} - subdomeniu

en: {x} and {y} - tile coordinates
ro: {x} și {y} - coordonatele zonelor

en: {z} - zoom level
ro: {z} - nivelul de zoom
