Collaborative Translation Project for Maps Marker Pro - en to fr translation catalogue (1126 entries)

en: #1 mapping plugin for WordPress
fr: Plug-in #1 de cartographie pour WordPress

en: %1$s markers added, %2$s markers updated, %3$s markers skipped, %4$s errors
fr: %1$s marqueurs ajoutés, %2$s marqueurs mis à jour, %3$s marqueurs ignorés, %4$s erreurs

en: (no name)
fr: (sans nom)

en: (no title)
fr: (sans titre)

en: <a href="%1$s">Please renew your access to updates and support to keep your plugin up-to-date and safe</a>.
fr: <a href="%1$s"> Merci de renouveler votre accès aux mises à jour et au support pour garder votre extension à jour et sécurisée </a>.

en: A map with ID %1$s does not exist.
fr: Aucune carte avec l'ID %1$s n'existe.

en: A marker with ID %1$s does not exist.
fr: Le repère avec l'ID %1$s n'existe pas.

en: AJAX request
fr: Requête Ajax

en: API endpoint
fr: Point final de l'API

en: API key missing
fr: clé API manquante

en: API key required
fr: Clé API requise

en: Access to updates and support valid until
fr: Accès aux mises à jour et au support valide jusqu'au

en: Activate
fr: Activer

en: Add
fr: Ajouter

en: Add Map
fr: Ajouter une carte

en: Add basemap
fr: Ajouter un fond de carte

en: Add close button
fr: Ajouter un bouton de fermeture

en: Add filter
fr: Ajouter un filtre

en: Add from GeoJSON
fr: Ajouter depuis GeoJSON

en: Add map
fr: Ajout d'une carte

en: Add maps
fr: Ajouter des cartes

en: Add marker
fr: Ajout d'un repère

en: Add markers
fr: Ajouter les repères

en: Add new layer
fr: Ajouter un nouveau calque

en: Add new map
fr: Ajout d'une carte

en: Add new marker
fr: Ajout d'un repère

en: Add or edit map
fr: Ajouter ou éditer une carte

en: Add or edit marker
fr: Ajouter ou éditer un repère

en: Add overlay
fr: Ajouter un calque

en: Add popup to track
fr: Ajouter une pop-up à la trace

en: Add/edit custom layer
fr: Ajouter/modifier une couche personnalisée

en: Added shapes
fr: Formes ajoutées

en: Adding a new translation or updating an existing one is quite easy - please visit %s for more information.
fr: Ajouter une nouvelle traduction ou en mettre une à jour est facile : veuillez consulter la page %s pour plus de détails !

en: Address
fr: Adresse

en: Adds a map shortcode.
fr: Ajouter le shortcode de votre carte

en: Admin area
fr: Backend

en: Advanced
fr: Avancé

en: Affiliate ID
fr: Identifiant d'affilié

en: Affiliates
fr: Affiliés

en: Albanian
fr: Albanais

en: All
fr: Tout

en: All maps
fr: Toutes les cartes

en: All markers
fr: Tous les repères

en: All markers except from these maps
fr: Tous les repères à l'exception de ceux sur ces cartes

en: Allowed file types
fr: Types de fichier autorisés

en: Also load shapes for added filters
fr: Charger également les formes pour plus de filtres

en: Always
fr: Toujours

en: Amharic
fr: Amharique

en: An API key is required if you want to use Bing Maps. For more information on how to get an API key, please visit %1$s.
fr: Une clé API est requise si vous voulez utiliser Bing Maps. Pour plus d'information sur l'obtention d'une clé d'API, veuillez consulter la page %1$s.

en: An installation of Maps Marker Pro %1$s was detected.
fr: Une installation de Maps Marker Pro %1$s a été détectée.

en: An older installation of Maps Marker Pro was detected.
fr: Une version plus ancienne de Maps Marker Pro a été détectée.

en: An unknown error has occured
fr: Une erreur inconnue s'est produite

en: And
fr: Et

en: App Code
fr: Code App

en: App ID
fr: ID de l'App

en: App icon URL
fr: URL de l'icône d'app

en: Apply
fr: Appliquer

en: Apply settings to all maps
fr: Appliquer les réglages à toutes les cartes

en: Apply settings to all markers
fr: Appliquer les réglages à tous les marqueurs

en: Apply settings to all markers assigned to these maps (will not apply to markers added via filters)
fr: Appliquer les réglages sur tous les marqueurs assignés à ces cartes (ne s'applique pas aux marqueurs ajoutés via les filtres)

en: Apply settings to these maps
fr: Appliquer les réglages à ces cartes

en: Apply settings to these markers
fr: Appliquer les réglages à ces marqueurs

en: Arabic
fr: Arabe

en: Arabic (Saudi Arabia)
fr: Arabe (Arabie Saoudite)

en: Arcs
fr: Flèches

en: Are you sure you want to apply the chosen layers to the selected maps? This cannot be undone.
fr: Êtes-vous sûr de vouloir appliquer les couches sélectionnées aux cartes sélectionnées ? Cela ne peut pas être annulé.

en: Are you sure you want to apply the chosen settings to the selected maps? This cannot be undone.
fr: Êtes-vous sûr de vouloir appliquer les réglages choisis aux cartes sélectionnées ? Cela ne peut pas être annulé.

en: Are you sure you want to apply the chosen settings to the selected markers? This cannot be undone.
fr: Êtes-vous sûr de vouloir appliquer les réglages sélectionnés aux marqueurs sélectionnées ? cela ne peut pas être annulé.

en: Are you sure you want to delete the map with ID %1$s?
fr: Êtes-vous sûrs de vouloir supprimer la carte avec l'ID %1$s ?

en: Are you sure you want to delete the marker with ID %1$s
fr: Êtes-vous sur de vouloir effacer le repère avec l'ID %1$s

en: Are you sure you want to delete the selected icons? This cannot be undone!
fr: Êtes-vous sûr de vouloir effacer les icônes sélectionnées ? Cela ne peut pas être annulé !

en: Are you sure you want to delete this marker?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer ce repère ?

en: Are you sure you want to replace these icons? This cannot be undone.
fr: Êtes-vous sûr de vouloir remplacer ces icônes ? Cela ne peut pas être annulé.

en: Are you sure you want to reset the settings to their defaults? This cannot be undone!
fr: Êtes-vous sûr que vous voulez réinitialiser les paramètres à leurs valeurs par défaut ? Cette action ne peut pas être annulée !

en: Are you sure?
fr: Êtes-vous sûrs ?

en: Armenian
fr: Arménien

en: Ascending
fr: Croissant

en: Assamese
fr: Assamais

en: Assign all unassigned markers to a map
fr: Affecter tous les marqueurs non assignés à une carte

en: Assign markers
fr: Assigner les marqueurs

en: Assign markers to this map
fr: Assigner les repères sélectionnés à la carte

en: Assign the selected markers to the map with ID %1$s
fr: Voulez-vous assigner les repères sélectionnés à la carte avec l'ID %1$s

en: Assigned to map
fr: Assigné à la carte

en: Assignment mode
fr: Mode d'assignation

en: Assignments
fr: Assignations

en: Attention: if you change the shortcode after having embedded shortcodes into content, the shortcode on these pages has to be changed manually. Otherwise, these maps will not be show!
fr: Attention: si vous modifiez le shortcode indiqué ci-dessus et que celui-ci a été utilisé sur votre site, les cartes ne s'afficheront plus du tout et vous devrez modifier le shortcode manuellement dans les contenus concernés.

en: Attribution
fr: Mentions légales

en: Attribution text to show on the map when the layer is active
fr: Texte à montrer sur la carte quand la couche est sélectionnée

en: Authentication for Google Maps APIs Premium Plan customers
fr: Authentification pour les clients premium des APIs Google Maps

en: Authentication method
fr: Méthode d'authentification

en: Auto close
fr: Fermeture automatique

en: Automatic (use WordPress default)
fr: Automatique (utiliser la langue de WordPress par défaut)

en: Automatic (use the WordPress language setting)
fr: Automatique (utilise la langue paramétrée dans Wordpress)

en: Automatic (use the browser language setting)
fr: Automatique (utilise la langue paramétrée dans le navigateur)

en: Autostart
fr: Géolocalisation automatique

en: Available placeholders
fr: Images de substitution disponibles

en: Available providers
fr: Fournisseurs disponibles

en: Avoid highways
fr: Eviter les autoroutes

en: Avoid tolls
fr: Eviter les péages

en: Azerbaijani (Latin)
fr: Azerbaïdjanais (Latin)

en: Background color
fr: Couleur du fond

en: Backup and restore
fr: Sauvegarde et restauration

en: Backup completed successfully
fr: Sauvegarde réalisée avec succès

en: Backup or restore database
fr: Sauvegarder ou restaurer la base de données

en: Backup or restore settings
fr: Sauvegarder ou restaurer les réglages

en: Backup, restore & reset
fr: Sauvegarde, restauration et réinitialisation

en: Bangla (Bangladesh)
fr: Bengali (Bangladesh)

en: Bangla (India)
fr: Bengali (Inde)

en: Basemap
fr: Fond de carte

en: Basemaps
fr: Fonds de carte

en: Batch update layers
fr: Mise à jour en lot des couches

en: Batch update map settings
fr: Mettre à jour les réglages de la carte par lot

en: Batch update markers
fr: Mise à jour par lot des marqueurs

en: Before you post a new support ticket, please follow the instructions on %1$s for a guideline on how to deal with the most common issues.
fr: Avant de poster un nouveau ticket d'assistance, merci de suivre les instructions sur %1$s pour obtenir des explications sur la manière de traiter les problèmes les plus courants.

en: Belarusian
fr: Biélorusse

en: Below
fr: au-dessous

en: Below are your current settings, encoded in JSON. Use copy and paste to create or restore a backup.
fr: Vos paramètres actuels sont affichés ci-dessous, encodés en JSON. Utiliser le copier/coller pour créer ou restaurer une sauvegarde

en: Beta testing
fr: Beta test

en: Beta testing is enabled - updates will be downloaded from the beta release channel. Use these versions at your own risk, as they might be unstable, and please use the <a href="%1$s" target="_blank">helpdesk</a> for feedback.
fr: Le beta test est activé - les mises à jour seront téléchargées par le canal de mise à jour des versions beta. Utilisez ces beta versions à vos propres risques, car elles peuvent être instables, et veuillez faire vos retours au <a href="%1$s" target="_blank">helpdesk</a>.

en: Bevel
fr: Biseau

en: Bicycle
fr: Vélo

en: Bing Maps (worldwide)
fr: Bing Maps (monde)

en: Bing Maps API key
fr: Clé d'API Bing

en: Bosnian
fr: Bosnien

en: Bosnian (Latin)
fr: Bosnien (Latin)

en: Bottom
fr: Bas

en: Bounce at zoom limits
fr: Aller aux limites du zoom

en: Bounds
fr: Limites

en: Bounds will be in pixels with a top-left origin
fr: Les limites seront en pixels avec l'origine en haut à gauche

en: Bounty Hunters wanted - find security bugs to earn cash and licenses!
fr: Chasseurs de primes recherchés - trouvez des bugs de sécurité pour gagner de l'argent et des licences!

en: Box zoom
fr: Boite de zoom

en: Breakpoint
fr: Point d'arrêt

en: Bulgarian
fr: Bulgare

en: Burmese
fr: Birman

en: Butt
fr: Cible

en: Buttons
fr: Boutons

en: Cancel
fr: Annuler

en: Capabilities
fr: Droits d'accès et d'édition

en: Car
fr: Voiture

en: Catalan Spanish
fr: Catalan Espagnol

en: Center
fr: Centre

en: Center on map
fr: Centrer sur la carte

en: Central Curdish
fr: Kurde centrale

en: Change
fr: Changer

en: Change icon
fr: Changer l'icône

en: Change marker icon
fr: Changer l'icône du marqueur

en: Change settings
fr: Modifier les paramètres

en: Change units
fr: Changer les unités

en: Changelog
fr: Historique des modifications

en: Changelog could not be loaded, please try again later.
fr: Le fichier de log n'a pas pu être chargé, merci de réessayer ultérieurement.

en: Changes the countries to search in. You can pass a comma-separated list of two-letter country codes (%1$s).
fr: Modifier les pays de recherche. Vous pouvez indiquer une liste séparée par des virgules de codes pays à 2 lettres (%1$s).

en: Changes the countries to search in. You can pass a comma-separated list of two-letter or three-letter country codes (%1$s).
fr: Modifier les pays de recherche. Vous pouvez indiquer une liste séparée par des virgules de codes pays à 2 ou 3 lettres (%1$s).

en: Changes the language of the results. You can pass a two-letter country code (%1$s).
fr: Modifier la langue des résultats. Vous pouvez saisir les codes pays à deux caractères (%1$s).

en: Changes the language of the results. You can pass an IETF language tag (<a href="%1$s" target="_blank">supported tags</a>).
fr: Modifier la langue des résultats. Vous pouvez indiquer un tag IETF (<a href="%1$s" target="_blank">supporté</a>).

en: Check migration
fr: Vérifier la migration

en: Chinese
fr: Chinois

en: Chinese (Simplified)
fr: Chinois (Simplifié)

en: Chinese (Traditional)
fr: Chinois (Traditionnel)

en: Chinese (simplified)
fr: Chinois (simplifié)

en: Chinese (traditional)
fr: Chinois (traditionnel)

en: Choose
fr: Choisir

en: Circle
fr: Cercle

en: Clear measurements
fr: Effacer les mesures

en: Clear measurements on stop
fr: Effacer les mesures à l'arrêt

en: Click and drag to <b>move point</b>
fr: Cliquer et lacher sur le <b>point de déplacement</b>

en: Click behavior in view
fr: Comportement du clic dans la vue

en: Click behavior out of view
fr: Comportement du clic en dehors de la vue

en: Click here for more info
fr: Cliquer ici pour plus de détails

en: Click to <b>finish line</b>
fr: Cliquer pour <b>terminer la ligne</b>

en: Close
fr: Fermer

en: Clustering
fr: Groupement

en: Collapsed
fr: Réduit

en: Collapsed height
fr: Hauteur de la carte repliée

en: Collapsed on mobile
fr: Réduite sur mobile

en: Collapsed width
fr: Largeur de la carte repliée

en: Color
fr: Couleur

en: Columns
fr: colonnes

en: Comma-separated list of bounds
fr: Liste de frontières, séparées par des virgules

en: Comma-separated list of layers to show
fr: Liste séparée par des virgules des couches à montrer

en: Comma-separated list of styles
fr: Liste des couches (séparés par une virgule)

en: Components
fr: Composants

en: Condensed
fr: Affichage condensé

en: Controls
fr: Contrôles

en: Coordinates
fr: Coordonnées

en: Could not parse settings
fr: Impossible d'analyser les paramètres

en: Could not retrieve file
fr: Impossible de récupérer le fichier

en: Count
fr: Compte

en: Countries
fr: Pays

en: Created
fr: Créé

en: Created by
fr: Créé par

en: Created on
fr: Créé le

en: Created on %1$s by %2$s
fr: Créé le %1$s par %2$s

en: Credentials missing or incomplete
fr: Les identifiants sont manquants ou incomplets

en: Croatian
fr: Croate

en: Culture parameter
fr: Paramètre culturel

en: Current page
fr: Page actuelle

en: Custom
fr: Personnaliser

en: Custom JavaScript
fr: JavaScript personnalisé

en: Custom layers
fr: Calques personnalisés

en: Custom marker shadow URL
fr: URL de l'ombre personnalisée du repère

en: Czech
fr: Tchèque

en: Daily
fr: Quotidien

en: Danish
fr: Danois

en: Data by
fr: Données par

en: Data migration
fr: Migration des données

en: Data migration completed successfully
fr: Migration des données réalisée avec succès

en: Database error
fr: Erreur de base de données

en: Database reset successfully
fr: Base de données réinitialisée avec succès

en: Date & time
fr: Date et Heure

en: Date format
fr: Format de la date

en: Date type
fr: Format de date

en: Default culture
fr: Culture par défaut

en: Default language
fr: Langue par défaut

en: Default order by
fr: Classement par défaut par

en: Default sort order
fr: ordre de classement par défaut

en: Default sorting
fr: Tri par défaut

en: Delay in milliseconds between character inputs before a request to the geocoding provider is sent.
fr: Délai en millisecondes entre les saisies de caractères avant l'envoi d'une demande au fournisseur de géocodage.

en: Delete
fr: Supprimer

en: Delete all maps
fr: Effaces toutes les cartes

en: Delete all markers
fr: Effacer tous les marqueurs

en: Delete map
fr: Effacer la carte

en: Delete maps and assign markers to this map
fr: Effacer les cartes sélectionnées et assigner les repères à la carte

en: Delete maps and assigned markers
fr: Supprimer les cartes et les repères associés

en: Delete maps and unassign markers
fr: Supprimer les cartes sélectionnées et dissocier les repères associés

en: Delete marker
fr: Effacer le repère

en: Delete markers
fr: Supprimer les repères

en: Delete other maps
fr: Supprimer les autres cartes

en: Delete other markers
fr: Supprimer d'autres repères

en: Delete selected
fr: Effacer la sélection

en: Delete the selected maps and assign all their markers to the map with ID %1$s
fr: Vous-vous supprimer les cartes sélectionnées et associer les repères qui leur étaient assignées à la carte ayant l'ID %1$s

en: Delete the selected maps and their markers?
fr: Supprimer les cartes et les marqueurs sélectionnés ?

en: Delete the selected maps and unassign their markers?
fr: Voulez-vous supprimer les cartes sélectionnées et délier les repères associés ?

en: Delete the selected markers?
fr: Voulez-vous supprimer les repères sélectionnés ?

en: Descending
fr: Décroissant

en: Directions
fr: Indications d'itinéraire

en: Directions provider
fr: Fournisseur de directions

en: Disable at zoom
fr: Désactiver lors du zoom

en: Disabling this option allows you to display unfiltered popups and is only recommended if special HTML tags are needed.
fr: La désactivation de cette option vous permet d'afficher des pop-ups non filtrées et n'est recommandée que si des balises HTML spéciales sont nécessaires.

en: Distance precision
fr: Précision de la distance

en: Distance unit
fr: Unité de distance

en: Distance units
fr: Unités de distance

en: Distribute the license key to all subsites
fr: Distribuer la clé de licence à l'ensemble des sous-sites

en: Double click zoom
fr: Zoom par double clic

en: Download
fr: Télécharger

en: Dragging
fr: Par déplacement

en: Draw
fr: Dessin

en: Draw circle
fr: Dessiner un cercle

en: Draw marker
fr: Dessiner un repère

en: Draw radius
fr: Dessiner un rayon

en: Duplicate maps
fr: Dupliquer les cartes sélectionnées

en: Duplicate maps and assign the same markers
fr: Dupliquer les cartes et assigner les mêmes repères

en: Duplicate markers
fr: Dupliquer les repères sélectionnés

en: Duplicate the selected maps and assign their respective markers?
fr: Voulez-vous dupliquer les cartes sélectionnés et conserver les liens avec les repères associés ?

en: Duplicate the selected maps?
fr: Voulez-vous dupliquer les cartes sélectionnées ?

en: Duplicate the selected markers?
fr: Voulez-vous vraiment dupliquer les repères sélectionnés ?

en: Duration
fr: Durée

en: Dutch
fr: Néerlandais

en: Dutch (Netherlands)
fr: Néerlandais (Pays-Bas)

en: Edge buffer tiles
fr: Tampon de tuiles périphériques

en: Edit
fr: Modifier

en: Edit map
fr: Editer la carte

en: Edit marker
fr: Modifier le repère

en: Edit other maps
fr: Editer les autres cartes

en: Edit other markers
fr: Editer d'autres repères

en: Edit post
fr: Editer le post

en: Elevation
fr: Altitude

en: Elevation chart
fr: Graphique d'élévation

en: Email
fr: E-mail

en: Embedded map - show in fullscreen mode
fr: Carte intégrée - l'afficher en mode plein écran

en: Enable
fr: Activer

en: Enable / disable
fr: Activer / Désactiver

en: End
fr: Fin

en: End icon
fr: Icone de fin

en: English
fr: Anglais

en: English (Australian)
fr: Anglais (Australien)

en: English (Great Britain)
fr: Anglais (Grande-Bretagne)

en: English (United Kingdom)
fr: Anglais (Royaume-Uni)

en: English (United States)
fr: Anglais (Etats-Unis)

en: Enter your affiliate ID to replace the default MapsMarker.com backlink on all maps with your personal affiliate link - enabling you to receive commissions up to 50% from sales of the pro version.
fr: Entrez votre identifiant d'affilié pour remplacer le backlink par défaut (MapsMarker.com) par votre propre lien d'affiliation, pour vous permettre de percevoir jusqu'à 50% de commission sur les ventes de la version pro.

en: Error
fr: Erreur

en: Error loading GPX
fr: Erreur de chargement du GPX

en: Error: The local key is invalid for this license.
fr: Erreur : La clé locale n'est pas valide pour cette licence.

en: Error: The local license key has been tampered with or is invalid.
fr: Erreur : La clé de licence locale a été altérée ou n'est pas valide.

en: Error: The local license key is invalid for this location.
fr: Erreur : La clé de licence locale n'est pas valide pour cet emplacement.

en: Error: This license has an invalid status.
fr: Erreur: cette licence a un statut invalide.

en: Error: This license has been suspended. This usually happens when someone tries to register a second trial license for the same domain. <a href="%1s" target="_blank">Please click here to get a non-expiring license for this domain.</a>
fr: Erreur : Cette licence a été suspendue. Cela se produit généralement lorsque quelqu'un tente d'inscrire une deuxième licence d'essai pour le même domaine. <a href="%1s" target="_blank">Veuillez cliquer ici pour obtenir une licence sans date d'expiration pour ce domaine.</a>

en: Error: This license is pending review.
fr: Erreur : Cette licence est en attente d'examen.

en: Error: This version of the plugin was released after your download access expired. Please <a href="%1$s" target="_blank">renew your download and support access</a> or <a href="%2$s" target="_blank">downgrade to version %3$s or older</a>.
fr: Erreur: cette version de l'extension a été publiée alors que vos droits de téléchargement avaient expirés. Merci de <a href="%1$s" target="_blank">renouveler votre accès au support et au téléchargement</a> ou <a href="%2$s" target="_blank">d'installer une version %3$s ou plus ancienne</a>.

en: Error: a new local license key could not be obtained. Please see %s for more information
fr: Erreur : aucune nouvelle clé de licence locale n'a pu être obtenue. Veuillez consulter %s pour plus d'information.

en: Error: map could not be loaded - a map with ID %1$s does not exist. Please contact the site owner.
fr: Erreur: la carte n'a pas pu être chargée - la carte avec l'ID %1$s n'existe pas. Veuillez contacter le propriétaire du site.

en: Error: map could not be loaded - a marker with ID %1$s does not exist. Please contact the site owner.
fr: Erreur : la carte ne peut pas être chargée - un repère avec l'ID %1$s n'existe pas. Veuillez contacter le propriétaire du site.

en: Error: map could not be loaded - invalid shortcode. Please contact the site owner.
fr: Erreur: la carte n'a pas pu être chargée - shortcode invalide. Veuillez contacter le propriétaire du site.

en: Error: map could not be loaded - invalid type. Please contact the site owner.
fr: Erreur: la carte n'a pas pu être chargée - type invalide. Merci de contacter le propriétaire du site.

en: Estonian
fr: Estonien

en: Evenodd
fr: Paireimpaire

en: Example
fr: exemple

en: Example link for map with ID 1: %1$s
fr: Lien d'exemple pour la carte avec l'ID 1: %1$s

en: Example link to fullscreen map with ID 1: %1$s
fr: Exemple de lien vers la carte pleine écran avec l'ID 1 : %1$s

en: Example links for map with ID 1: %1$s, %2$s, %3$s
fr: Liens d'exemple pour la carte avec l'ID 1: %1$s, %2$s, %3$s

en: Exclude specific maps
fr: Exclure les repères spécifiques

en: Exit fullscreen
fr: Sortir du mode plein écran

en: Expanded
fr: Déplié

en: Export as GeoJSON
fr: Exporter au format GeoJSON

en: Export as GeoRSS
fr: Exporter au format GeoRSS

en: Export as KML
fr: Exporter au format KML

en: Export completed successfully
fr: Export réalisé avec succès

en: Export endpoint
fr: Exporter les terminaisons

en: Export markers
fr: Exporter les repères

en: External URLs require an "allow origin" header
fr: Les URLs externes requiert un header HTTP "allow origin"

en: Failed to send request
fr: La requête n'a pas pu être envoyée

en: Feed could not be retrieved, please try again later or read the latest blog posts at %1$s.
fr: Le fil d'actualité n'est pas accessible, merci de réessayer plus tard ou de lire les derniers articles sur le blog à cette adresse %1$s.

en: File (all markers will be assigned according to their assignment info in the file)
fr: Fichier (tous les marqueurs seront assignés en fonction de leur assignation dans le fichier)

en: File could not be parsed
fr: Le fichier n'a pas pu être analysé

en: File could not be read
fr: Le fichier n'a pas pu être lu

en: File could not be written
fr: Le fichier ne peut pas être enregistré

en: File missing
fr: Fichier manquant

en: File not found
fr: Fichier non trouvé

en: File type
fr: Type de fichier

en: Filename missing
fr: Nom du fichier manquant

en: Filipino
fr: Philipin

en: Fill
fr: Remplir

en: Fill color
fr: Couleur de remplissage

en: Fill opacity
fr: Opacité de remplissage

en: Fill rule
fr: Règle de remplissage

en: Filter mode
fr: Mode de filtrage

en: Filters
fr: Filtres

en: Filters control
fr: Boite de contrôle des calques de la carte

en: Find a location
fr: Trouver une localisation

en: Finnish
fr: Finlandais

en: First name
fr: Prénom

en: Fit all markers
fr: Ajuster la carte à tous les repères

en: Fixed (all markers will be assigned to the selected maps, even if they have assignment info in the file)
fr: Fixé (tous les marqueurs seront assignés aux cartes sélectionnées, même s'il existe une assignation dans le fichier)

en: Fixed zoom level
fr: Niveau de zoom fixe

en: Follow @MapsMarker on Twitter
fr: Suivre @MapsMarker sur Twitter

en: Follow MapsMarker on Facebook
fr: Suivre MapsMarker sur Facebook

en: For a community-curated list of custom layers and WMS services, please visit %1$s.
fr: Pour voir la liste des calques personnalisés proposés par la communauté et les services WMS, veuillez consulter la page %1$s.

en: For a comparison of supported geocoding providers, please visit %1$s.
fr: Pour une comparaison des fournisseurs de géocodage pris en charge, veuillez visiter la page %1$s.

en: For a tutorial on how to get your free LocationIQ Geocoding API key, please visit %1$s.
fr: Pour une documentation sur comment obtenir une clé API gratuite de géocodage LocationIQ, merci de visiter %1$s.

en: For a tutorial on how to get your free MapQuest Geocoding API key, please visit %1$s.
fr: Pour un tutoriel pour l'obtention de votre clé d'API MapQuest Geocoding gratuite, veuillez consulter la page %1$s.

en: For a tutorial on how to get your free TomTom Geocoding API key, please visit %1$s.
fr: Pour en savoir plus sur la manière d'obtenir une clé d'API de géocodage TomTom gratuite, veuillez consulter %1$s.

en: For more details about the export feature and a tutorial on how to convert the output file into other formats, please visit %1$s.
fr: Pour plus d'informations sur l'option d'export et un tutoriel sur la manière de convertir le fichier de sortie dans d'autres format, veuillez visiter %1$s.

en: For more details about the import feature, file requirements and a tutorial on how to convert between formats, please visit %1$s.
fr: Pour plus de détails sur les fonctions d'importation, les requis de fichiers et un tutoriel sur comment convertir entre formats, merci de visiter %1$s.

en: For more info on the Maps Marker affiliate program and how to get your affiliate ID, please visit %1$s.
fr: Pour plus d'informations sur le programme d'affiliation de Maps Marker et sur la procédure à suivre pour obtenir votre ID d'affilié, consultez la page %1$s.

en: For terms of services, pricing, usage limits and a tutorial on how to register a Google Geocoding API key, please visit %1$s.
fr: Pour les conditions d'utilisation, les tarifs, les limites d'utilisation et un turoriel sur comment enregistrer une clé d'API Google Geocoding, veuillez consulter la page %1$s

en: For terms of services, pricing, usage limits and more please visit %1$s.
fr: Pour les conditions d'utilisation, les tarifs, les limitations d'utilisation et autres informations, veuillez visiter %1$s.

en: Free trial license valid until
fr: La licence d'essai gratuite est valable jusqu'au

en: French
fr: Français

en: French (Canada)
fr: Français (Canada)

en: French (France)
fr: Français (France)

en: From
fr: Depuis

en: Fullscreen
fr: Plein écran

en: Fullscreen button
fr: Bouton du mode plein écran

en: Fullscreen endpoint
fr: Terminaison plein écran

en: Fullscreen map
fr: Carte plein écran

en: GPX URL
fr: URL du fichier GPX

en: GPX control
fr: contrôle GPX

en: GPX download
fr: téléchargement GPX

en: GPX download button
fr: Bouton de téléchargement GPX

en: GPX track <span class="count">(%s)</span> | GPX tracks <span class="count">(%s)</span>
fr[0]: trace GPX <span class="count">(%s)</span>
fr[1]: traces GPX <span class="count">(%s)</span>

en: GPX tracks
fr: traces GPX

en: Galician
fr: Galois

en: General
fr: Général

en: Geo sitemap endpoint
fr: Terminaison geo sitemap

en: GeoJSON button
fr: Bouton GeoJSON

en: GeoJSON export
fr: Exporter le GeoJSON

en: GeoRSS export
fr: Exporter le GeoRSS

en: GeoRss button
fr: Bouton GeoRss

en: Geocoding
fr: Géocodage

en: Geocoding bounds
fr: Limites du géocodage

en: Geocoding control
fr: Contrôle du géocodage

en: Geocoding error
fr: Error de géocodage

en: Geocoding is the process of transforming a description of a location - like an address, name or place - to a location on the earth's surface.
fr: Le géocodage est le processus consistant à transformer la description d'un lieu - une adresse, un nom ou un lieu - en une localisation sur la surface de la Terre.

en: Geocoding provider
fr: Fournisseur de géocodage

en: Geocoding settings
fr: Réglages du géocodage

en: Geolocation error
fr: Erreur de géolocalisation

en: Georgian
fr: Georgien

en: German
fr: Allemand

en: German (Germany)
fr: Allemand (Allemagne)

en: Gesture handling
fr: Gestion des gestes

en: Get a non-expiring license key
fr: Obtenir une clé de licence sans date d'expiration

en: Get an unexpiring license key at %1$s and activate the license key below.
fr: Obtenez une clé de licence illimitée sur %1$s et activez la clé de licence ci-dessous.

en: Get directions
fr: Obtenir l'itinéraire

en: Globally enables or disables the GeoJSON, KML and GeoRSS export endpoints for all maps.
fr: Activer ou désactiver globalement les terminaisons d'export GeoJSON, KML et GeoRSS de toutes les cartes.

en: Globally enables or disables the fullscreen endpoint for all maps.
fr: Activer ou désactiver de façon globale la terminaison plein écran pour toutes les cartes.

en: Globally enables or disables the geo sitemap endpoint %1$s
fr: Activer ou désactiver de façon globale la terminaison geo sitemap %1$s

en: Google Maps (worldwide)
fr: Google Maps (mondial)

en: Google Maps APIs Premium Plan customers only
fr: clients premium des APIs Google Maps seulement

en: Google Maps JavaScript API key
fr: Clé d'API JavaScript Google Maps

en: Google styles
fr: Styles de carte Google

en: Greek
fr: Grec

en: Grid lines color
fr: Couleur des lignes de la grille

en: Gzip compression
fr: Compression GZIP

en: HERE Maps API key
fr: Clé API pour les cartes HERE

en: HTML filter for popups
fr: Filtre HTML pour les pop-ups

en: Header and data size mismatch at row %1$u
fr: Incohérence de taille entre l'entete et les données à la ligne %1$u

en: Health check
fr: Vérification de bonne santé

en: Heart rate
fr: Rythme cardiaque

en: HeavyVehicle
fr: VéhiculeLourd

en: Hebrew
fr: Hébreu

en: Height
fr: Hauteur

en: Height of the icons in pixels.
fr: Hauteur des icônes en pixels.

en: Height of the shadow icon in pixels.
fr: Hauteur de l'ombre de l'icône d'ombrage en pixels.

en: Help & Support
fr: Aide & Support

en: Help translate Maps Marker Pro
fr: Aidez à traduire Maps Marker Pro

en: Here you can set the backend capabilities for each user role. Administrators always have all capabilities.
fr: Ici, vous pouvez définir les droits "backend" pour chaque rôle d'utilisateur. Les administrateurs ont toujours tous les droits.

en: Hide changelog
fr: Cacher le journal des modifications

en: Hide fields with no value
fr: Cacher les champs vides

en: Hide minimap
fr: Cacher la minicarte

en: Hourly
fr: Horaire

en: How frequently the maps are likely to change. This value provides general information to search engines and may not correlate exactly to how often they crawl the page. Additional information available at %1$s.
fr: Fréquence à laquelle les cartes sont susceptibles de changer. Cette valeur fournit des informations générales aux moteurs de recherche et peut ne pas correspondre exactement à la fréquence à laquelle ils explorent la page. Informations supplémentaires disponibles sur %1$s.

en: Hungarian
fr: Hongrois

en: Hybrid
fr: Hybride

en: I have read the <a href="%1$s" target="_blank">Terms of Service</a> and <a href="%2$s" target="_blank">Privacy Policy</a>.
fr: J'ai lu les <a href="%1$s" target="_blank">Conditions d'utilisation</a> et la <a href="%2$s" target="_blank">Politique de confidentialité</a>.

en: Icelandic
fr: Islandais

en: Icon
fr: Icône

en: Icon anchor
fr: Ancrage de l'icône

en: Icon replaced successfully
fr: Remplacement des icônes réussi

en: Icon size
fr: Taille des icônes

en: Icon to replace
fr: Icône à remplacer

en: Icons
fr: Icônes

en: If a popup text is set, it will appear here
fr: Si le texte d'une pop-up est défini, il apparaîtra ici

en: If empty, "WordPress Address (URL)" - %1$s - will be used.
fr: Si vide, le paramètre "Addresse du site Wordpress (URL)" - %1$s - sera utilisé.

en: If empty, the entire planet will be searched.
fr: Si vide, la recherche se fera sur l'ensemble de la planète.

en: If empty, the language set in WordPress will be used.
fr: Si vide, la langue définie dans Wordpress sera utilisée.

en: If enabled, an "Insert map" button gets added above the TinyMCE editor on post and page edit screens for easily searching and inserting maps.
fr: Si activé, un bouton "insérer une carte" est ajouté au dessus de l'éditeur TinyMCE sur les écrans d'édition des pages et des articles pour faciliter la recherche et l'insertion de cartes.

en: If enabled, and the %1$s plugin is active, KML links will automatically be added to the sitemap.
fr: Si activé, et si l'extension %1$s est activée, les liens KML seront ajoutés automatiquement au sitemap XML.

en: If enabled, and the %1$s plugin is active, the geo sitemap will automatically be added to the sitemap index.
fr: Si activé, et si l'extension %1$s est activée, the plan de site géographique sera automatiquement ajouté à l'index du plan de site.

en: If enabled, map data is compressed to improve load times.
fr: Si activé, les données des cartes sont compressées pour améliorer le temps de chargement.

en: If enabled, maps will only be loaded after they become visible in the viewport.
fr: Si activé, les cartes seront uniquement chargées après qu'elles soient devenues visibles dans viewport.

en: If enabled, popups will only be loaded when needed.
fr: Si activé, les popups seront uniquement chargés si nécessaire.

en: If enabled, show a dropdown menu in the Wordpress Admin Bar.
fr: Si activé, un menu déroulant s'affiche dans la barre d'administration Wordpress.

en: If enabled, shows a widget on the admin dashboard which displays latest markers and blog posts from mapsmarker.com.
fr: Si activé, un widget est affiché sur le tableau de bord admin. Ce widget présente la liste des derniers repères ajoutés et les derniers articles publiés sur le blog de mapsmarker.com.

en: If enabled, unsupported code tags are stripped from popups to prevent injection of malicious code.
fr: Si cette option est activée, les balises HTML non prises en charge sont supprimées des pop-ups afin d'empêcher l'injection de code malveillant.

en: If set, only tiles inside these bounds will be loaded
fr: Si configuré, uniquement les tuiles dans ces limites seront chargées

en: If the download does not start automatically, please <a href="%1$s">click here</a>
fr: Si le téléchargement ne démarre pas automatiquement, veuillez <a href="%1$s">cliquer ici</a>

en: If the list is set to right or left and the width of the map falls below this value, the list will be shown below the map instead
fr: Si la liste est paramétrée pour s'afficher à gauche ou à droite et que la largeur de la carte est plus petite que cette valeur, la liste sera affichée au dessous de la carte

en: If you are a Google Maps APIs Premium Plan customer, please change the authentication method above to "%1$s" and fill in the credentials below, which you received in the welcome email from Google.
fr: Si vous êtes un client premium des APIs Google Maps, veuillez modifier la méthode d'authentification ci-dessus en "%1$s" et saisir ci-dessous les informations d'identification que vous avez reçues dans l'e-mail de bienvenue  de Google.

en: If you have any issues with your license, please <a href="%1$s" target="_blank">open a support ticket</a>.
fr: Si vous avez des problèmes avec votre licence, veuillez <a href="%1$s" target="_blank">ouvrir un ticket auprès du support </a>.

en: If you want to copy your existing maps to this version, you need to update the old Maps Marker Pro installation to version %1$s first.
fr: Si vous voulez conserver vos cartes existantes dans cette version, vous devez d'abord mettre à jour votre version de Maps Marker Pro vers la version %1$s.

en: If you want to copy your existing maps to this version, you need to update the old Maps Marker Pro installation to version %1$s first. For more information, please see the <a href="%2$s">data migration tool</a>.
fr: Si vous voulez conserver vos cartes existantes dans cette version, vous devez d'abord mettre à jour votre version de Maps Marker Pro vers la version %1$s. Pour plus d'informations, veuillez voir avec <a href="%2$s">l'outil de migration des données</a>.

en: If you want to use Google Maps, you have to register a personal Google Maps JavaScript API key. For terms of services, pricing, usage limits and more, please visit %1$s.
fr: Si vous voulez utiliser Google Maps, vous devez enregistrer une clé d'API Google Maps Javascript personnelle. Pour les conditions d'utilisation, les tarifs, les limites d'utilisation et autres informations, veuillez visiter %1$s.

en: If you want to use HERE Maps, you have to register a personal HERE account. For a tutorial, terms of services, pricing, usage limits and more, please visit %1$s.
fr: Si vous voulez utiliser HERE Maps, vous devez enregistrer un compte personnel HERE. Pour un didacticiel, les conditions d'utilisation, les tarifs, les limites d'usage et plus, veuillez consulter la page %1$s.

en: If you want to use Lima Labs Maps, you have to register a personal Lima Labs account. For a tutorial, terms of services, pricing, usage limits and more, please visit %1$s.
fr: Si vous voulez utiliser les cartes Lima Labs, vous devez vous créer un compte personnel Lima Labs. Pour une explication, les termes du contrat, le prix, les restrictions d'utilisation, merci de visiter %1$s.

en: If you want to use TomTom Maps, you have to register a personal TomTom account. For a tutorial, terms of services, pricing, usage limits and more, please visit %1$s.
fr: Si vous voulez utiliser les cartes tomTom, vous devez créer un compte personnel TomTom. Pour un tutoriel, les conditions d'utilisation, le prix, les limites d'usage et toutes les autres informations, veuillez consulter %1$s.

en: If you would prefer to have no location bias, set the location to 0,0 and radius to 20000000 (20 thousand kilometers), to encompass the entire world.
fr: Si vous préférez ne pas avoir de biais de localisation, définissez la localisation sur 0,0 et le rayon sur 20 000 000 (20 000 kilomètres) pour englober le monde entier.

en: If your language is missing or not fully translated yet, you are invited to help on the web-based translation plattform:
fr: Si votre langue est manquante ou pas encore complètement traduite, vous êtes invités à apporter votre aide sur la plate-forme de traduction web du plug-in

en: Image format
fr: Format d'image

en: Imperial
fr: Impérial

en: Imperial (metric)
fr: Impérial (métrique)

en: Import markers
fr: Importer les repères

en: Important: please click the update button next to the license key after purchasing a renewal to finish your order.
fr: Important : merci de cliquer sur le bouton de mise à jour à côté de la clé de licence après l'achat d'un renouvellement pour terminer votre commande.

en: In case of any issues, you can always <a href="%1$s">reset the plugin settings</a>.
fr: En cas de problème, vous pouvez toujours <a href="%1$s">réinitialiser les réglages de l'extension</a>

en: Inactive (API key required)
fr: Inactif (clé API requise)

en: Include specific maps
fr: Include des cartes spécifiques

en: Indicator line color
fr: Couleur de la ligne de l'indicateur

en: Indicator line width
fr: Largeur de la ligne de l'indicateur

en: Indonesian
fr: Indonésien

en: Inertia
fr: Inertie

en: Inertia deceleration
fr: Décélération d'inertie

en: Inertia max speed
fr: Vitesse d'inertie maximale

en: Initial view
fr: Vue initiale

en: Insert map
fr: Insérer la carte

en: Installation finished - you can now start creating maps!
fr: Installation terminée - vous pouvez commencer à créer des cartes !

en: Integration
fr: Intégration

en: Interface language
fr: Interface de langues

en: Invalid GeoJSON
fr: Fichier GeoJSON invalide

en: Invalid JSON
fr: JSON non valide

en: Invalid URL
fr: URL invalide

en: Invalid filename
fr: Nom de fichier non valide

en: Invalid format
fr: Format invalide

en: Invalid header row
fr: Entête invalide

en: Invalid license key. The license key must start with %1$s
fr: Clé de licence invalide. La clé de licence doit commencer par %1$s

en: Invalid map ID
fr: ID de carte invalide

en: Invalid marker ID
fr: Marqueur ID invalide

en: Invalid request
fr: Demande invalide

en: Inverses Y-axis numbering for tiles
fr: Inverser la numérotation de l'axe Y pour les tuiles

en: Irish
fr: Irlandais

en: Italian
fr: Italien

en: Italian (Italy)
fr: Italien (Italie)

en: Japanese
fr: Japonais

en: JavaScript callback
fr: callback JavaScript

en: Jump to marker
fr: Aller au repère

en: Jump to marker and zoom
fr: Aller au marqueur et zoomer

en: KML button
fr: Bouton KML

en: KML export
fr: Export KML

en: Keep current zoom level
fr: Conserver le niveau courant du zoom

en: Keyboard navigation
fr: Navigation au clavier

en: Keyboard pan delta
fr: Delta panoramique au clavier

en: Korean
fr: Coréen

en: Kyrgyz
fr: Kirghize

en: Language
fr: Langue

en: Last name
fr: Nom

en: Latest available version:
fr: Dernière version disponible :

en: Latest blog posts from %1$s
fr: Dernières publications du blog de %1$s

en: Latitude (south), Longitude (west), Latitude (north), Longitude (east)
fr: Latitude (Sud), Longitude (Ouest), Latitude (Nord), Longitude (Est)

en: Latvian
fr: Letton

en: Layers
fr: Calques

en: Layers control
fr: Boite de contrôle des calques

en: Leave the API key empty if you want to authenticate using App ID and App Code.
fr: Laisser le champ clé API vide si vous voulez vous authentifier en utilisant l'App ID et l'App Code.

en: Left
fr: Gauche

en: Legacy authentication
fr: Authentification héritée

en: Libraries, services and images
fr: Librairies, services et images

en: License
fr: Licence

en: License Key
fr: Clé de licence

en: License key missing
fr: Clé de licence manquante

en: License registered to
fr: Licence enregistrée au nom de

en: License settings
fr: Paramètres de licence

en: Lima Labs API key
fr: Clé d'API Lima Labs

en: Line cap
fr: Fin de ligne

en: Line color
fr: Couleur de la ligne

en: Line join
fr: Jointure de ligne

en: Line tension
fr: Ligne électrique

en: Line width
fr: Epaisseur de la ligne

en: Link target
fr: Destination du lien

en: List
fr: Liste

en: List action
fr: Action de liste

en: List all maps
fr: Liste des cartes

en: List all markers
fr: Liste des repères

en: List settings
fr: Liste des réglages

en: Lithuanian
fr: Lituanien

en: Loading changelog, please wait ...
fr: Chargement du fichier de logs, veuillez patienter...

en: Locate button
fr: Bouton de position du visiteur

en: Location
fr: Localisation

en: Location biasing
fr: Biais de localisation

en: Location finder
fr: Recherche d'adresse

en: LocationIQ Geocoding API key
fr: Clé d'API de géocodage LocationIQ

en: Locator
fr: Localisateur

en: Locator fill color
fr: Couleur de remplissage du localisateur

en: Locator fill opacity
fr: Opacité de remplissage du localisateur

en: Locator radius
fr: Rayon du localisateur

en: Locator stroke
fr: Trait du localisateur

en: Locator stroke color
fr: Couleur du trait du localisateur

en: Locator stroke weight
fr: Epaisseur du trait du localisateur

en: Logic
fr: Logique

en: Luxembourgish
fr: Luxembourgeois

en: Macedonian
fr: Macédonien

en: Malay
fr: Malawi

en: Malay (Malaysia)
fr: Malais (Malaisie)

en: Maltese
fr: Maltais

en: Manage GPX tracks
fr: Gérer les pistes GPX

en: Manage icons
fr: Gérer les icônes

en: Map
fr: Carte

en: Map ID missing
fr: ID de carte manquant

en: Map Icons Collection
fr: la Collection d'Icônes

en: Map could not be displayed because of an invalid license. More information can be found on the <a href="%1$s">license page</a>.
fr: La carte n'a pas pu être affichée à cause d'une licence invalide. Plus d'information peut être trouvée sur la page<a href="%1$s">licence</a>.

en: Map created with <a href="%1$s" title="%2$s">Maps Marker Pro</a> could not be displayed because of an invalid license. Please contact the site owner for more details.
fr: La carte créée avec <a href="%1$s" title="%2$s">Maps Marker Pro</a> ne peut pas être affichée parce que la licence n'est pas valide. Veuillez contacter le propriétaire du site pour plus de détails.

en: Map dimensions
fr: Dimensions de la carte

en: Map lazy loading
fr: Chargement économe de la carte

en: Map missing
fr: Carte manquante

en: Map not found
fr: Carte non trouvée

en: Map saved successfully
fr: Carte sauvegardée avec succès

en: Map settings for new maps
fr: Réglages de carte pour les nouvelles cartes

en: Map style
fr: Type de carte

en: Map tiles by
fr: Les Tuiles de la carte par

en: Map type
fr: Type de carte

en: MapQuest Geocoding API allows up to %1$s transactions/month and a maximum of %2$s requests/second with a free API key. Higher quotas are available on demand - %3$s.
fr: L'API MapQuest Geocoding autorise jusqu'à %1$s requêtes/mois et un maximum de %2$s requêtes/secondes avec une clé d'API gratuite. Des quotas plus élevés sont disponibles sur demande - %3$s.

en: MapQuest Geocoding API key
fr: Clé API MapQuest Geocoding

en: Maps
fr: Cartes

en: Maps Marker Pro - #1 mapping plugin for WordPress
fr: Maps Marker Pro - 1er plug-in de cartographie pour WordPress

en: Maps Marker Pro - plugin update available!
fr: Maps Marker Pro - mise à jour disponible !

en: Maps Marker Pro 3.1.1 data migration
fr: Migration des données de Maps Marker Pro 3.1.1

en: Maps Marker Pro 4.0 was completely rewritten from scratch and received a new database structure. As a result, existing data needs to be migrated. To make this as risk-free as possible, the plugin folder was renamed (which means it is considered a different plugin by WordPress) and a new database was created. This allows you to easily go back to the old plugin, should you encounter any issues, by simply deactivating this version and reactivating Maps Marker 3.1.1.
fr: Maps Marker Pro 4.0 a été réécrit entièrement "from scratch" et a bénéficié d'une nouvelle structure de sa base de données. De ce fait, les données existantes doivent être migrées. Pour que cela se fasse avec le minium de risques, le répertoire de l'extension a été renommé (ce qui veut dire qu'elle est considérée comme une extension différente par WordPress) et une nouvelle basse de données a été créée. Cela vous permet de revenir facilement vers l'ancienne extension, au cas où vous rencontriez des difficultés, en désactivant tout simplement cette version et en réactivant Maps Marker 3.1.1.

en: Maps Marker Pro has been successfully updated from version %1s to %2s!
fr: Maps Marker Pro a été correctement mis à jour de la version %1s en %2s !

en: Maps Marker Pro includes a <a href="%1$s" target="_blank">geo sitemap</a>. To learn how to manually register this sitemap, please visit <a href="%2$s" target="_blank">this tutorial</a>. Alternatively, you can use one of the supported plugins to automate the process.
fr: Maps Marker Pro inclus un <a href="%1$s" target="_blank">plan de site géographique</a>. Pour savoir comment enregistrer manuellement ce plan du site, veuillez consulter <a href="%2$s" target="_blank">ce didacticiel</a>. Sinon, vous pouvez utiliser l'un des plug-ins pris en charge pour automatiser le processus.

en: Maps and markers
fr: Cartes et repères

en: Maps deleted successfully
fr: Cartes effacées avec succès

en: Maps per page
fr: Cartes par page

en: MapsMarker affiliate program - sign up now and receive commissions up to 50%!
fr: Programme d'affiliation MapsMarker - enregistrez-vous maintenant et recevez jusqu'à 50% de commission !

en: MapsMarker reseller program - re-sell with a 20% discount!
fr: Programme revendeur MapsMarker - revente avec 20% de remise !

en: MapsMarker.com backlinks
fr: Backlinks vers MapsMarker.com

en: Marker ID
fr: ID du repère

en: Marker icon
fr: Icône du marqueur

en: Marker list
fr: Liste des repères

en: Marker mode
fr: Mode repère

en: Marker name
fr: Nom du repère

en: Marker saved successfully
fr: Repère sauvegardé avec succès

en: Marker settings for new markers
fr: Réglages des marqueurs pour les nouveaux marqueurs

en: Marker shadow
fr: Ombre du repère

en: Marker will only appear on maps within the set time span
fr: Le marqueur apparaitra sur la carte uniquement dans la limite de temps configurée

en: Marker with ID %1$s not found
fr: Le repère avec l'ID %1$s n'a pas été trouvé

en: Marker with ID %1$s updated
fr: Marqueur avec l'ID %1$s mis à jour

en: Markers
fr: Repères

en: Markers deleted successfully
fr: Marqueurs effacés avec succès

en: Markers from map %1$s successfully moved to map %2$s
fr: Marqueurs déplacés avec succès de la carte %1$s à la carte %2$s

en: Markers per page
fr: Repères par page

en: Markers successfully assigned to map %1$s
fr: Marqueurs affectés correctement à la carte %1$s

en: Markers successfully removed from map %1$s
fr: Marqueurs supprimés avec succès de la carte %1$s

en: Max bounds
fr: Limites maximales

en: Max cluster radius
fr: Rayon maximal du groupement

en: Max height
fr: Hauteur de la carte

en: Max interval
fr: Interval maximal

en: Max width
fr: Largeur maximale

en: Max zoom
fr: Zoom maximum

en: Maximum upload size exceeded
fr: Taille de chargement maximale dépassée

en: Maximum zoom level for which the server has tiles available
fr: Niveau de zoom maximum pour lequel le serveur a des tuiles disponibles

en: Measure button
fr: Bouton de mesure

en: Metadata
fr: Métadata

en: Metric
fr: Métrique

en: Metric (imperial)
fr: Métrique (Impérial)

en: Metric units
fr: Unités métriques

en: Min width
fr: Largeur minimale

en: Min zoom
fr: Zoom minimum

en: Minimap
fr: Minicarte

en: Minimum amount of characters that need to be typed before a request to the geocoding provider is sent.
fr: Nombre de caractères minimum à saisir avant l'envoi d'une requête au fournisseur de géocodage.

en: Minimum zoom level for which the server has tiles available
fr: Niveau de zoom minimum pour lequel le serveur a des tuiles disponibles

en: Misc
fr: Divers

en: Missing (markers with missing assignment info will be assigned to the selected maps)
fr: Manquant (Les repères avec des assignations manquantes seront assignés aux cartes sélectionnées)

en: Missing (markers with missing coordinates will be geocoded)
fr: Manquants (les repères sans coordonnées seront géocodés)

en: Missing address for geocoding
fr: Adresse manquante pour le géocodage

en: Missing marker ID
fr: ID du marqueur manquant

en: Missing or incomplete coordinates
fr: Coordonnées manquantes ou incomplètes

en: Miter
fr: Onglet

en: Miter-Clip
fr: Onglet-Clip

en: Mongolian (Cyrillic)
fr: Mongol (Cyrillique)

en: Monthly
fr: Mensuel

en: Move markers
fr: Déplacer les repères

en: Move markers to a map
fr: Déplacer les repères entre cartes

en: Move objects to map copies
fr: Déplacer les objets vers les copies de la carte

en: Moving
fr: Mouvement

en: Moving time
fr: Temps de déplacement

en: Multisite-only: also update settings on all subsites
fr: Multisite seulement : mise à jour des réglages également sur tous les sous-sites

en: Name
fr: Nom

en: Name of the layer
fr: Nom de la couche

en: Needed for creating pretty links to fullscreen maps or API endpoints.
fr: Nécessaire pour créer des liens convenables vers des cartes en plein écran ou des adresses API.

en: Nepali (Nepal)
fr: Népalais (Népal)

en: Never
fr: Jamais

en: New icons will be uploaded to the following directory
fr: Les nouvelles icônes seront chargées dans le répertoire suivant

en: New marker added
fr: Nouveau marqueur ajouté

en: New shape settings
fr: Réglages de la nouvelle forme

en: New shortcode
fr: Nouveau shortcode

en: New tab
fr: Nouvel onglet

en: News via RSS
fr: Actualités par RSS

en: News via email
fr: Actualités par e-mail

en: No elevation data available
fr: Données d'élévation non disponible

en: No geographical data found
fr: Aucune donnée géographique trouvée

en: No issues have been found.
fr: Aucun problème trouvé.

en: No limit
fr: Aucune limite

en: No maps selected
fr: Aucune carte sélectionnée

en: No marker map shortcodes found - please click on "Start migration" to continue.
fr: Aucun code court pour marqueur trouvé - merci de cliquer sur "Commencer la migration" pour continuer.

en: No markers found
fr: Aucun repère trouvé

en: No markers selected
fr: Aucun marqueur sélectionné

en: No preview
fr: Pas d'aperçu

en: No preview - save and reload to see changes
fr: Pas de prévisualisation possible pour ce paramètre - sauvegardez et rechargez la page pour voir les changements

en: No results
fr: Aucun résultat

en: No supported multilingual plugin found
fr: Aucun plug-in multilingue supporté trouvé

en: No supported multilingual plugin installed.
fr: Aucun plug-in multilingue supporté n'est installé.

en: No wrap
fr: Pas de découpe

en: None
fr: Aucun

en: None (geocoding disabled)
fr: Aucun (géocodage désactivé)

en: Nonzero
fr: Non nul

en: Norwegian
fr: Norvégien

en: Norwegian (Bokmål)
fr: Norvégien (Bokmål)

en: Norwegian (Nynorsk)
fr: Norvégien (Nynorsk)

en: Not assigned to any map
fr: N'est assigné à aucune carte

en: Not used in any content
fr: Utilisé dans aucun contenu

en: Note: markers are only unassigned, but not deleted.
fr: Note : les repères sont seulement déliés, mais pas effacés.

en: Number of markers to show:
fr: Nombre de repères à afficher:

en: Off
fr: Désactivé

en: Off (markers with missing coordinates will be skipped)
fr: Inactif (les repères sans coordonnées seront ignorés)

en: Off (no changes to marker assignments)
fr: Off (aucun changement dans les assignations de marqueurs)

en: On
fr: Activé

en: On (all markers will be geocoded)
fr: Actif (tous les repères seront géocodés)

en: On (imported markers will be assigned or unassigned)
fr: On (les marqueurs importés seront assignés ou non)

en: On demand
fr: Sur changement uniquement

en: Once
fr: Une fois

en: Once the error is resolved, please click the update button. If you need further assistance, you can <a href="%1$s" target="_blank">open a support ticket</a>.
fr: Une fois que l'erreur est résoluée, merci de cliquer sur le bouton de mise à jour. Si vous avez besoin de plus d'aide, vous pouvez <a href="%1$s" target="_blank">ouvrir un ticket avec le support</a>.

en: One result
fr: Un résultat

en: Only active settings will be applied to the selected maps. To activate a setting, tick the checkbox on the left.
fr: Seuls les réglages actifs seront appliqués aux cartes sélectionnées. Pour activer un réglage, cocher la case sur la gauche.

en: Only change the values below if you are not using marker or shadow icons from the %1$s!
fr: Modifiez les valeurs ci-dessous uniquement si vous n'utilisez pas de repère ou d'ombre de %1$s !

en: Only markers from these maps
fr: Seulement les repères de ces cartes

en: Only set this option to the URL of your WordPress folder if you are experiencing issues or recommended so by support!
fr: Définissez cette option uniquement sur l'URL de votre dossier WordPress si vous rencontrez des problèmes ou si le support technique vous le recommande!

en: Opacity
fr: Opacité

en: Opacity of the layer
fr: Opacité de la couche

en: Open Media Library
fr: Ouvrir la bibliothèque de fichiers

en: Open link
fr: Ouvrir un lien

en: Open on hover
fr: Ouvrir lors du survol du curseur

en: Open popup
fr: Ouvrir une pop-up

en: Open popup and zoom
fr: Ouvrir la fenêtre popup et zoomer

en: Open standalone map in fullscreen mode
fr: Ouvrir la carte en mode plein écran

en: Option A: activate an unexpiring license key
fr: Option A : activer une clé de licence illimitée

en: Option B: get a personalized trial license key
fr: Option B : obtenir une clé de licence d'essai personnalisée

en: Option C: get an anonymous trial license key
fr: Option C : obtenir une clé de licence d'essai anonyme

en: Option to hide backlinks to Mapsmarker.com on maps and screen overlays in KML files.
fr: Option pour cacher les liens vers Mapsmarker.com sur les cartes et les superpositions d'écran dans les fichiers KML.

en: Optional component filters, separated by a pipe (|). Each component filter consists of a component:value pair and will fully restrict the results from the geocoder. For more information, please visit %1$s.
fr: Filtres de composants optionnels, séparés par un pipe (|). Chaque filtre de composant consiste en une paire de composants: valeur et résultats totalement limité du géocodeur. Pour plus d'informations, veuillez visiter %1$s.

en: Optional region code, specified as a ccTLD (country code top-level domain). This parameter will only influence, not fully restrict, results from the geocoder. For a list of ccTLDs, please visit %1$s.
fr: Code de région facultatif, spécifié en tant que ccTLD (country code top-level domain). Ce paramètre n'influencera que les résultats du géocodeur, et ne les restreindra pas totalement. Pour une liste des ccTLD, veuillez visiter %1$s.

en: Or
fr: Ou

en: Order by
fr: Classer par

en: Overlay
fr: Transition

en: Overlays
fr: Calques

en: Overview map
fr: Aperçu de la carte

en: PHP version
fr: Version de PHP

en: Pace
fr: Rythme

en: Panel
fr: Barre d'outils

en: Pedestrian
fr: Piéton

en: Permalinks
fr: Liens permanents

en: Permalinks base URL
fr: URL de base des liens permanents

en: Permalinks for the Maps Marker Pro API endpoints are not working correctly, which means API links (e.g. fullscreen) will not work. To fix this, please navigate to the <a href="%1$s">WordPress integration settings</a> and add the URL to your WordPress folder to the option "Permalinks base URL".
fr: Les liens permanents pour les points de sortie de l'API de Maps Marker Pro ne fonctionnent pas correctement, ce qui implique que les liens vers l'API (par ex. le plein écran) ne fonctionneront pas. Pour corriger ce problème, veuillez consulter la page <a href="%1$s">paramètres d'intégration à WordPress</a> et ajouter l'URL de votre dossier WordPress à l'option "URL de base des liens permanents".

en: Permalinks slug
fr: Identifiant permaliens

en: Persian
fr: Persan

en: Please be aware that restoring settings from a version other than %1$s will result in settings that have been added, changed or removed in this version to revert to their default values.
fr: Veuillez bien noter que la restauration des paramètres à partir d'une version autre que %1$s réinitialisera les paramètres qui ont été ajoutés, modifiés ou supprimés dans cette version à leurs valeurs par défaut.

en: Please click here to finish the installation of Maps Marker Pro.
fr: Veuillez cliquer ici pour terminer l'installation de Maps Marker Pro

en: Please click here to renew your access to updates and support
fr: Veuillez cliquer ici pour renouveler votre accès aux mises à jour et au support

en: Please do not delete Maps Marker Pro 3.1.1 until you have verified that all data has been migrated correctly. We also recommend to make a backup of the %1$s and %2$s database tables, to be able to run the migration again at a later point, should it become necessary.
fr: Veuillez ne pas supprimer Maps Marker Pro 3.1.1 jusqu'à ce que vous ayez vérifiez que toutes les données ont été migrées correctement. Nous recommandons également de réaliser une sauvegarde des tables %1$s et %2$s de la base de données, afin de pouvoir refaire la migration ultérieurement, en cas de nécessité.

en: Please enter a comma-separted list of IDs (e.g. 1,2,3).
fr: Veuillez saisir une liste d'identifiants séparés par des virgules (par exemple, 1,2,3).

en: Please enter a license key to continue.
fr: Merci de saisir votre clé de licence pour continuer.

en: Please enter a valid email address (or get an anonymous trial license key)
fr: Merci de saisir une adresse email valide (ou obteniez une clé de licence d'essai gratuite)

en: Please enter your first name
fr: Veuillez saisir votre prénom

en: Please enter your last name
fr: Veuillez saisir votre nom

en: Please go to the health page for more information.
fr: Merci de consulter la page État de santé pour plus de détails.

en: Please go to the license page for more information.
fr: Merci de vous rendre sur la page des licences pour plus de détails.

en: Please note that a license is bound to the domain it was activated on. If you want to use your license on another domain, please follow <a href="%1$s" target="_blank">this tutorial</a>.
fr: Veuillez noter qu'une licence est liée au domaine sur lequel elle a été activée. Si vous voulez utiliser votre licence sur un autre domaine, veuillez suivre <a href="%1$s" target="_blank">ce tutoriel</a>.

en: Please note that any caches you are using must be cleared, or maps might stop working.
fr: Merci de faire attention à nettoyer tous les caches que vous utilisez, sinon les cartes risquent de ne pas fonctionner.

en: Please note that in contrast to a personalized trial license, you will not be able to <a href="%1s" target="_blank">open support tickets</a> or get a reminder when your trial license has expired.
fr: Veuillez noter qu'au contraire d'une licence d'essai personnalisée, vous ne pourrez par <a href="%1s" target="_blank">ouvrir de ticket auprès du support</a> ou avoir un rappel quand votre licence d'essai sera expirerée.

en: Please note that only files with UTF-8 encoding are currently supported.
fr: Attention seul les fichiers encodés en UTF-8 sont supportés.

en: Please note that the selected basemaps and overlays will completely replace the current settings on the respective maps.
fr: Merci de noter que les fonds de cartes et couches sélectionnés remplaceront totalement les réglages actuels des cartes respectives.

en: Please renew your access to updates and support to keep your plugin up-to-date and safe.
fr: Veuillez renouveler votre accès aux mises à jour et au support pour que votre plug-in reste à jour et sûr.

en: Please select the map you want to display
fr: Merci de sélectionner la carte que vous souhaitez afficher

en: Please select the map you would like to add.
fr: Merci de choisir la carte que vous souhaitez ajouter.

en: Please select your preferred directions provider. This setting will be used for the directions link that gets attached to the popup text on each marker if enabled.
fr: Veuillez sélectionner votre fournisseur de services préféré. Ce paramètre sera utilisé pour le lien des directions qui est attaché au texte de la pop-up sur chaque repère s'il est activé.

en: Plugin settings
fr: Réglages de l'extension

en: Plugin version
fr: Version du plugin

en: Polish
fr: Polonais

en: Polygon
fr: Polygone

en: Polyline
fr: Polyligne

en: Popup
fr: Pop-up

en: Popup anchor
fr: Ancrage de la pop-up

en: Popup lazy loading
fr: Chargement économe de la popup

en: Portuguese
fr: Portugais

en: Portuguese (Brazil)
fr: Portugais (Brésil)

en: Portuguese (Portugal)
fr: Portugais (Portugal)

en: Positon
fr: Position

en: Powered by
fr: Alimenté par

en: Preferred route profile
fr: Profil d'itinéraire conseillé

en: Press CTRL-key and click to <b>add point</b>
fr: Enfoncer la touche CTRL-key puis cliquer sur le <b>point à ajouter</b>

en: Press CTRL-key and click to <b>resume line</b>
fr: Enfoncer la touche CTRL-key puis cliquer pour <b>continuer la ligne</b>

en: Press SHIFT-key and click to <b>delete point</b>
fr: Maintenir la touche SHIFT-key et cliquer sur le <b>point à effacer</b>

en: Prevents the layer from getting wrapped around the antimeridian
fr: Empêche la déformation de la couche autour de l'anti-méridien

en: Preview
fr: Aperçu

en: Priority for maps
fr: Priorité pour les cartes

en: Provider
fr: Fournisseur

en: Public transport (works only in some areas)
fr: Transport public (fonctionne uniquement dans certaines zones)

en: Publish
fr: Publier

en: Punjabi
fr: Pendjabi

en: Punjabi (Arabic)
fr: Pendjabi (Arabe)

en: Punjabi (Gurmukhi)
fr: Pendjabi (Gurmukhi)

en: Quechua (Peru)
fr: Quechua (Pérou)

en: Radius
fr: Rayon

en: Raster tiles
fr: Découpe des tuiles

en: Rate limit savings and performance
fr: Gain de débit et performance

en: Recent markers
fr: marqueurs récents

en: Recommended
fr: Conseillé

en: Redirect to external GPX files
fr: Redirection vers des fichiers GPX externes

en: Redirects to external GPX files rather than processing them like internal GPX files when clicking on the download button. Enabling this will save server traffic, but can cause external GPX files to be opened in the browser instead of being downloaded.
fr: Redirige vers des fichiers GPX externes plutôt que de les traiter comme des fichiers internes GPX lorsque l'on clique sur le bouton de téléchargement. Cette option activée permet d'économiser du trafic serveur, mais peut entraîner l'ouverture du fichier GPX dans le browser au lieu de le télécharger.

en: Region
fr: Région

en: Register strings
fr: Enregistrer des chaînes

en: Register strings for translation
fr: Enregistrer des chaînes de caractères pour la traduction

en: Remove all markers from a map
fr: Supprimer tous les repères d'une carte

en: Remove markers
fr: Supprimer les repères

en: Renew your access to updates and support
fr: Renouveler vos accès aux mises à jour et au support

en: Replace
fr: Remplacer

en: Replace marker icons
fr: Remplacer les icônes des marqueurs

en: Replacement icon
fr: Icône de remplacement

en: Request parameter keys will be uppercase
fr: Nécessité d'utiliser des majuscules pour les paramètres

en: Resellers
fr: Revendeurs

en: Reset
fr: Réinitialisation

en: Reset IDs (new maps will start with ID 1)
fr: Réinitialiser les IDs (les nouvelles cartes commenceront avec l'ID 1)

en: Reset IDs (new markers will start with ID 1)
fr: Réinitialiser les IDs (les nouveaux marqueurs commenceront avec l'ID 1)

en: Reset button
fr: Bouton de réinitialisation

en: Reset database
fr: Réinitialiser la base de données

en: Reset map view
fr: Réinitialiser l'état initial de la carte

en: Reset settings
fr: Réinitialisation des réglages

en: Responsive map
fr: Carte réactive

en: Restore backup
fr: Restaurer la sauvegarde

en: Restore completed successfully
fr: Restauration réalisée avec succès

en: Restrict to current view
fr: Restreindre à la vue courante

en: Return images with transparency
fr: Retourne les images avec transparence

en: Reverse X-axis
fr: l'axe X en sens inverse

en: Reverse Y-axis
fr: l'axe Y en sens inverse

en: Right
fr: Droite

en: Role
fr: Rôle

en: Romanian
fr: Roumain

en: Romanian (Romania)
fr: Roumain (Roumanie)

en: Round
fr: Arrondi

en: Route type
fr: Options de navigation

en: Russian
fr: Russe

en: Same tab
fr: Même onglet

en: Save
fr: Sauvegarder

en: Save current values as defaults for new maps
fr: Utiliser les valeurs courantes comme valeurs par défaut pour les nouvelles cartes

en: Save current values as defaults for new markers
fr: Utiliser les valeurs courantes comme valeurs par défaut pour les nouveaux repères

en: Scale
fr: Echelle

en: Scottish Gaelic
fr: Gaélique Ecossais

en: Scroll wheel zoom
fr: Zoom avec la molette

en: Search
fr: Rechercher

en: Search and sort
fr: Recherche et tri

en: Search maps
fr: Chercher des cartes

en: Search markers
fr: Rechercher des repères

en: Security check failed
fr: Le contrôle de sécurité a échoué

en: Select all
fr: Tout sélectionner

en: Select icons
fr: Icônes sélectionnées

en: Select or Upload GPX file
fr: Sélectionner ou charger un fichier GPX

en: Select the map you want to display
fr: Sélectionner la carte à afficher

en: Serbian
fr: Serbe

en: Serbian (Cyrillic, Bosnia and Herzegovina)
fr: Serbe (Cyrillique, Bosnie-Herzégovine)

en: Serbian (Cyrillic, Serbia)
fr: Serbe (Cyrillique, Serbie)

en: Serbian (Latin, Serbia)
fr: Serbe (Latin, Serbie)

en: Set to enabled if you want to easily upgrade to beta releases.
fr: Activer cette option si vous souhaitez mettre facilement à niveau vers une version bêta.

en: Set view
fr: Définir la vue

en: Setswana
fr: Tswana

en: Settings
fr: Réglages

en: Settings missing
fr: Paramètres manquants

en: Settings reset successfully
fr: Paramètres réinitialisés avec succès

en: Settings saved successfully
fr: Paramètres sauvegardés avec succès

en: Settings updated successfully
fr: Paramètres sauvegardées avec succès

en: Shadow anchor
fr: Ombre de l'ancre

en: Shadow size
fr: Taille de l'ombre

en: Shapes added via filters are hidden while this tab is active
fr: Les formes ajoutées via les filtres sont cachées tant que cet onglet est actif

en: Share
fr: Partager

en: Share URL
fr: Partager l'URL

en: Share button
fr: Partager le bouton

en: Share text
fr: Partager le texte

en: Share window
fr: Partager la fenêtre

en: Shortcode to add maps - Example: [mapsmarker map="1"]
fr: Shortcode pour ajouter des cartes à un contenu - Exemple [mapsmarker map="1"]

en: Shortest
fr: Le plus court

en: Show
fr: Afficher

en: Show QR code for fullscreen map
fr: Montrer le code QR de la carte en mode plein écran

en: Show address
fr: Montrer l'adresse

en: Show advanced settings
fr: Afficher les réglages avancés

en: Show all available markers (disables individual filters)
fr: Montrer tous les repères disponibles (désactive les filtres individuels)

en: Show bearings
fr: Afficher l'orientation

en: Show blog posts and link section:
fr: Afficher la section articles du blog et liens:

en: Show bounds on hover
fr: Afficher les limites lors du survol du curseur

en: Show clear button
fr: Montrer le bouton d'effacement

en: Show coordinates
fr: Montrer les coordonnées

en: Show directions link
fr: Afficher les liens de l'itinéraire

en: Show end icon
fr: Afficher l'icône de fin

en: Show error tiles
fr: Afficher les tuiles en erreur

en: Show fullscreen link
fr: Montrer le lien pour l'affichage plein écran

en: Show health check:
fr: Afficher l'état de santé:

en: Show imperial
fr: Afficher le système impérial

en: Show in markers list
fr: Afficher dans la liste des marqueurs

en: Show in popup
fr: Afficher dans une popup

en: Show interval markers
fr: Affiche les repères d'intervalle

en: Show location finder
fr: Afficher la recherche d'adresse

en: Show location marker
fr: Montrer l'emplacement du marqueur

en: Show marker name
fr: Montrer le nom du repère

en: Show me where I am
fr: Montrez moi où je suis

en: Show metric
fr: Afficher le système métrique

en: Show minimap
fr: Afficher la minicarte

en: Show popup
fr: Afficher la pop-up

en: Show release notes
fr: Voir les notes de la version

en: Show search and sort
fr: Afficher la recherche et le tri

en: Show start icon
fr: Afficher l'icône de démarrage

en: Show start/end icons
fr: Montrer les icônes de départ/fin

en: Show traffic layer?
fr: Affichage de la couche de trafic ?

en: Show unit button
fr: Montrer le bouton des unités

en: Shows a placeholder image for tiles that cannot be loaded
fr: Afficher une image de substitution pour les tuiles qui ne peuvent pas être chargées

en: Sindhi (Arabic)
fr: Sindhi (Arabe)

en: Single marker mode
fr: Mode repère unique

en: Sinhala
fr: Cingalais

en: Sitemaps
fr: Plan de site

en: Slovak
fr: Slovaque

en: Slovenian
fr: Slovène

en: Sort order
fr: Ordre de classement

en: Sorting
fr: Tri

en: Source or target missing
fr: Source ou cible manquante

en: Source or target not found
fr: Source ou cible non trouvée

en: Spanish
fr: Espagnol

en: Spanish (Mexico)
fr: Espagnol (Mexique)

en: Spanish (Spain)
fr: Espagnol (Espagne)

en: Spanish (United States)
fr: Espagnol (Etats-Unis)

en: Spiderfy multiplier
fr: Coefficient Spiderfy

en: Spiderfy on every zoom
fr: Spiderfy pour chaque niveau de zoom

en: Square
fr: Carré

en: Start
fr: Début

en: Start anonymous free 30-day trial period
fr: Commencer la période d'essai gratuite de 30 jours anonymement

en: Start backup
fr: Démarrer la sauvegarde

en: Start export
fr: Démarrer l'export

en: Start full-text search
fr: Chercher

en: Start icon
fr: Icone de départ

en: Start import
fr: Démarrer l'import

en: Start migration
fr: Commencer la migration

en: Start personalized free 30-day trial period
fr: Commencez la période d'essai gratuite de 30 jours

en: Start typing for suggestions
fr: Commencez à taper pour des suggestions

en: Start typing for suggestions (%1$s characters minimum)
fr: Commencez à taper pour des suggestions (au moins %1$s caractères)

en: Starting with Maps Marker Pro 4.0, marker maps have been deprecated, but can still be used for backwards compatibility. However, additional shortcode attributes are needed in order to make them look the same. Due to the high risk of doing this programmatically, we require you to replace these shortcodes manually. Start the migration check to get a list of used shortcodes and how they need to be updated. Only shortcodes in posts and pages can be detected, so please also check if you are using any shortcodes in widgets or other places. This only affects shortcodes for marker maps. Shortcodes for layer maps do not need to be updated.
fr: A partir de Maps Marker Pro 4.0, les cartes de repères ont été dépréciées, mais peuvent toujours être utilisées pour la rétrocompatibilité. Toutefois, les attributs additionnels des shortcodes sont nécessaires afin de leur donner un aspect visuel similaire. Parce qu'il est délicat de le faire de manière automatique, nous vous demandons de remplacer ces shortcodes manuellement. Commencez la vérification de la migration pour obtenir une liste des shorcodes utilisés et pour savoir comme les mettre à jour. Seuls les shortcodes utilisés dans les articles et les pages peuvent être détectés, aussi veuillez bien vérifier si vous en avez dans des widgets ou autres endroits de votre site. Cela affecte uniquement les shortcodes pour les cartes de repères. Les shortcodes pour les cartes de calques n'ont pas besoin d'être mis à jour.

en: Sticky
fr: Fixé

en: Stop
fr: Arrêt

en: String of available tile server subdomains (each letter is a subdomain name)
fr: Chaine des sous-domaines des serveurs de tuiles (chaque lettre est un sous-domaine)

en: Strings for all maps and markers successfully registered for translation
fr: Chaînes pour toutes les cartes et tous les repères enregistrées avec succès pour la traduction

en: Stroke
fr: Trait

en: Stroke color
fr: Couleur du trait

en: Stroke opacity
fr: Opacité du trait

en: Stroke weight
fr: Epaisseur du trait

en: Subdomains
fr: Sous Domaines

en: Submit
fr: Soumettre

en: Swedish
fr: Suédois

en: Swedish (Sweden)
fr: Suédois (Suède)

en: Tajik (Cyrillic)
fr: Tadjik (Cyrillique)

en: Target
fr: Destination

en: Tatar (Cyrillic)
fr: Tatar (Cyrillique)

en: Test mode
fr: Mode test

en: Test mode off - changes will be saved to the database.
fr: Mode test désactivé - les changements seront enregistrés dans la base de données.

en: Test mode on - no changes will be made to the database.
fr: Mode test activé - aucun changement ne sera fait à la base de données.

en: The GPX file could not be loaded. Please contact the site owner.
fr: Le fichier GPX n'a pas pu être chargé. Merci de contacter le propriétaire du site.

en: The URL points to a Web Map Service
fr: L'URL pointe vers un service web de carte

en: The URL to the custom icons shadow image. If empty, no shadow image will be used.
fr: L'URL de l'ombre personnalisée des icônes. S'il est vide, aucune ombre ne sera utilisée.

en: The correct URL is: %1$s
fr: La bonne URL est : %1$s

en: The culture parameter allows you to select the language of the culture for geographic entities, place names and map labels on Bing map images. For supported cultures, street names are localized to the local culture. For example, if you request a location in France, the street names are localized in French. For other localized data such as country names, the level of localization will vary for each culture. For example, there may not be a localized name for the "United States" for every culture code. See %1$s for more details.
fr: Le paramètre de culture vous permet de sélectionner la langue de la culture pour les entités géographiques, les noms des lieux et les libellés des cartes sur Bing Map images. Pour les cultures prises en charge, les noms de rue sont localisés en fonction de la culture locale. Par exemple, si vous demandez un lieu en France, les noms des rues sont localisés en français. Pour les autres données localisées telles que les noms de pays, le niveau de localisation varie pour chaque culture. Par exemple, il peut ne pas y avoir un nom localisé pour les "Etats-Unis" pour chaque code de culture. Voir %1$s pour plus de détails.

en: The distance (in meters) within which to return place results. Note that setting a radius biases results to the indicated area, but may not fully restrict results to the specified area.
fr: La distance (en mètres) à l'intérieur de laquelle retourner les résultats de la localisation. Veuillez noter que la définition d'un rayon concentre les résultats vers la zone indiquée, mais ne limite pas nécessairement les résultats à la zone spécifiée.

en: The distance (in meters) within which to return place results. Note that setting a radius biases results to the indicated area, but may not fully restrict results to the specified area. Set to zero to disable.
fr: Le rayon (en mètres) de la zone dans laquelle recherchez les lieux. La définition de ce rayon chercher au mieux des résultats dans la zone indiquée, mais que les résultats affichés ne sont pas forcément toujours dans cette zone. Définir à zéro pour désactiver.

en: The export endpoint is disabled, so this setting has no effect
fr: La terminaison d'export est désactivée, donc ce réglage n'a aucun effet

en: The fullscreen endpoint is disabled, so this setting has no effect
fr: La terminaison plein écran est désactivé, donc ce réglage est sans effet

en: The geolocation has been denied
fr: La géolocalisation a été refusée

en: The geolocation has failed for an unknown reason
fr: La géolocalisation n'a pas marché pour une raison inconnue

en: The geolocation has timed out
fr: La géolocalisation a pris trop de temps

en: The geolocation is unavailable
fr: La géolocalisation est indisponible

en: The interface language to use on backend and/or on maps on frontend. Please note that the language for Google Maps and Bing maps can be set separately via the according basemap settings section.
fr: La langue de l'interface à utiliser sur le backend et/ou sur les cartes de l'interface utilisateur. Veuillez noter que la langue de Google Maps et de Bing Maps peut être définie séparément via la section correspondante des paramètres de fond de carte.

en: The language in which to return results. For a list of supported languages, please visit %1$s.
fr: La langue dans laquelle les résultats doivent être retournés. Pour une liste des langues supportées, veuillez consulter la page %1$s.

en: The language used when displaying textual information such as the names for controls, copyright notices, and labels.
fr: La langue utilisée lors de l'affichage des informations contextuelles comme le nom des contrôles, les notices légales, et les étiquettes.

en: The map is not used in any content.
fr: La carte n'est utilisée dans aucun contenu.

en: The map is used in the following content:
fr: La carte est utilisée dans le contenu suivant :

en: The maximum upload file size on your server is %1$s
fr: La taille maximale du fichier chargé sur votre serveur ne peut excéder %1$s

en: The point around which you wish to retrieve place information. Must be specified as latitude,longitude (e.g. %1$s).
fr: Le point autour duquel vous souhaitez récupérer les informations de lieu. Doit être spécifié en latitude, longitude (par ex. %1$s).

en: The priority of maps relative to other URLs on your site.
fr: La priorité des cartes par rapport aux autres URL sur votre site.

en: The tiles are non-geographical
fr: Les tuiles ne sont pas géographiques

en: The x-coordinate of the "tip" of the icons (relative to its top left corner).
fr: Les coordonnées x de "l'astuce" des icônes (par rapport au coin supérieur gauche).

en: The x-coordinate of the "tip" of the shadow icon (relative to its top left corner).
fr: Les coordonnées x de "l'astuce" des icônes (par rapport au coin supérieur gauche).

en: The x-coordinate of the popup anchor (relative to the icon anchor).
fr: La coordonnée x de l'ancre de la popup (relative à l'ancre de l'icône).

en: The y-coordinate of the "tip" of the icons (relative to its top left corner).
fr: Les coordonnées y de "l'astuce" des icônes (par rapport au coin supérieur gauche).

en: The y-coordinate of the "tip" of the shadow icon (relative to its top left corner).
fr: Les coordonnées y de "l'astuce" des icônes (par rapport au coin supérieur gauche).

en: The y-coordinate of the popup anchor (relative to the icon anchor).
fr: La coordonnée y de l'ancre de la popup (relative à l'ancre de l'icône).

en: There are %1$s unassigned markers.
fr: Il y a %1$s marqueurs non assignés.

en: There are issues with your installation.
fr: Il y a des problèmes avec votre installation.

en: This includes custom layers, maps, markers and relationships. Settings need to be backed up separately.
fr: Cela inclut les calques personnalisés, les cartes, les repères et les associations entre les objets. Les paramètres doivent être sauvegardés séparément.

en: This marker uses custom overlays and/or WMS layers, which are unsupported for marker maps. Please create a map for this marker and replace the old marker shortcode with the new map shortcode.
fr: Ce repère utilise des calques personnalisés et/ou des couches WMS, qui ne sont pas supportées par les cartes de repères. Veuillez créer une carte pour ce repère et remplacer le shortcode de l'ancien repère par celui de la nouvelle carte.

en: This will reset the Maps Marker Pro database. All custom layers, maps, markers and relationships will be deleted. Settings are not affected.
fr: Cette action va réinitialiser la base de données Maps Marker Pro. Tous les calques personnalisés, les cartes, les repères et les associations d'objets seront supprimé. Les paramètres ne sont pas affectés.

en: This will reset the selected Maps Marker Pro settings to their default values.
fr: Cette action va réinitialiser les paramètres de Maps Marker Pro à leurs valeurs par défaut.

en: This will test the plugin for problems and incompatibilities.
fr: Ceci testera le plugin pour les problèmes et incompatibilités

en: Ticks font color
fr: Couleur de la police des coches

en: Tigrinya
fr: Tigrinia

en: Tiles courtesy of
fr: Tuiles avec l'autorisation de

en: Time
fr: Heure

en: TinyMCE button
fr: Bouton TinyMCE

en: To download a detailed report, please <a href="%1$s">click here</a>.
fr: Pour télécharger un rapport détaillé, merci de <a href="%1$s">cliquer ici</a>.

en: To select a location, please click on a result or press
fr: Pour sélectionner un lieu, veuillez cliquer sur un résultat ou appuyez sur

en: To use the geocoding feature, please activate one or more providers in the <a href="%1$s" target="_blank">geocoding settings</a>
fr: Pour utiliser la fonction de géocodage, veuillez activer un ou plusieurs fournisseurs dans les <a href="%1$s" target="_blank">paramètres de géocodage</a>

en: TomTom API key
fr: clé d'API TomTom

en: TomTom Geocoding API allows up to %1$s transactions/month and a maximum of %2$s requests/second with a free API key. Higher quotas are available on demand - %3$s.
fr: L'API de géocodage TomTom autorise jusqu'à %1$s transactions/mois et un maximum de %2$s requêtes/seconde avec une clé d'API gratuite. Des quotas plus importants sont disponibles sur demande - %3$s.

en: TomTom Geocoding API key
fr: Clé d'API de géocodage TomTom.

en: Tools
fr: Outils

en: Tooltip
fr: Infobulle

en: Tooltip background color
fr: Couleur de fond de la bulle d'aide

en: Tooltip font color
fr: Couleur de la police de la bulle d'aide

en: Top
fr: Haut

en: Total maps:
fr: Nombre total de cartes :

en: Total markers:
fr: Nombre total de repères :

en: Track
fr: Trace

en: Track color
fr: Couleur de la trace

en: Track name
fr: Nom de la piste

en: Track opacity
fr: Opacité de la trace

en: Track smooth factor
fr: Facteur de lissage de la trace

en: Track weight
fr: Epaisseur de la trace

en: Trademarks and copyright
fr: Copyright et marques déposées

en: Translate
fr: Traduire

en: Translations
fr: Traductions

en: Transparent tiles
fr: Tuiles transparentes

en: Turkish
fr: Turc

en: Turkmen (Latin)
fr: Turkmène (Latin)

en: Turn off measuring
fr: Désactiver l'outil de mesure

en: Turn on measuring
fr: Activer la mesure

en: Tutorial and example styles
fr: Tutoriel et exemple de styles

en: Two finger zoom
fr: Zoom à deux doigts

en: Type
fr: Genre

en: Typeahead suggestions character limit
fr: Nombre maximum de caractères suggérés

en: Typing interval delay
fr: Délai d'intervalle de frappe

en: URL missing
fr: URL manquante

en: URL template for the tile server
fr: Modèle d'URL pour le serveur de tuiles

en: Uighur
fr: Ouïghour

en: Ukrainian
fr: Ukrainien

en: Unable to determine delimiter
fr: Incapable de déterminer le délimiteur

en: Unfortunately, Algolia has discontinued their geocoding services. In order to enable geocoding again, you need to register an API key for at least one of the other available geocoding providers and activate it as the new default. For more information on how to register and set up geocoding API keys, please <a href="%1$s">click here</a>.
fr: Malheureusement, Algolia a suspendu ses services de géocodage. Pour réactiver le géocodage, vous devez enregistrer une clé API pour au moins un des autres services de géocodage disponibles, et l'activer. Pour plus d'informations sur l'enregistrement et la configuration de clés API de géocodage, merci de <a href="%1$s">cliquer ici</a>.

en: Unit
fr: Unité

en: Units
fr: Unités

en: Until
fr: Jusqu'à

en: Until pan
fr: Jusqu'au panorama

en: Until pan or zoom
fr: Jusqu'au panoramique ou au zoom

en: Update
fr: Mise à jour

en: Update GPX
fr: Mettre à jour le fichier GPX

en: Update existing, add remaining
fr: Mettre à jour l'existant, et ajouter les autres

en: Update frequency
fr: Fréquence de mise à jour

en: Update instruction: as your user does not have the right to update plugins, please contact your <a href="%1$s">administrator</a>
fr: Instruction concernant la mise à jour : vous n'avez pas les droits pour mettre à jour les extensions, veuillez contacter votre <a href="%1$s">administrateur</a>

en: Update instruction: please start the update from the <a href="%1$s">updates page</a>.
fr: Instruction de mise à jour :  veuillez démarrer la mise à jour depuis la <a href="%1$s">page des mises à jour</a>.

en: Update markers
fr: Mettre à jour les repères

en: Update settings
fr: Mettre à jour les réglages

en: Updated
fr: Mis à jour

en: Updated by
fr: Mise à jour par

en: Updated on
fr: Mise à jour le

en: Upload
fr: Envoyer

en: Upload new icon
fr: Ajout d'une nouvelle icône

en: Uppercase parameters
fr: Paramètres de majuscule

en: Urdu
fr: Ourdou

en: Use \u2318 + scroll to zoom the map
fr: Utiliser \u2318 + défilement pour zoomer dans la carte

en: Use ctrl + scroll to zoom the map
fr: Utiliser CTRL + DÉFILEMENT pour zoomer dans la carte

en: Use the following directions provider
fr: Utiliser le fournisseur suivant pour les itinéraires

en: Use tools
fr: Utiliser les outils

en: Use two fingers to move the map
fr: Utiliser deux doigts pour déplacer la carte

en: Used in content
fr: Utilisé dans le contenu

en: Used to create pretty links to fullscreen maps or API endpoints.
fr: Utilisé pour créer de jolis liens vers des cartes plein écran ou des points de terminaison API.

en: Uyghur
fr: Ouïghoure

en: Uzbek
fr: Ouzbek

en: Uzbek (Latin)
fr: Ouzbek (Latin)

en: Valencian
fr: Valencien

en: Version of the service to use
fr: Version du service à utiliser

en: Vietnamese
fr: Vietnamien

en: View fullscreen
fr: Afficher en plein écran

en: View maps
fr: Voir les cartes

en: View markers
fr: Afficher les repères

en: View post
fr: Voir l'article

en: View release notes
fr: Consulter les notes

en: Visible between %1$s and %2$s
fr: Visible entre %1$s et %2$s

en: Visible from %1$s
fr: Visible à partir de %1$s

en: Visible until %1$s
fr: Visible jusqu'à %1$s

en: WARNING: If you restore a backup, the entire Maps Marker Pro database will be wiped and replaced with the data from the file. This cannot be undone.
fr: ATTENTION : si vous restaurer une sauvegarde, toute la base de données de Maps Marker Pro sera effacée et remplacée par les données du fichier. Cette action ne peut pas être annulée.

en: WARNING: this cannot be undone.
fr: ATTENTION : cette action ne peut pas être annulée.

en: WMS settings
fr: Réglages WMS

en: Walking directions
fr: Itinéraire piéton

en: Warning: If you migrate your data, any maps or markers created with Maps Marker Pro 4.0 will be deleted and replaced with the Maps Marker Pro 3.1.1 data (which will remain unchanged). This cannot be undone.
fr: ATTENTION : si vous migrez vos données, toutes les cartes et tous les repères crées avec Maps Marker Pro 4.0 seront supprimés et remplacés avec les données de Maps Marker Pro 3.1.1 (qui restera inchangée). Cette action ne peut pas être annulée.

en: Warning: invalid value for %1$s in row %2$s (%3$s) - using current value %4$s instead
fr: Avertissement : valeur invalide pour %1$s dans la rangée %2$s (%3$s) - utilisation de la valeur actuelle %4$s à la place

en: Warning: not recommended on production sites - use at your own risk!
fr: Attention: non recommandé sur les sites de production - utilisation risquée !

en: Warning: your access to updates and support for Maps Marker Pro has expired!
fr: Avertissement : votre accès aux mises à jour et au support pour Maps Marker Pro a expiré !

en: Warning: your license is invalid!
fr: Avertissement: votre licence n'est pas valide !

en: Waypoints radius
fr: Rayon des waypoints

en: We recommend using OpenStreetMap, but if you also want to use Google Maps, you need to register a <a href="%1$s" target="_blank">Google Maps Javascript API key</a>.
fr: Nous recommandons l'utilisation d'OpenStreetMap, mais si vous voulez utiliser Google Maps, vous devez enregistrer une <a href="%1$s" target="_blank">clé d'API Google Maps Javascript</a>.

en: Weekly
fr: Hebdomadaire

en: Weighting method of routing
fr: Méthode de pondération du routage

en: Welsh
fr: Gallois

en: When looking up a location without choosing a maximum distance, the map will zoom to this level (0 to disable).
fr: En cherchant un lieu sans choisir une distance maximum, la carte va zoomer à ce niveau (0 pour désactiver)

en: When panning past the edges of a map, objects such as markers will seamlessly be moved to the new copy of the map
fr: Lorsque le panorama dépasse d'une carte, les objets tels que des marqueurs seront déplacés de manière transparente vers la nouvelle copie de la carte.

en: When using batch geocoding or when ambiguous results are returned, any results within the provided bounding box will be moved to the top of the results list. Below you will find an example for Vienna/Austria:
fr: Lorsque vous utilisez le géocodage par lots ou lorsque des résultats proposés sont ambigus,  tous les résultats figurant dans le cadre de sélection fourni seront déplacés en haut de la liste des résultats. Vous trouverez ci-dessous un exemple pour Vienne, Autriche:

en: Whether or not to show an error image in place of map imagery for each map tile that cannot be retrieved from the selected basemap provider. When disabled, the tiles that fail to load will show as empty squares on the map.
fr: Choix d'afficher ou non une image d'erreur en lieu et place de chaque image de la carte qui ne peut pas être téléchargé du fournisseur de carte choisi. Si désactivé, les tuiles qui n'ont pu être chargées apparaitront comme des carrés vides sur la carte.

en: Whether the layer should be treated as a basemap or an overlay
fr: Si la couche doit être traitée comme un fond ou une couche

en: Width
fr: Largeur

en: Width of the icons in pixels.
fr: Largeur des icônes en pixels.

en: Width of the shadow icon in pixels.
fr: Largeur de l'ombre de l'icône d'ombrage en pixels.

en: Width unit
fr: Unité de largeur

en: Will be used if a link to a fullscreen map gets added to the homescreen on mobile devices. If empty, the Maps Marker Pro logo will be used.
fr: Sera utilisé si un lien vers une carte en mode plein écran est ajouté à l'écran d'accueil sur les appareils mobiles. S'il est vide, le logo Maps Marker Pro sera utilisé.

en: Will display a marker each kilometer or mile, depending on the units setting
fr: Affichera un repère tous les kilomètres ou tous les miles, en fonction des paramètres d'unité

en: WordPress Admin Bar integration
fr: Intégration à la barre d'admin de WordPress

en: WordPress admin dashboard widget
fr: Widget pour le tableau de bord admin de WordPress

en: WordPress integration
fr: Intégration Wordpress

en: WordPress version
fr: Version de Wordpress

en: XML sitemaps help search engines like Google, Bing, Yahoo and Ask.com to better index your blog. With such a sitemap, it is much easier for the crawlers to see the complete structure of your site and retrieve it more efficiently. Geolocation information can also be added to sitemaps in order to improve your local SEO value for services like Google Places.
fr: Les sitemaps XML aident les moteurs de recherche tels que Google, Bing, Yahoo et Ask.com à mieux indexer votre blog. Avec un tel fichier, il est beaucoup plus facile pour les robots d'exploration de voir la structure complète de votre site et de la récupérer plus efficacement. Les informations de géolocalisation peuvent également être ajoutées aux sitemaps afin d’améliorer votre valeur SEO locale pour des services tels que Google Places.

en: Y-axis max value
fr: Valeur maximale de l'axe Y

en: Y-axis min value
fr: Valeur minimale de l'axe Y

en: Y-axis offset value
fr: valeur de décalage sur l'axe Y

en: Yearly
fr: Annuel

en: You already started a free 30-day-trial for this site - free trial license key: %1$s
fr: Vous avez déjà débuté une période d'essai gratuit de 30 jours sur ce site - clé de licence d'essai gratuite : %1$s

en: You are currently using v%1$s and the plugin author highly recommends updating to v%2$s for new features, bugfixes and updated translations (please see <a href="%3$s" target="_blank">this blog post</a> for more details about the latest release).
fr: Vous utilisez actuellement la version %1$s et l'auteur de l'extension recommande fortement la mise à jour vers la version %2$s pour pouvoir bénéficier de nouvelles fonctionnalités, des corrections de bugs et des traductions mises à jour (Veuillez vous rendre sur <a href="%3$s" target="_blank">cet article du blog</a> pour plus d'informations de la dernière version).

en: You are using the plugin "%1$s", which is severely outdated and incompatible with Maps Marker Pro - please deactivate it.
fr: Vous utilisez l'extension "%1$s", qui n'est plus du tout à jour et est incompatible avec Maps Marker Pro - Merci de la désactiver.

en: You are within %1$s %2$s from this point
fr: Vous êtes à %1$s %2$s de ce point

en: You can backup, restore and reset the settings on the <a href="%1$s">tools page</a>.
fr: Vous pouvez sauvegarder, restaurer et réinitialiser les paramètres sur la <a href="%1$s">page des outils</a>.

en: You can choose from different geocoding providers, which enables you to get the best results according to your needs.
fr: Vous pouvez choisir parmi différents fournisseurs de géocodage, ce qui vous permet d'obtenir les meilleurs résultats en fonction de vos besoins.

en: You can continue using version %1$s without any limitations. However, you will not be able access the support system or get updates including bugfixes, new features and optimizations.
fr: Vous pouvez continuer à utiliser la version %1$s sans aucune limitation. Cependant, vous ne pourrez pas accéder au système de support ni obtenir des mises à jour, notamment les corrections de bugs, les nouvelles fonctionnalités et optimisations.

en: You can copy your existing maps to this version using the <a href="%1$s">data migration tool</a>.
fr: Vous pouvez copier vos cartes existantes dans cette version en utilisant <a href="%1$s">l'outil de migration des données</a>.

en: You can enable or disable the built-in layers. When a layer is disabled, it will not be available when creating, editing or viewing maps. Please note that layers that require registration will not be available until credentials (API key etc.) have been added, even if they are enabled here.
fr: Vous pouvez activer ou désactiver les calques intégrées. Lorsqu'un calque est désactivé, il n'est disponible lors de la création, de la modification ou de la visualisation de cartes. Veuillez noter  qye les calques qui nécessitent une identification ne seront pas disponibles tant que les informations d'identification (clé API, etc.) n'auront pas été ajoutées, même si elles sont activées ici.

en: You can test Maps Marker Pro for 30 days for free without any obligations.
fr: Vous pouvez tester Maps Marker Pro durant 30 jours gratuitement sans aucune obligation.

en: You do not have the required capabilities to add maps.
fr: Vous n'avez pas les droits nécessaires pour ajouter des cartes.

en: You do not have the required capabilities to add markers.
fr: Vous n'avez pas les droits nécessaires pour ajouter des marqueurs.

en: You do not have the required capabilities to edit the map with ID %1$s.
fr: Vous n'avez pas les droits suffisants pour éditer la carte avec l'ID %1$s.

en: You do not have the required capabilities to edit the marker with ID %1$s.
fr: Vous n'avez pas les droits suffisants pour éditer le marqueur avec l'ID %1$s.

en: You may bias results to a specified circle by passing a location and a radius parameter. This instructs the Place Autocomplete service to prefer showing results within that circle. Results outside of the defined area may still be displayed. You can use the components parameter to filter results to show only those places within a specified country.
fr: Vous pouvez biaiser les résultats dans un cercle spécifié en renseignant une localisation et un paramètre de rayon. Cela indique au service Place Autocomplete de préférer afficher les résultats dans ce cercle. Les résultats en dehors de la zone définie peuvent toujours être affichés. Vous pouvez utiliser le paramètre composants pour filtrer les résultats afin d'afficher uniquement les endroits dans un pays donné.

en: You must agree to the ToS
fr: Vous devez accepter les CGU

en: You need to confirm this action
fr: Vous devez confirmer cette action

en: You seem located outside the boundaries of the map
fr: Vous semblez être en dehors des limites de la carte

en: Your chosen file has %1$s, cannot continue
fr: Le fichier choisi a %1$s, nous ne pouvons pas continuer

en: Your chosen file has %1$s, we are good to go
fr: Le fichier choisi a %1$s, nous pouvons y aller

en: Your free 30 day trial license key has expired. <a href="%1s" target="_blank">Please purchase a valid pro license key to continue</a>.
fr: Votre clé de licence d'essai de 30 jours gratuite a expiré. <a href="%1s" target="_blank"> Veuillez acheter une nouvelle clé de licence pro afin de pouvoir continuer</a>.

en: Your free 30 day trial license key is invalid.
fr: Votre clé de licence à l'essai de 30 jours n'est pas valide.

en: Zoom
fr: Niveau de zoom

en: Zoom buttons
fr: Boutons de zoom

en: Zoom in
fr: Zoom avant

en: Zoom level offset
fr: Décalage du niveau de zoom

en: Zoom out
fr: Zoom arrière

en: Zoom step
fr: Pas de zoom

en: all
fr: tous

en: click here for 1000+ free icons
fr: cliquer ici pour obtenir plus de 1000 icônes gratuites

en: click here for more details
fr: cliquer ici pour plus de détails

en: click to sort
fr: cliquer pour trier

en: contributors
fr: contributeurs

en: culture code
fr: code culturel

en: days left
fr: jours restants

en: disabled
fr: désactivé

en: download GPX file
fr: télécharger le fichier GPX

en: edit
fr: modifier

en: enabled
fr: activé

en: feet
fr: pieds

en: hidden
fr: masqué

en: hide
fr: cacher

en: imperial (miles)
fr: impérial (miles)

en: isiXhosa
fr: Xhosa

en: isiZulu
fr: Zoulou

en: language code
fr: code langue

en: markers
fr: repères

en: meters
fr: mètres

en: metric (km)
fr: métrique (km)

en: nautical miles
fr: miles nautiques

en: no
fr: non

en: none
fr: aucun

en: of
fr: sur

en: open starter guide
fr: ouvrir le guide de démarrage

en: openrouteservice.org (based on OpenStreetMap, Europe only)
fr: openrouteservice.org (basé sur OpenStreetMap, Europe uniquement)

en: optional
fr: optionnel

en: preview
fr: aperçu

en: required
fr: requis

en: results
fr: résultats

en: settings
fr: Paramètres

en: show
fr: afficher

en: show all available changelogs
fr: voir l'historique disponible des modifications

en: translate
fr: traduire

en: under
fr: en dessous de

en: use custom shadow (please enter URL below)
fr: utiliser l'ombre personnalisée (merci d'ajouter l'URL ci-dessous)

en: use default shadow
fr: utiliser l'ombre par défaut

en: yes
fr: oui

en: {s} - subdomain
fr: {s} - sous-domaine

en: {x} and {y} - tile coordinates
fr: {x} et {y} - coordonnées des tuiles

en: {z} - zoom level
fr: {z} - niveau de zoom
